İtaliyanın nüfuzlu “La Stampa” qəzetinin jurnalisti Cordano Stabile sentyabrın 27-dən başlayaraq Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycana qarşı növbəti hərbi təcavüzü barədə “Dağlıq Qarabağ, dronlar və muzdlular ilə səciyyələnən münaqişə yenidən alovlanır. Azərbaycan səfiri deyir ki, əcnəbi döyüşçülərdən istifadə edən Ermənistandır” sərlövhəli məqaləsində Azərbaycanın İtaliyadakı səfiri Məmməd Əhmədzadə ilə müsahibəsindəki fikirlərə geniş yer verib.
Məqalədə sentyabrın 27-dən başlayaraq Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycana qarşı növbəti hərbi təcavüz törətməsi fonunda təmas xəttində gərgin döyüşlərin getdiyi, Azərbaycanın Ermənistan üzərində hərbi üstünlüyü və ən müasir hərbi texniki vasitələr ilə təxribatlara cavab verdiyi, bu təxribatların davam edəcəyi təqdirdə erməni tərəfinin davamlı şəkildə hərbi texnika və canlı qüvvə itkisinə məruz qalacağı qeyd olunur.
Jurnalistin Azərbaycanın dialoq üçün şərtlərinin nə olduğu sualına cavabında səfir Məmməd Əhmədzadə qeyd edir: “Dialoqa apara bilən yeganə yol 1993-cü ildə BMT Təhlükəsizlik Şurasının qəbul etdiyi dörd qətnamədə tələb olunduğu kimi, Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın bütün işğal olunmuş ərazilərindən dərhal, tam və qeyd-şərtsiz çıxarılmasıdır. Otuz ildən çoxdur ki, Dağlıq Qarabağ regionu və ətraf yeddi rayon da daxil olmaqla Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazilərinin 20 faizi Ermənistanın hərbi işğalı altındadır. Bir milyondan çox vətəndaşımız öz doğma yurdundan zorla qovularaq qaçqın və məcburi köçünə çevrilib. Təxminən otuz ildir davam edən danışıqlar heç bir nəticə verməyib”.
Cordano Stabile məqaləsində böyük maliyyə imkanlarına malik Azərbaycanın son illər öz silahlı qüvvələrinin potensialını artırmaq üçün müasir silahlar aldığını bildirib. Jurnalistin Azərbaycanın bu silahları necə əldə etməsinə dair sualına cavab verən diplomat bildirib: “Biz müdafiə qabiliyyətimizi daha da gücləndirmək üçün bütün mümkün təchizatçılardan bazar qiymətinə silah alırıq və bunu həmişə açıq bəyan edirik. Soruşmaq lazımdır ki, Ermənistan kimi kasıb, maliyyə resursları olmayan və borc içində boğulan bir ölkə bu qədər silahı necə alır? Sirr deyil ki, 12 iyul hadisələrindən sonra Ermənistana müxtəlif istiqamətlərdən min tondan çox hərbi yük idxal edilib”.
Məqalədə M.Əhmədzadənin fikirlərinə istinadən qeyd olunur ki, Ermənistan Azərbaycana qarşı qəfil hücum etmək üçün yeni müharibəyə hazırlaşmış və sentyabrın 27-də Ermənistan silahlı qüvvələri Azərbaycanın hərbi mövqelərini və yaşayış məntəqələrini iriçaplı silahlar və ağır artilleriya qurğularından atəşə məruz qoymaqla növbəti təxribata başladı. “Azərbaycanın digər ölkələrin ərazisində heç bir hərbi məqsədi yoxdur. Sual olunmalıdır, Ermənistan qoşunları bizim torpaqlarda nə edir?”, - deyə M.Əhmədzadə bildirir.
Eyni zamanda, jurnalistin sualına cavab olaraq guya Azərbaycan Ordusunun tərkibində Yaxın Şərqdən gətirilən muzdluların döyüşməsi barədə Ermənistan tərəfindən qəsdən və məqsədli şəkildə ortaya atılmış dezinformasiyaya da münasibət bildirən diplomat deyib: “Azərbaycan Ordusu öz ərazilərinin və xalqının müdafiəsini təmin etmək üçün kifayət qədər hazırlıqlıdır. Azərbaycanın lazımi təlim görmüş ordusu və səfərbər olunmaq üçün potensial ehtiyat qüvvəsi var. İki milyon əhalisi olan Ermənistanla müqayisədə 10 milyon nəfər əhaliyə malik ölkəmizin insan resurslarına ehtiyac yoxdur”.
