Münaqişənin əsas səbəbi Azərbaycan torpaqlarında xarici ölkənin silahlı qüvvələrinin olmasıdır, ərazilərimizin işğal altında olmasıdır. Azərbaycan həmişə münaqişənin danışıqlar yolu ilə həllinin tərəfdarı olsa da, qarşı tərəf buna hazır olmayıb. Bu gün Azərbaycanın işğal altında olan torpaqları azad olduqdan sonra danışıqlara başlamaq olar.
Bu fikirləri Azərbaycanın Fransadakı səfiri Rəhman Mustafayev “Musulmans et musulmans en France” jurnalına müsahibəsində deyib.
Səfir bildirib ki, beynəlxalq hüququn prinsiplərinə riayət etmək lazımdır. Doğma yurdlarına qayıtmaq azərbaycanlı qaçqın və məcburi köçkünlərin hüququdur. Torpaqlarını azad etmək Azərbaycanın haqqıdır və bu, bizim üçün Vətən müharibəsidir. Beynəlxalq hüquq bizə torpaqlarımızı azad etmək hüququ verir.
Səfir qeyd edib ki, danışıqlara çağıran bəzi siyasətçiləri anlamırıq. Azərbaycan həmişə münaqişənin sülh, danışıqlar yolu ilə həllinə çalışıb. Ancaq qarşı tərəfin danışıqlar yolu ilə həllə istəyi olmayanda bu, heç bir nəticə vermir. Xalqına böyük vədlər verərək hakimiyyətə gələn Paşinyan rejimi iflasla üz-üzədir. Bu gün döyüş meydanında minlərlə gəncin həlak olmasına o, məsuliyyət daşıyır.
Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin tarixi haqqında ətraflı məlumat verən səfir Ermənistanın azərbaycanlılara qarşı apardığı etnik təmizləmə siyasətindən danışıb. Bildirib ki, bir milyon azərbaycanlı Ermənistandan, Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ bölgəsindən və ətraf 7 rayondan didərgin salınıb, onlar 30 ildir qaçqın və məcburi köçkün vəziyyətində yaşayırlar.
Səfir bildirib ki, BMT Təhlükəsizlik Şurasının 1993-cü ildə qəbul edilmiş 4 qətnamə erməni silahlı qüvvələrinin dərhal, tam və qeyd-şərtsiz Azərbaycan torpaqlarından çıxmasını tələb edir. Ancaq bu günə qədər bu qətnamələrə məhəl qoyulmayıb. 27 il danışıqlar prosesi zamanı da erməni silahlı qüvvələri ərazilərimizə hücum etməkdə davam edib.
Cari ilin iyul ayında Ermənistan silahlı qüvvələri Dağlıq Qarabağ bölgəsindən 200 kilometr uzaqda olan Tovuz rayonu ərazilərinə hücum edib. Sentyabrın 27-də başlayan hərbi təxribata Ermənistan açıq şəkildə hazırlaşırdı. Təəssüf ki, Minsk qrupunun həmsədrləri bu təxribatlara reaksiya vermədilər. Bu da qəbuledilməzdir. Ermənistanın baş naziri Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ bölgəsi və onun ətrafındakı 7 rayonla bağlı qəbuledilməz bəyanatlar verirdi. Həmsədrlər yenə reaksiya vermirdilər. Belə vəziyyətdə Prezidentimiz BMT Nizamnaməsində əksini tapan özünümüdafiə hüququna istinad edərək cavab tədbirləri görülməsi ilə bağlı qərar qəbul etdi. Bu gün Azərbaycan ordusu işğal altında olan torpaqlarımızı azad edir.
Səfir müsahibəsində Azərbaycanın multikultural ölkə olduğunu, müxtəlif xalqların və dinlərin nümayəndələrinin ölkəmizdə birgə mehriban yaşadıqlarını qeyd edib.

The main reason for the conflict is the existence of the foreign armed forces in the territories of Azerbaijan and the occupation of our territories. Although Azerbaijan has always supported the peaceful settlement of the conflict, the Armenian side has never been ready for this. Today it is possible to start negotiations after the liberation of the occupied territories of Azerbaijan.
Azerbaijani ambassador to France Rahman Mustafayev voiced his thoughts in his interview with the journal ‘Musulmans et Musulmans en France’.
The diplomat highlighted the importance of compliance with the principles of international law. It is the right of Azerbaijani refugees and IDPs to return to their lands. Azerbaijan has the right to liberate its lands and this war is a patriotic war for us. International law gives us the right to liberate our territories.
The ambassador noted that we don’t understand some politicians, who call for negotiations. Azerbaijan has always tried to resolve the conflict via peace and negotiations. When the other party is not willing to resolve the issue through talks, it does not bring any results. The Pashinyan regime, which came to power by making big promises to its people, is facing bankruptcy. Today he is responsible for the death of thousands of young men on the battlefield.
Providing detailed information about the history of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict, the diplomat spoke about Armenia's ethnic cleansing policy against Azerbaijanis. Over a million Azerbaijanis have been expelled from Armenia, Nagorno Karabakh region of Azerbaijan, and 7 adjacent regions and have been living as refugees and IDPs for 30 years.
The ambassador also added that 4 resolutions adopted by the UN Security Council in 1993 demanded immediate, complete and unconditional withdrawal of Armenian armed forces from the Azerbaijani territories. However, Armenia has ignored those resolutions until today. During the 27 years of the negotiation process, the Armenian armed forces continued to attack our territories.
In July of this year, the Armenian armed forces attacked the territories of the Tovuz region, which is 200 kilometres away from the Nagorno-Karabakh region. Armenia was openly preparing for the military provocation that started on September 27. Unfortunately, the co-chairs of the Minsk Group did not react to these provocations. It is unacceptable. The Armenian PM made unacceptable statements about the Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan and 7 districts around it. The co-chairs did not react again. In such a situation, our President decided to take retaliatory measures, referring to the right of self-defense, which is reflected in the UN Charter. Today, the Azerbaijani army is liberating our occupied lands.
In his interview, the diplomat spoke about multiculturalism in Azerbaijan, where representatives of various nations and religions live together in our country.