Rumıniyanın kütləvi informasiya vasitələri, o cümlədən “AGERPRES” milli xəbər agentliyi, “Unimedia”, “G4media”, “Adevarul”, “Spotmedia”, "Bursa" və digər aparıcı mətbuat orqanları Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin təcavüzkar Ermənistan rəhbərliyinə xəbərdarlıq mesajlarını və işğalçı tərəfə ünvanlandığı şərtləri ayrı-ayrı başlıqlarla təqdim ediblər.
Yazılarda xüsusilə Prezident İlham Əliyevin erməni hökumətinə verdiyi mesaj öz əksini tapıb. Həmçinin Azərbaycan Prezidentinin köməkçisi Hikmət Hacıyevin Ermənistan ordusunun Gəncə və Mingəçevir şəhərlərinə raket zərbələri endirməsi ilə məlumatı diqqətə çatdırılıb. Qeyd olunub ki, bir neçə yüz min sakinin yaşadığı və ölkənin ikinci böyük şəhəri olan Gəncə, eləcə də Mingəçevir Xankəndidən təxminən 100 kilometr məsafədə yerləşir.
Diqqətə çatdırılıb ki, H.Hacıyev “Twitter” sosial şəbəkə hesabında ermənilərin Azərbaycan şəhərlərinə raket zərbələrini təsdiq edən video və fotolar, nəticədə zərər çəkmiş binaların şəkillərini paylaşıb. Bundan başqa, Hikmət Hacıyevin digər paylaşımında erməni silahlı qüvvələrinin su anbarı və ölkənin əsas elektrik stansiyasının yerləşdiyi Mingəçevir şəhərinə raket zərbəsi endirdiyini vurğuladığı da qeyd olunub. Bildirilib ki, bu hücum nəticəsində mülki şəxslər yaralanıb.

Средства массовой информации Румынии, в том числе национальное информационное агентство AGERPRES, Unimedia, G4media, Adevarul, Spotmedia, Bursa и другие ведущие СМИ, опубликовали предупредительные месседжи президента Азербайджана Ильхама Алиева в адрес агрессивному армянскому руководству и представили условия, выдвинутые перед страной-оккупантом, под отдельными заголовками.
В частности, в статьях был отражен месседж президента Ильхама Алиева правительству Армении. Также до сведения читательской аудитории была доведена информация помощника президента Азербайджана Хикмета Гаджиева о том, что армянская армия нанесла ракетные удары по городам Гянджа и Мингячевир. Было отмечено, что Гянджа, второй по величине город страны с населением в несколько сотен тысяч человек, а также Мингячевир расположены примерно в 100 километрах от Ханкенди.
Было доведено до сведения, что Хикмет Гаджиев в своем аккаунте в социальной сети Twitter разместил видео и фотографии, подтверждающие ракетные обстрелы армянами городов Азербайджана, а также фотографии поврежденных зданий. Кроме того, в другом посте Хикмета Гаджиева отмечено, что вооруженные силы Армении нанесли ракетный удар по городу Мингячевир, где расположены водохранилище и главная электростанция страны. Сообщалось, что в результате обстрела пострадали мирные жители.