Beynəlxalq ictimaiyyət Azərbaycan torpaqlarını 30 ildir işğal altında saxlayan Ermənistana təzyiq göstərməlidir.
Bu barədə Yaponiyanın nüfuzlu “Mainichi shimbun” qəzetinə müsahibəsində Azərbaycanın bu ölkədəki səfiri Gürsel İsmayılzadə bildirib. Səfir qeyd edib ki, münaqişənin sülh yolu ilə həlli istiqamətində ATƏT-in Minsk qrupu çərçivəsində aparılan danışıqlar məhz Ermənistan rəhbərliyinin qeyri-konstruktiv mövqeyi səbəbindən nəticə verməyib. Əksinə, 2018-ci ildə Ermənistanda hakimiyyətə gələn baş nazir Nikol Paşinyan ötən il işğal altında olan torpaqlara gedərək belə bir bəyanat verib: “Dağlıq Qarabağ Ermənistandır və nöqtə”. Bununla yanaşı, Ermənistan tərəfi Azərbaycanın yalnız Dağlıq Qarabağ bölgəsini deyil, həmçinin digər ərazilərini də işğal etməklə bağlı çağırışlar səsləndirib.
Səfir bildirib ki, Ermənistan rəhbərliyi daxili problemlər, koronavirus pandemiyası ilə bağlı yaranmış ağır vəziyyətdən əhalinin diqqətini yayındırmaq üçün Azərbaycana qarşı təxribatlara, o cümlədən bu ilin iyulunda Tovuz rayonu istiqamətində növbəti təcavüzə əl atıb. Azərbaycan rəhbərliyi isə bu təxribatların qarşısını almaq, öz ərazilərini işğaldan azad etmək və dinc əhalinin təhlükəsizliyini qorumaq məqsədilə əks-hücum əmri verib.
Diplomat Ermənistanın guya Türkiyənin Azərbaycan tərəfdən döyüşlərə qatılması barədə yaydığı informasiyaların da yalan olduğunu bildirib. Vurğulayıb ki, bu, tam yalan məlumatdır, bunu sübut edən heç bir fakt yoxdur. Türkiyə, sadəcə olaraq, bəyan edib ki, Azərbaycanın mövqeyini dəstəkləyir. Ermənistan özü Suriyadan və Livandan gətirilən erməni yaraqlılarını döyüşlərə cəlb edib. Ermənistanın əsas məqsədi üzv olduğu siyasi-hərbi alyansı - Rusiyanın başçılıq etdiyi Kollektiv Təhlükəsizlik Müqaviləsi Təşkilatını münaqişəyə cəlb etməkdir.
Dağlıq Qarabağ regionu ilə bağlı BMT Təhlükəsizlik Şurasının qəbul etdiyi qətnamələri xatırladan G.İsmayılzadə həmin sənədlərdə Ermənistan qoşunlarının işğal altındakı ərazilərdən çıxarılmasının və Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bərpa edilməsinin tələb olunduğunu xatırladıb.
Müsahibədə Azərbaycanla Ermənistan arasında hazırda yaşanan və bütün dünyanın diqqətini cəlb edən son təxribatlara da toxunulub. Qeyd edilib ki, son silahlı toqquşmalar zamanı ermənilər Azərbaycanın cəbhə xəttinin yaxınlığında yerləşən yaşayış məntəqələrində dinc əhalini ağır artilleriyadan, iriçaplı silahlardan atəşə tutublar.
Səfir vurğulayıb ki, Azərbaycan regionda sülhün bərqərar olmasını, bərabər, dinc yaşamağı arzulayır. İstəyir ki, erməni qoşunları beynəlxalq hüququn tələblərinə uyğun olaraq, işğal altındakı torpaqları tərk etsin. Lakin ermənilər Dağlıq Qarabağ bölgəsini Azərbaycandan ayırmaq istəyirlər ki, bunun da nəticəsində danışıqlar mənasını itirir.
G.İsmayılzadə qeyd edib ki, Ermənistan Dağlıq Qarabağda yaşayan Azərbaycan əhalisini evlərindən didərgin salıb, lakin Azərbaycan dinc erməni əhalisini qovmaq niyyətində deyil. Buna görə də beynəlxalq ictimaiyyət, o cümlədən Yaponiya Ermənistana daha güclü təzyiq göstərməlidir.
