Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi - Prezident Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyev Ermənistanın hərbi təxribatları ilə əlaqədar “Ukraina-24” telekanalına müsahibə verib.
Prezidentin köməkçisi müsahibəsində Ermənistanın Azərbaycana qarşı son hərbi təxribatları və dövlətimizin özünün suveren ərazisini müdafiə etməsi, mülki insanlarımızın, obyektlərimizin atəşə məruz qalması barədə danışıb.
Hikmət Hacıyev bildirib ki, Azərbaycan 30 ilə yaxındır münaqişənin dinc yolla həllinə çalışıb. Azərbaycan ATƏT-in Minsk qrupu formatında münaqişənin həllində maraqlı olub, lakin Ermənistan həmişə qeyri-konstruktiv mövqe nümayiş etdirib.
“Ermənistanın baş naziri “Qarabağ Ermənistandır və nöqtə” deməklə danışıqlar prosesini pozmaqda maraqlı olduğunu göstərib, qeyri-konstruktivlik nümayiş etdirib. Bundan başqa, Ermənistan ordusu təxribatlar törədərək Azərbaycanın mülki insanlarını qətlə yetirməyə, evləri, mülki obyektləri atəşə tutmağa başlayıb. Azərbaycan Ordusu vətəndaşların təhlükəsizliyini təmin etmək üçün əks-hücuma keçib”, - deyə Prezidentin köməkçisi əlavə edib.
Hikmət Hacıyev, həmçinin Azərbaycan və Ukraynanın bir-birinin ərazi bütövlüyünü dəstəklədiklərini xatırladıb, bunun beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə uyğun olduğunu söyləyib.

Хикмет Гаджиев дал интервью телеканалу «Украина-24»
Помощник Президента Азербайджана – заведующий отделом по вопросам внешней политики Администрации Президента Хикмет Гаджиев дал интервью телеканалу «Украина-24» в связи с военными провокациями Армении.
В интервью помощник президента рассказал о последних военных провокациях Армении против Азербайджана, защите нашим государством своих суверенных территорий, обстреле наших гражданских лиц и объектов.
Хикмет Гаджиев отметил, что Азербайджан почти 30 лет стремился к мирному урегулированию конфликта. Наша страна была заинтересована в урегулировании конфликта в формате Минской группы ОБСЕ, однако Армения всегда демонстрировала деструктивную позицию.
"Сказав «Карабах принадлежит Армении и точка», премьер-министр Армении показал заинтересованность в нарушении переговорного процесса, продемонстрировал деструктивную позицию. Кроме того, совершив провокацию, армянская армия начала убивать гражданских лиц, обстреливать дома, гражданские объекты. Азербайджанская армия перешла в контрнаступление для обеспечения безопасности граждан», - сказал помощник Президента.
Хикмет Гаджиев также напомнил о том, что Азербайджан и Украина поддерживают территориальную целостность друг друга, отметил, что это соответствует международным правовым нормам и принципам.