Hərbi əməliyyatların son məqsədi işğal olunmuş bütün əraziləri azad etmək və sonra beynəlxalq vasitəçilər də cəlb olunmaqla sülh danışıqlarına başlamaqdır. Biz 26 il sülh danışıqlarına hazır idik və müxtəlif nizamlama planları ilə razılaşaraq bu danışıqları aparırdıq, sonda isə Nikol Paşinyan və onun komandası öz təxribatları ilə bu danışıqların üstündən xətt çəkdilər.
Bu fikirləri Azərbaycanın Ukraynadakı səfiri Elmira Axundova Ukraynanın “Pryamoy” telekanalında deyib.
Səfir qeyd edib ki, indi bizim nəyi və kiminlə müzakirə edəcəyimiz məlum deyil. Dağlıq Qarabağa gəlincə, o, Azərbaycan Respublikasının tərkibində olub və olacaq.
E.Axundova deyib: “Biz separatçıların dağıtdıqları bütün infrastrukturu bərpa edəcəyik, şəhərlərimizi və kəndlərimizi bərpa edəcəyik, bizim qaçqınlar doğma yerlərinə qayıdacaq və başıbəlalı Qarabağ torpağında çoxdan gözlənilən sülh, nəhayət, bərqərar olacaq. Mülki vətəndaşlara gəlincə, Prezidentin köməkçisi Hikmət Hacıyevin dediyi kimi, “Azərbaycan Dağlıq Qarabağ regionu ərazisində yaşayan və Azərbaycan tərəfinə keçməyi arzulayan mülki vətəndaşlara tam təhlükəsizlik vəd edir... Onlar zəruri qidalanma, sığınacaqla təmin ediləcək və Cenevrə konvensiyalarına uyğun olaraq tam təhlükəsiz şəraitdə olacaqlar”.
Səfir vurğulayıb ki, oktyabrın 3-dən 4-nə keçən gecə biz Ağdərə rayonunun Madagiz (Prezident ona əzəli adını qaytardı - Suqovuşan), Tərtər rayonunun Talış, Füzuli rayonunun Aşağı Əbdürrəhmanlı yaşayış məntəqələrini, Cəbrayıl rayonunun Mehdili, Çaxırlı, Aşağı Maralyan, Şəybəy və Quycaq kəndlərini azad etmişik. Azərbaycan ordusu Cəbrayıl şəhərini və Cəbrayıl rayonunun bir neçə kəndini işğaldan azad edib.
“İşğalçı rejimin dəstəbaşı Arutyunyan bəyan edib ki, onlar Gəncəyə atəş zərbəsini Dağlıq Qarabağ ərazilərindən endiriblər. Bu, ağ yalandır. Çünki Dağlıq Qarabağın işğalçı ordusunun arsenalında mövcud olan atəş vasitələri Gəncə ərazilərinə bu uzaqlıqdan və bu cür qüvvədə atəş zərbəsi endirməyə imkan vermir. Bu təxribat Ermənistan ərazisindən həyata keçirilib”, - deyən səfir daha sonra qeyd edib ki, Türkiyə regiondakı bir sıra iri dövlətlərlə yanaşı Qafqazda sabitliyimizin qarantıdır. O deyib: “Canlı qüvvə sarıdan kömək məsələsinə gəlincə, bu, mövcud deyil və bu barədə heç bir dəlil yoxdur. Bu, erməni tərəfinin saxta məlumatlarıdır ki, ən əvvəl münaqişəni beynəlmiləlləşdirmək və onun həllinə üçüncü qüvvələri cəlb etmək məqsədi daşıyır. Ermənistanın işğal olunmuş ərazilərimizdə son aylarda apardığı məskunlaşma siyasəti çərçivəsində bu ərazilərə əcnəbi muzdluları yeritməsi və onları “könüllülər dəstəsi” adı altında öz ordusuna cəlb etməsi faktı sübut edir ki, terrorizm Ermənistanın dövlət siyasətinin tərkib hissəsidir”.

Эльмира Ахундова: "Конечная цель Азербайджана - освободить все оккупированные территории"
"Конечная цель боевых действий – освобождение всех оккупированных территорий и затем начало мирных переговоров с привлечением международных посредников. Мы 26 лет были готовы к мирным переговорам и вели их, соглашаясь с различными планами урегулирования, пока Никол Пашинян и его команда своими провокациями не поставили на них крест".
Такое мнение выразила посол Азербайджана в Украине Эльмира Ахундова на украинском телеканале «Прямой». Посол отметила, что сейчас нам не с кем и не о чем говорить. А что касается Нагорного Карабаха, то он был и останется в составе АР.
«Мы восстановим всю разрушенную сепаратистами инфраструктуру, восстановим наши города и села, наши беженцы вернутся на родную землю и на многострадальной земле Карабаха наконец наступит долгожданный мир. Что касается гражданского населения, то, как заявил помощник президента Хикмет Гаджиев, «Азербайджан обещает полную безопасность гражданским лицам, проживающим на территории Нагорно-Карабахского региона и желающим перейти на азербайджанскую сторону… Они будут обеспечены необходимым питанием, убежищем и будут находиться в полной безопасности согласно Женевским конвенциям»,- добавила Э.Ахундова.
Посол подчеркнула, что в ночь с 3 на 4 октября нами были освобождены населенные пункты Модагиз (президент вернул ему его исконное название Суговушан) Агдеринского района, Талыш Тертерского района, Ашагы Абдуррахманлы Физулинского района, села Мехтили, Чахырлы, Ашагы Маральян, Шейбей и Гуйджаг Джебраильского района. Азербайджанская армия освободила от оккупации город Джебраил и несколько сел.
«Главарь оккупационного режима Арутюнян заявил, что они нанесли огневой удар по Гяндже с территории Нагорного Карабаха. Это явная ложь, потому что имеющиеся в арсенале оккупационных войск Нагорного Карабаха огневые средства не позволяют нанести огневой удар такой дальности и мощи по территории Гянджи. Эта провокация была совершена с территории Армении».
Посол отметила, что Турция является гарантом нашей стабильности на Кавказе наряду с другими региональными державами: «А что касается помощи живой силой, этого нет и нет ни одного доказательства. Это фейки армянской стороны, направленные прежде всего на то, что интернационализировать конфликт и привлечь к его разрешению третьи силы. Тот факт, что Армения в последние месяцы в рамках проводимой политики незаконного заселения оккупированных территорий нашей страны ввела на эту территорию иностранных наемников и привлекла их в свою армию под названием «добровольческие отряды», свидетельствует о том, что терроризм является составной частью государственной политики Армении».