Yaponiyanın geniş auditoriyaya malik olan “Asahi TV” telekanalında Dağlıq Qarabağda cərəyan edən hadisələrə dair xüsusi veriliş yayımlanıb.
Verilişdə Ermənistan – Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi və hazırki silahlı qarşıdurma, onun səbəbləri haqqında geniş məlumat verilib.
Verilişə əsas qonaq cismində dəvət olunmuş Yaponiyanın Keio Universitetin professoru Yoko Hirose bildirib ki, hazırda bölgədə gedən hərbi əməliyyatların səbəbkarı Ermənistandır. Həmin qonşu dövlət Azərbaycan torpaqlarının 20 faizini işğal edib. Bu ərazidə Dağlıq Qarabağ regionu və ətrafdakı yeddi rayon daxildir.
Professor vurğulayıb ki, döyüşlər bəzi informasiya vasitələrinin təqdim etdiyi kimi Ermənistanın deyil, Azərbaycanın ərazisində gedir. Y.Hirose bildirib ki, mütəmadi olaraq Ermənistanın təxribatlarına məruz qalan Azərbaycan beynəlxalq hüquq və prinsiplərə görə öz torpaqlarını düşmən işğalından azad etmək hüququna malikdir.
Verilişdə iştirak edən Hokkaydo Universitetinin doktorant-tələbəsi Əlibəy Məmmədov BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasının münaqişə ilə bağlı 4 qətnaməsini xatırladıb. Qeyd edib ki, Ermənistan rəhbərliyi və ordusu beynəlxalq hüququ kobud şəkildə pozaraq, suveren bir dövlətin ərazisində terror aktları həyata keçirir.

Специальная программа, посвященная событиям, происходящим в Нагорном Карабахе, транслировалась на японском телеканале Asahi TV, имеющем широкую аудиторию.
В программе была представлена ​​обширная информация об армяно-азербайджанском, нагорно-карабахском конфликте, нынешнем военном противостоянии и его причинах.
Профессор Йоко Хиросе из Японского университета Кейо, приглашенная на программу в качестве главного гостя, заявила, что Армения является причиной нынешних военных действий в регионе. Это государство оккупировало 20 процентов земель соседнего Азербайджана. В эту территорию входит Нагорно-Карабахский регион и семь прилегающих к нему районов.
Профессор подчеркнула, что бои идут на территории Азербайджана, а не Армении, как представляют некоторые СМИ. Й.Хиросе заявила, что Азербайджан, регулярно подвергающийся провокациям со стороны Армении, имеет право освободить свою землю от вражеской оккупации в соответствии с международным правом и принципами.
Принимавший участие в программе докторант Университета Хоккайдо Алибей Мамедов упомянул 4 резолюции Совета Безопасности ООН, связанные с конфликтом. Он отметил, что руководство и армия Армении грубо нарушают международное право и совершают террористические акты на территории нашего суверенного государства.