Münaqişənin əsas səbəbi Azərbaycan torpaqlarında xarici ölkənin silahlı qüvvələrinin olmasıdır, ərazilərimizin işğal altında olmasıdır. Azərbaycan həmişə münaqişənin danışıqlar yolu ilə həllinin tərəfdarı olsa da, qarşı tərəf buna hazır olmayıb. Bu gün Azərbaycanın işğal altında olan torpaqları azad olduqdan sonra danışıqlara başlamaq olar.
Bu fikirləri Azərbaycanın Fransadakı səfiri Rəhman Mustafayev “Musulmans et musulmans en France” jurnalına müsahibəsində deyib.
Səfir bildirib ki, beynəlxalq hüququn prinsiplərinə riayət etmək lazımdır. Doğma yurdlarına qayıtmaq azərbaycanlı qaçqın və məcburi köçkünlərin hüququdur. Torpaqlarını azad etmək Azərbaycanın haqqıdır və bu, bizim üçün Vətən müharibəsidir. Beynəlxalq hüquq bizə torpaqlarımızı azad etmək hüququ verir.
Səfir qeyd edib ki, danışıqlara çağıran bəzi siyasətçiləri anlamırıq. Azərbaycan həmişə münaqişənin sülh, danışıqlar yolu ilə həllinə çalışıb. Ancaq qarşı tərəfin danışıqlar yolu ilə həllə istəyi olmayanda bu, heç bir nəticə vermir. Xalqına böyük vədlər verərək hakimiyyətə gələn Paşinyan rejimi iflasla üz-üzədir. Bu gün döyüş meydanında minlərlə gəncin həlak olmasına o, məsuliyyət daşıyır.
Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin tarixi haqqında ətraflı məlumat verən səfir Ermənistanın azərbaycanlılara qarşı apardığı etnik təmizləmə siyasətindən danışıb. Bildirib ki, bir milyon azərbaycanlı Ermənistandan, Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ bölgəsindən və ətraf 7 rayondan didərgin salınıb, onlar 30 ildir qaçqın və məcburi köçkün vəziyyətində yaşayırlar.
Səfir bildirib ki, BMT Təhlükəsizlik Şurasının 1993-cü ildə qəbul edilmiş 4 qətnamə erməni silahlı qüvvələrinin dərhal, tam və qeyd-şərtsiz Azərbaycan torpaqlarından çıxmasını tələb edir. Ancaq bu günə qədər bu qətnamələrə məhəl qoyulmayıb. 27 il danışıqlar prosesi zamanı da erməni silahlı qüvvələri ərazilərimizə hücum etməkdə davam edib.
Cari ilin iyul ayında Ermənistan silahlı qüvvələri Dağlıq Qarabağ bölgəsindən 200 kilometr uzaqda olan Tovuz rayonu ərazilərinə hücum edib. Sentyabrın 27-də başlayan hərbi təxribata Ermənistan açıq şəkildə hazırlaşırdı. Təəssüf ki, Minsk qrupunun həmsədrləri bu təxribatlara reaksiya vermədilər. Bu da qəbuledilməzdir. Ermənistanın baş naziri Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ bölgəsi və onun ətrafındakı 7 rayonla bağlı qəbuledilməz bəyanatlar verirdi. Həmsədrlər yenə reaksiya vermirdilər. Belə vəziyyətdə Prezidentimiz BMT Nizamnaməsində əksini tapan özünümüdafiə hüququna istinad edərək cavab tədbirləri görülməsi ilə bağlı qərar qəbul etdi. Bu gün Azərbaycan ordusu işğal altında olan torpaqlarımızı azad edir.
Səfir müsahibəsində Azərbaycanın multikultural ölkə olduğunu, müxtəlif xalqların və dinlərin nümayəndələrinin ölkəmizdə birgə mehriban yaşadıqlarını qeyd edib.

Основной причиной конфликта является присутствие вооруженных сил иностранного государства на территории Азербайджана, а также тот факт, что наши территории находятся под оккупацией. Хотя Азербайджан всегда выступал за урегулирование конфликта путем переговоров, другая сторона не была к этому готова. Сегодня переговоры могут начаться только после освобождения оккупированных земель Азербайджана.
Такое заявление сделал посол Азербайджана во Франции Рахман Мустафаев в интервью журналу Musulmans et musulmans en France.
Посол подчеркнул, что необходимо соблюдать принципы международного права. «Это право азербайджанских беженцев и вынужденных переселенцев вернуться на родину. Это право Азербайджана освободить свою землю, и для нас это Отечественная война», - сказал он, добавив, что международное право дает нам право освободить наши земли.
Посол отметил, что наша сторона не понимает некоторых политиков, которые призывают к переговорам. «Азербайджан всегда пытался решить конфликт мирным путем, путем переговоров. Однако, если противоположная сторона не желает решать конфликт путем переговоров, то они не приносят никаких результатов. Режиму Пашиняна, который пришел к власти, дав большие обещания своему народу, грозит банкротство. Он несет ответственность за гибель тысяч молодых людей сегодня на поле боя», - отметил посол.
Предоставив подробную информацию об истории армяно-азербайджанского нагорно-карабахского конфликта, посол рассказал о политике этнической чистки Армении в отношении азербайджанцев. По его словам, один миллион азербайджанцев были вынуждены покинуть Армению, изгнанные из своих домов жители Нагорно-Карабахского региона Азербайджана и семи близлежащих районов вот уже почти 30 лет живут как беженцы и вынужденные переселенцы.
Посол сообщил, что 4 резолюции Совета Безопасности ООН, принятые в 1993 году, требуют немедленного, полного и безоговорочного вывода армянских вооруженных сил с территории Азербайджана. Однако до сих пор эти резолюции игнорируются Арменией. В ходе 27-летнего переговорного процесса вооруженные силы Армении продолжали атаковать наши территории.
«В июле этого года вооруженные силы Армении атаковали территории Товузского района, расположенного в 200 километрах от Нагорно-Карабахского региона. Армения открыто готовилась к военной провокации, начавшейся 27 сентября. К сожалению, сопредседатели Минской группы не отреагировали на эти провокации. Это также недопустимо. Премьер-министр Армении сделал неприемлемые заявления в отношении Нагорно-Карабахского региона Азербайджана и 7 районов вокруг него. Сопредседатели снова не отреагировали. В такой ситуации наш Президент принял решение принять ответные меры, сославшись на право на самооборону, которое отражено в Уставе ООН. Сегодня Азербайджанская армия освобождает наши оккупированные земли», - сказал Мустафаев.
Посол отметил, что Азербайджан – многонациональная страна, в которой живут представители разных наций и религий.