Ukraynanın nüfuzlu informasiya agentlikləri, portalları Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin xalqa müraciətində səsləndirdiyi fikirlərə geniş yer ayırıb.
Ukraynanın dövlət Ukrinform, UNİAN informasiya agentlikləri, “RBK-Ukrayna”, “Qordon”, “Segodnya.ua” və digər xəbər saytlarında Prezident İlham Əliyevin xalqa müraciətində sərt tənqidi fikirləri dərc edilib. Məqalələrdə dövlətimizin başçısına istinadla qeyd edilib ki, atəşkəsin elan edilməsi bir şərtlə, Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən Ermənistan ordusunun çıxarılmasından sonra baş tuta bilər.
Ukrayna mətbuatı Prezident İlham Əliyevin bu fikirlərinə də xüsusi yer ayırıb: “Sonuncu şərt budur ki, qrafik versin, işğal edilmiş torpaqlardan erməni silahlı qüvvələrinin çıxarılması cədvəli verilsin bizə. Onda biz əlbəttə ki, atəşkəs rejimini bərpa edəcəyik. Qarabağ bizimdir, Qarabağ Azərbaycandır! Biz mütləq öz torpaqlarımızı işğaldan azad etməliyik və edirik”.

Влиятельные информационные агентства и порталы Украины уделили много места взглядам, высказанным президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым в его обращении к народу.
Государственный Укринформ, информационные агентства УНИАН, "РБК-Украина", "Гордон", "Сегодня.ua" и другие новостные сайты опубликовали резкую критику в адрес недружественных государств, высказанную президентом Ильхамом Алиевы в его обращении к народу. В статьях со ссылкой на главу нашего государства упоминалось, что объявление прекращения огня может состояться только после вывода армянской армии с оккупированных территорий Азербайджана.
Украинская пресса уделила этим взглядам президента Ильхама Алиева особое внимание: «Последнее условие – он должен предоставить нам график, график вывода армянских вооруженных сил с оккупированных земель. Тогда мы, конечно, восстановим режим прекращения огня. Карабах –наш. Карабах - это Азербайджан! Мы должны освободить наши земли от оккупации, и мы это делаем».