M.Əhmədzadə, həmçinin Ermənistan prezidenti Armen Sarkisyanın bu günlərdə “Əl-Cəzirə” televiziya kanalına müsahibəsində Ermənistan tərəfində əcnəbi döyüşçülərin vuruşduğunu təsdiq etdiyi bildirib. Diplomat əlavə edib ki, Ermənistan prezidentinin bu fikirlərinə şərh verməyə ehtiyac yoxdur. Təəccüb doğuran isə bu fikirlərin beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən lazımi şəkildə qınanılmamasıdır.

Журналист престижной итальянской газеты La Stampa Джордано Стабиле написал об очередной военной агрессии вооруженных сил Армении против Азербайджана, начавшейся 27 сентября, в статье под названием «Нагорно-Карабахский конфликт, характеризующийся дронами и наемниками, разгорается вновь.
Посол Азербайджана заявляет, что это именно Армения использует иностранных боевиков». В статье приводятся заявления посла Азербайджана в Италии Мамеда Ахмедзаде, сделанные им в ходе интервью.
В статье говорится о том, что на линии соприкосновения с 27 сентября идут интенсивные бои, о том, что Азербайджан имеет военное превосходство над Арменией и отвечает на ее провокации самыми современными военно-техническими средствами, отмечается, и если эти провокации продолжатся, то армянская сторона будет постоянно нести потери военной техники и живой силы.
Отвечая на вопрос журналиста об условиях Азербайджана для диалога, посол Мамед Ахмедзаде отметил: «Единственный путь к диалогу - это немедленный, полный и безоговорочный вывод армянских вооруженных сил со всех оккупированных территорий Азербайджана, как того требуют четыре резолюции, принятые Советом Безопасности ООН в 1993 году. Более тридцати лет 20 процентов международно признанных территорий Азербайджанской Республики, включая Нагорно-Карабахский регион и семь прилегающих к нему регионов, находятся под военной оккупацией Армении. Более миллиона наших граждан были насильственно изгнаны со своей родины и стали беженцами и вынужденными переселенцами. Переговоры, продолжавшиеся почти тридцать лет, не дали никаких результатов».
В своей статье Джордано Стабиле сообщил, что Азербайджан, обладающий большими финансовыми ресурсами, в последние годы закупил современное вооружение для повышения потенциала своих вооруженных сил. Отвечая на вопрос журналиста о том, как Азербайджан приобрел это оружие, дипломат сказал: "Мы закупаем оружие у всех возможных поставщиков по рыночной цене, чтобы еще больше укрепить нашу обороноспособность, и всегда заявляем об этом открыто. Необходимо задаться вопросом, как такая бедная страна, как Армения, не имеющая финансовых ресурсов и утопающая в долгах, покупает столько оружия? Ни для кого не секрет, что после событий 12 июля в Армению с разных направлений было ввезено более тысячи тонн военных грузов».
Ссылаясь на мнение М.Ахмедзаде, в статье упоминается, что Армения готовилась к новой войне, чтобы внезапно напасть на Азербайджан, и 27 сентября вооруженные силы Армении начали очередную провокацию, подвергнув военные позиции и населенные пункты Азербайджана огню из крупнокалиберного оружия и тяжелой артиллерии. «Азербайджан не имеет военных целей на территории других стран. Следует задаться вопросом, что делают армянские войска на наших землях?»- говорит М.Ахмедзаде.
В то же время, отвечая на вопрос журналиста, дипломат, прокомментировавший намеренно и целенаправленно распространяемую Арменией дезинформацию о боевых действиях наемников, якобы доставленных с Ближнего Востока и воюющих в составе Азербайджанской Армии, сказал: "Азербайджанская Армия достаточно подготовлена, чтобы самостоятельно обеспечить защиту своих территорий и народа. У Азербайджана есть хорошо подготовленная армия и потенциальные резервные силы, которые необходимо мобилизовать. По сравнению с двухмиллионной Арменией, наша страна с 10-миллионным населением не нуждается в привлечении человеческих ресурсов со стороны».
М.Ахмедзаде также сообщил, что недавно президент Армении Армен Саргсян в интервью телеканалу "Аль-Джазира" подтвердил, что на стороне Армении воюют иностранные боевики. Дипломат добавил, эти заявления президента Армении в комментариях не нуждаются. Однако удивительно то, эти заявления не получили должного осуждения со стороны международного сообщества.