Yaponiyanın geniş auditoriyaya malik olan “Asahi TV” telekanalında Dağlıq Qarabağda cərəyan edən hadisələrə dair xüsusi veriliş yayımlanıb.
Verilişdə Ermənistan – Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi və hazırki silahlı qarşıdurma, onun səbəbləri haqqında geniş məlumat verilib.
Verilişə əsas qonaq cismində dəvət olunmuş Yaponiyanın Keio Universitetin professoru Yoko Hirose bildirib ki, hazırda bölgədə gedən hərbi əməliyyatların səbəbkarı Ermənistandır. Həmin qonşu dövlət Azərbaycan torpaqlarının 20 faizini işğal edib. Bu ərazidə Dağlıq Qarabağ regionu və ətrafdakı yeddi rayon daxildir.
Professor vurğulayıb ki, döyüşlər bəzi informasiya vasitələrinin təqdim etdiyi kimi Ermənistanın deyil, Azərbaycanın ərazisində gedir. Y.Hirose bildirib ki, mütəmadi olaraq Ermənistanın təxribatlarına məruz qalan Azərbaycan beynəlxalq hüquq və prinsiplərə görə öz torpaqlarını düşmən işğalından azad etmək hüququna malikdir.
Verilişdə iştirak edən Hokkaydo Universitetinin doktorant-tələbəsi Əlibəy Məmmədov BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasının münaqişə ilə bağlı 4 qətnaməsini xatırladıb. Qeyd edib ki, Ermənistan rəhbərliyi və ordusu beynəlxalq hüququ kobud şəkildə pozaraq, suveren bir dövlətin ərazisində terror aktları həyata keçirir.

A special program on the events taking place in Nagorno-Karabakh was aired on the Japanese TV channel "Asahi TV".
The program provided extensive information about the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict and the current armed conflict and its causes.
Professor Yoko Hirose of Keio University of Japan, who was invited to the program as the main guest, said that the current military operations in the region were caused by Armenia. That neighboring state -Armenia has occupied 20 percent of Azerbaijan's lands. This area includes the Nagorno-Karabakh region and seven surrounding regions.
The professor highlighted that the battles were going on in the territories of Azerbaijan, not in Armenia as stated in some means of information. He also informed that Azerbaijan, which was exposed to the Armenian provocations, has the right to liberate its lands from the enemy’s occupation in accordance with international law and principles.
Doctoral student of Hokkaido University, Alibey Mammadov, who attended the program, mentioned 4 resolutions of the UN Security Council related to the conflict. He noted that the Armenian leadership and army grossly violate international law and carry out terrorist acts on the territory of a sovereign state.