“Bütün yəhudilərin ürəyi azərbaycanlılarla döyünür” (AzVision)
“Azərbaycanın öz tarixi və əzəli torpaqlarını işğalçılardan azad etməsi bütün beynəlxalq konvensiya və qanunlara uyğundur. Ölkəmizin bu haqq davasını nəinki Azərbaycanda olan yəhudilər, ümumən yəhudi xalqı dəstəkləyir”.
Bunu Sumqayıt şəhər Yəhudi Dini İcmasının həmtəsisçisi, Azərbaycan Yəhudi Media Mərkəzinin direktoru Nəsimi Əbilov deyib. Onun sözlərinə görə, yəhudilər azərbaycanlıların tolerantlığını, multikultural dəyərləri ən yüksək səviyyədə qoruyub saxlamasını həmişə dəyərləndiriblər:
“Yəhudi xalqı ilə Azərbaycan xalqı həmişə bir-birinə dayaq olub. Tarix dəfələrlə sübut edib ki, azərbaycanlılar nəniki burada yaşayan yəhudilərə, ümumən başqa millətlərə də həddindən artıq tolerant yanaşıblar, birgəyaşayışı ən yüksək səviyyədə təmin ediblər. Bu bir həqiqətdir ki, yəhudi xalqı azərbaycanlılara heç vaxt xəyanət etməyiblər. Gördükləri dəyər və hörməti daim qəlblərində yaşadıblar. İsraildə Azərbaycandan getmiş çoxsaylı yəhudi yaşayır və nəinki onlar, dünyanın hər yerində olan yəhudilər Azərbaycan diasporunu, xaricdə lehimizə olan istənilən fəaliyyəti də dəstəkləyirlər. Bu mənada, hazırda Azərbaycanın yaşadığı ağır, amma bu şərəfli günlərdə xalqımız arxada yəhudi nəfəsini hiss edir".
Nəsimi Əbilov qeyd edib ki, son bir ayda Azərbaycanın haqq davasında ona müəyyən dəstək və yardımlar göstərən ölkələr və xalqlar arasında İsrail öndə gedir:
"Azərbaycan bu meydanda öz kürəyini arxayın şəkildə İsrailin, yəhudi xalqının kürəyinə söykəyə bilər. Ermənistan kimi başqasının torpaqlarına göz dikib millətçi siyasət yürüdən ölkələrə heç bir dövlət sonadək dəstək olmaz. Düzdür, hazırda ölkə başçısının da dediyi kimi erməni ordusunun dizini yerə vurmuşuq, son zəfər atəşinə az qalıb. Bütün ərazilərimizi torpaqdan azad etdikdən sonra Ermənistana dəstək olmuş azsaylı ölkələr də bu seçimlərindən peşman olacaqlar. Azərbaycan kimi dünyaya tolerantlıq baxımından nümunə göstəriləcək bir ölkəni özündən uzaqlaşdırmaq bu dövlətlərərin əleyhinə işləyəcək.
Qısası, hazırda təkcə Sumqayıt, Azərbaycan yəhudiləri deyil, ümumdünya yəhudilərinin də ürəyi azərbaycanlılarla bir döyünür. Gözümüz, qulağımız cəbhədən gələn xəbərlərdədir, bundan sonra da istənilən qələbə müjdəsi hər iki xalqı sevindirəcək”.

“Hearts of all Jews beat with Azerbaijanis” (AzVision)
“Azerbaijan’s ongoing military operations to liberate its historical lands from the Armenian occupation are consistent with all international conventions and laws. This just cause of Azerbaijan is supported not only by Jews in the country but also Jews around the world,” said Nasimi Abilov, co-founder of the Jewish Religious Community in Sumgayit and director of the Azerbaijan Jewish Media Center.
He noted that Jews always highly appreciate the tolerance of Azerbaijanis and the preservation of multicultural values at the highest level.
“The Jewish people and the Azerbaijani people have always stood by each other. History has proven many times that Azerbaijanis were extremely tolerant towards the Jews living here, as well as other nationalities in general, and ensured coexistence at the highest level. It is a fact that the Jewish people have never betrayed the Azerbaijanis. They always lived in their hearts the value and respect they saw. Many Jews who left Azerbaijan live in Israel, and not only them, Jews from all over the world support the Azerbaijani diaspora and any activity in our favor abroad,” Abilov said.
Abilov also pointed out that Israel is leading among the countries that have provided certain support and assistance to Azerbaijan in its just cause.
“Azerbaijan can confidently lean its back on the back of Israel and the Jewish people. No state will support countries like Armenia that pursue nationalistic policies with an eye on other people's lands. At present, the hears of not only Jews living in Azerbaijan but also around the world are beating with Azerbaijanis. We are eagerly waiting for the news coming from the front, and from now on, any news of victory will make both nations happy,” he added.