Ukraynanın nüfuzlu “Qordon” nəşri Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin “Əl-Ərəbiyə” televiziya kanalına müsahibəsində Fransa dövlətinin ittihamları ilə bağlı səsləndirdiyi sərt tənqidləri dərc edib.
“Demək olar ki, sakinlərinin yarısı ermənilərdir-Əliyev Fransaya Marselə müstəqillik verilməsini təklif etdi” sərlövhəli məqalədə dövlətimizin başçısının Fransa Prezidentinin ittihamlarına cavabı işıqlandırılıb. Məqalədə İlham Əliyevə istinadla qeyd olunur ki, işğal edilmiş ərazilər Azərbaycan torpaqlarıdır.
“Əgər Fransa Dağlıq Qarabağ üçün öz müqəddəratını təyinetmə istəyirsə, qoy, onlar demək olar ki, sakinlərinin yarısı ermənilərdən ibarət olan Marsel şəhərini onlara versin. Niyə onlar bizdən Dağlıq Qarabağ üçün müstəqillik tələb edirlər? Onların bunu bizdən tələb etməyə nə haqqı var? Onlar bu ittihamları dayandırmalıdırlar. Azərbaycana hücum etməyi və nüfuzumuza xələl gətirməyi dayandırmalıdırlar. Yaxşı olar ki, onlar bizi günahlandırmazdan əvvəl güzgüyə baxsınlar”, - deyə Ukrayna nəşri Prezident İlham Əliyevə istinadla yazıb.

Влиятельное украинское издание "Гордон" опубликовало заявления президента Азербайджана Ильхама Алиева из интервью телеканалу «Аль-Джазира» с резкой критикой по поводу обвинений со стороны французского государства.
В статье под заголовком «"Почти половина населения – армяне". Алиев предложил Франции дать независимость Марселю» освещен ответ главы нашего государства на обвинения президента Франции. В статье со ссылкой на Ильхама Алиева упоминается, что оккупированные территории являются исконными землями Азербайджана.
«Если Франция хочет самоопределения Нагорного Карабаха, пусть отдадут им город Марсель, где почти половина жителей – армяне. Почему от нас требуют независимости Нагорного Карабаха? Какое право они имеют от нас требовать этого? Они должны прекратить эти обвинения. Они должны прекратить нападать на Азербайджан и наносить ущерб нашей репутации", – заявил президент Азербайджана.
«Пусть лучше они посмотрят на себя в зеркало, прежде чем обвинять нас», - написало украинское издание со ссылкой на президента Ильхама Алиева.