“Azərbaycan əsgəri onları iti qovan kimi qovur! Onların postları bizim əlimizdədir! Onların silahlı texnikaları bizim əlimizdədir! Biz xilaskar missiyamızı icra edirik və edəcəyik!".
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin oktyabrın 4-də xalqa müraciətində səsləndirdiyi bu fikirlər Cənubi Koreyanın nüfuzlu “The Korea Times” qəzetində dərc olunan “Azərbaycan lideri Ermənistanın geriçəkilmə cədvəli tərtib olunanadək döyüşlərin davam edəcəyini deyib” sərlövhəli məqalədə əksini tapıb. Qeyd olunub ki, Prezident İlham Əliyev 1990-cı illərdə ermənilərin tutduğu torpaqların azad olunması uğrunda Azərbaycan Ordusunun bir həftədir mübarizə apardığını deyib.
Məqalədə dövlətimizin başçısının “Qarabağ bizimdir, bizim torpağımızdır, biz oraya qayıtmalıyıq, qayıdırıq və qayıdacağıq!” fikrinə də yer verilib.
“The Korea Times”da Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı dərc olunmuş digər məqalədə isə ermənilərin Gəncə və Mingəçevir şəhərlərini atəşə tutmasından söz açılıb. Azərbaycan Prezidentinin köməkçisi - Prezident Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyevə istinadla bildirilib ki, Ermənistan ölkənin iri şəhərlərindən biri olan Gəncədəki mülki binaları raket atəşinə tutması nəticəsində bir mülki şəxs ölüb, 32 nəfər yaralanıb. Habelə böyük su anbarının və elektrik stansiyasının yerləşdiyi Mingəçevir şəhəri də raket hücumuna məruz qalıb. Qeyd olunub ki, Dağlıq Qarabağdakı ermənilərin rəhbəri Gəncəyə raket hücumunu onların həyata keçirdiyini etiraf edib.
Məqalədə Müdafiə naziri Zakir Həsənovun "Ermənistan ərazisindən Azərbaycan ərazisinə atəş açılması açıq təxribat xarakteri daşıyır və döyüş bölgəsini genişləndirir” fikrinə də yer verilib. Diqqətə çatdırılıb ki, Dağlıq Qarabağ sovet dövründə Azərbaycanın tərkibində muxtar bölgə olub. SSRİ-nin dağılması ərəfəsində başlayan müharibə 1994-cü ildə atəşkəs razılaşması ilə dayandırılıb. O vaxtdan bəri erməni silahlı qüvvələri Dağlıq Qarabağla yanaşı, onun ətrafındakı bir neçə rayonu işğal altında saxlayıblar. Azərbaycan tərəfi oktyabrın 4-də Cəbrayıl şəhəri də daxil olmaqla, rayonun bir neçə yaşayış məntəqəsini azad edib.

«Азербайджанский солдат гонит их как собак! Поднимает на оккупированных землях азербайджанский флаг! В их окопах находится азербайджанский солдат! Их посты в наших руках! Их танки водим мы! Другая их боевая техника в наших руках, грузовые машины в наших руках! Мы выполняем и будем выполнять свою спасительную миссию!».
Эти взгляды, озвученные президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым в его обращении к народу 4 октября, нашли отражение в статье под названием «Азербайджанский лидер заявил, что боевые действия будут продолжаться до тех пор, пока не будет составлен график вывода войск Армении», опубликованной во влиятельном южнокорейском издании – газете The Korea Times. Было отмечено, что президент Ильхам Алиев заявил, что Азербайджанская Армия уже неделю сражается за освобождение земель, оккупированных армянами в 1990-е годы.
В статье приводятся слова главы нашего государства, который заявил: "Карабах - наш, это наша земля, мы должны туда вернуться, мы возвращаемся и будем возвращаться!".
В другой статье, опубликованной в The Korea Times о Нагорно-Карабахском конфликте, сообщалось, что армяне обстреляли из ракет города Гянджа и Мингячевир. Со ссылкой на помощника президента Азербайджана - заведующего отделом по вопросам внешней политики администрации президента Хикмета Гаджиева, сообщается, что один мирный житель погиб и еще 32 получили ранения в результате ракетных ударов со стороны Армении по гражданским зданиям в Гяндже - одном из крупнейших городов страны. Также ракетному обстрелу подвергся город Мингячевир, где расположены крупное водохранилище и электростанция. Было отмечено, что глава сепаратистов в Нагорном Карабахе признал, что ракетный обстрел Гянджи был осуществлен именно по его приказу.
В статье высказывается мнение министра обороны Закира Гасанова: «Открытие огня с территории Армении по территории Азербайджана носит явно провокационный характер и расширяет зону боевых действий». Отмечается, что в советский период Нагорный Карабах являлся автономной областью в составе Азербайджан. Вооруженный конфликт, начавшийся в Нагорном Карабахе накануне распада СССР, была остановлен ​​в 1994 году, когда было достигнуто соглашение о прекращении огня. С тех пор армянские вооруженные силы оккупировали Нагорный Карабах и несколько районов вокруг него. 4 октября Азербайджан освободил несколько населенных пунктов региона, в том числе город Джебраил.