Müsahibəyə qəzetin redaktorunun xüsusi şərhi də əlavə edilib. Şərhdə bildirilir ki, Dağlıq Qarabağda silahlı qarşıdurma keçmiş Sovet İttifaqı zamanı, ötən əsrin 80-ci illərində başlayıb. Azərbaycanın ərazisi olan Dağlıq Qarabağ Muxtar Respublikasında sayca üstünlük təşkil edən erməni əhalisi Azərbaycandan ayrılaraq Ermənistana birləşmək tələbi ilə çıxış edib. Ermənistanın da qoşulduğu münaqişədə 20 mindən artıq insan həlak olub. Sovet İttifaqı dağıldıqdan sonra atəşkəs rejimi barədə razılıq əldə edilsə belə, Ermənistan qoşunları əraziləri işğal altında saxlayıb. Bu dəfə sentyabrın 27-də səhər saatlarında başlayan silahlı qarşıdurma nəticəsində hər iki tərəf itkilər verib. Silahlı qarşıdurma başlayandan bəri hər iki tərəfdən təqribən 230 nəfərin həlak olduğu qeyd edilib.

The international community must put pressure on Armenia, which has kept the Azerbaijani territories under the occupation.
Azerbaijani Ambassador to Japan Gursel Ismayilzade spoke about it in his interview with the Japanese “Mainichi Shimbun” newspaper. The diplomat added that the negotiations, which have been held within the OSCE Minsk Group, did not yield any result due to the unconstructive position of the Armenian leadership. On the contrary, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, who came to power in 2018 made such a statement following his visit to the occupied territories: “Nagorno Karabakh is Armenia, full stop.” Apart from that, the Armenian side called for occupying not only the Nagorno-Karabakh region but also other territories of Azerbaijan.
The ambassador stated that the Armenian leadership resorted to provocations against Azerbaijan, including the next aggression in the direction of Tovuz region in July of this year to distract the population from the serious situation caused by the coronavirus pandemic and internal problems. The leadership of Azerbaijan commanded a counter-attack to prevent these provocations, liberate its territories from occupation and protect the safety of the civilian population.
The diplomat said that the information spread by Armenia about Turkey's participation in the fighting on the side of Azerbaijan is also false. He emphasized that there were no facts to prove it. Turkiye simply declared that they supported Azerbaijan's position. Armenia itself involved Armenian militants brought from Syria and Lebanon into battles. The main goal of Armenia is to involve the political-military alliance of which it is a member - the Collective Security Treaty Organization led by Russia - in the conflict.
Ismayilzade spoke about the resolutions adopted by the UN Security Council about the Nagorno Karabakh region, which demand the withdrawal of Armenian troops from the occupied territories and the restoration of Azerbaijan’s territorial integrity.
The interview also touches upon the recent provocations and the situation between Azerbaijan and Armenia. It was stated that Armenians shelled the civilians living near the contact line by using heavy artillery.
The diplomat highlighted that Azerbaijan wished to establish peace in the region, and to live in equality and peace. He wants the Armenian troops to leave the occupied lands in accordance with the requirements of international law. However, the Armenians want to separate the Nagorno-Karabakh region from Azerbaijan, as a result of which the negotiations lose their meaning.
He also spoke about the Azerbaijani population, who have been displaced from their lands. Azerbaijan does not have any intention about expelling the peaceful Armenian population. Therefore, the international community, including Japan, should put more pressure on Armenia.
The interview also included special comments from the editor-in-chief of the newspaper. It was stated that the armed clashes in Nagorno-Karabakh started in the 1980s during the Soviet Union. The Armenian population of the Nagorno-Karabakh Autonomous Republic, which was the Azerbaijani territory, wanted to join Armenia. More than 20 thousand people were killed during the conflict. Although an agreement on a ceasefire was reached following the dissolution of the Soviet Union, the Armenian armed forces kept those areas under occupation. Both sides suffered from losses in armed clashes, which started on September 27. Nearly 230 people have died from both sides since the clashes started.