Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi - Prezident Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyev Ermənistanın hərbi təxribatları ilə əlaqədar “Ukraina-24” telekanalına müsahibə verib.
Prezidentin köməkçisi müsahibəsində Ermənistanın Azərbaycana qarşı son hərbi təxribatları və dövlətimizin özünün suveren ərazisini müdafiə etməsi, mülki insanlarımızın, obyektlərimizin atəşə məruz qalması barədə danışıb.
Hikmət Hacıyev bildirib ki, Azərbaycan 30 ilə yaxındır münaqişənin dinc yolla həllinə çalışıb. Azərbaycan ATƏT-in Minsk qrupu formatında münaqişənin həllində maraqlı olub, lakin Ermənistan həmişə qeyri-konstruktiv mövqe nümayiş etdirib.
“Ermənistanın baş naziri “Qarabağ Ermənistandır və nöqtə” deməklə danışıqlar prosesini pozmaqda maraqlı olduğunu göstərib, qeyri-konstruktivlik nümayiş etdirib. Bundan başqa, Ermənistan ordusu təxribatlar törədərək Azərbaycanın mülki insanlarını qətlə yetirməyə, evləri, mülki obyektləri atəşə tutmağa başlayıb. Azərbaycan Ordusu vətəndaşların təhlükəsizliyini təmin etmək üçün əks-hücuma keçib”, - deyə Prezidentin köməkçisi əlavə edib.
Hikmət Hacıyev, həmçinin Azərbaycan və Ukraynanın bir-birinin ərazi bütövlüyünü dəstəklədiklərini xatırladıb, bunun beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə uyğun olduğunu söyləyib.

Assistant to the President of the Republic of Azerbaijan Hikmet Hajiyev gave an interview to the ‘Ukraine-24’ TV channel about the military provocations of Armenia.
In the interview, Hikmet Hajiyev talked about the recent military provocations of Armenia against Azerbaijan and the defence of our state's sovereign territory, as well as the shelling of our civilians and facilities.
Hikmet Hajiyev said that Azerbaijan has tried to peacefully settle the conflict for 30 years. Azerbaijan has been interested in the settlement of the conflict in the format of the OSCE Minsk Group. However, Armenia has always indicated an unconstructive position.
The statement by Armenian PM ‘Karabakh is Armenia, full stop’ has shown Armenia’s interest in violation of the negotiation process. Apart from that, the Armenian army started to commit provocations against Azerbaijan by killing civilians and shelling civilian objects.
Hikmet Hajiyev also mentioned that Azerbaijan and Ukraine supported each other’s territorial integrity, which complied with norms and principles of international law and principles.