“Mən artıq məcburi köçkün deyiləm” (AzVision)
Qubadlının ilk 4 kəndinin işğaldan azad olunması xəbərini eşidəndə evdə qonaqlarım var idi. Buna baxmayaraq, xoş xəbəri evdə böyük sevinclə qarşıladım. Azərbaycan Ordusuna eşq olsun, Ali Baş Komandan sağ olsun ki, bizə bu sevinci yaşatdı.
Bunu Qubadlı rayonunun Zilanlı kənd sakini Yazgül Rəhimova deyib. O, doğma yurdunun işğaldan azad olunmasına görə, özünü xoşbəxt hiss etdiyini bildirib.
“Rayonumuzla bağlı çoxlu xatirələrim var. Qubadlının kəndləri, şəhərin alınması xəbərlərini eşitdikcə, xatirələr gözümün önündə canlanır. Bizim məcburi köçkün düşdüyümüz vaxtdan 27 il keçir. Artıq məcburi köçkün deyiləm. Bu status bizə deyiləndə özümü o qədər pis hiss edirdim. Deyirdim ki, azərbaycanlıyam, məcburi köçkün deyiləm. Amma bu gün şükür edirəm ki, həsrət sona çatdı və tezliklə Qubadlıya qayıdacağam”.
Sumqayıtda məcburi köçkünlər üçün salınan şəhərcikdə qızı ilə yaşayan Y.Rəhimova kəndlərinə qayıdacağı günü səbirsizliklə gözləyir.
“Qubadlıdan çıxanda 16 yaşım var idi. Ailə qurmuşdum. 40 günlük övladımı götürüb Sumqayıta gəldim. 1994-cü il aprelin 13-də həyat yoldaşım Ağdamda şəhid oldu. Artıq Qubadlının bir çox kəndləri işğaldan azad olunub. Qubadlıdan çıxanda yaşım az idi, 27 ildən sonra öz yurduma ayaqyalın qayıdacağam. Əvvəlcə anamın qəbrini ziyarət edəcəyəm. Sonra öz evimizi axtaracağam. İstəyərəm ki, öz kəndimdə təsərrüfatla məşğul olum. Rayonumun Həkəri - Bərgüşad çayının suyundan içim. Həmin günlərin tezliklə reallaşmasını səbirsizliklə gözləyirəm”.

“I had guests at home when I heard the news about the liberation of the first four villages of Gubadli. I rejoiced over the news. Long live the Azerbaijani Army! We are grateful to the Supreme Commander-in-Chief for giving us this joy,” said Yazgul Rahimova, a resident of Gubadli’s Zilanli village.
Rahimova said she felt happy because his homeland was liberated from occupation.
“I have many memories of our district. When I hear the news of the liberation of the villages of Gubadli, the memories come alive in front of my eyes. It has been 27 years since we became internally displaced. I am no longer an internally displaced person. I felt so bad when we were told this status. I said that I am an Azerbaijani, I am not an IDP. But today I am thankful that the longing has ended and I will soon return to Gubadli,” she added.
Rahimova, who currently residing with her daughter in a town built for IDPs in Sumgayit city, is looking forward to the day she will return to her native village.
“When I left Gubadli, I was 16 years old. I was married. I came to Sumgayit with my 40-day-old child. On April 13, 1994, my husband was martyred in Aghdam. Many villages of Gubadli have already been freed from occupation. I was young when I left Gubadli, and after 27 years I will return to my homeland barefoot. First, I will visit my mother's grave. Then I will look for our own house. I am looking forward to these days,” she concluded.