Çin Mərkəzi Televiziyasının ingilis dilində yayımlanan CGTN (China Global Television Network) kanalının internet səhifəsində “Azərbaycan lideri atəşkəsdən əvvəl Ermənistanın geri çəkilməsini və üzr istəməsini tələb edir” başlıqlı məqalə yerləşdirilib.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin oktyabrın 4-də xalqa müraciəti əsasında hazırlanan məqalədə dövlətimizin başçısının atəşkəsin reallaşması üçün Ermənistanın yerinə yetirməli olduğu şərtləri açıqladığını bildirib. Qeyd olunub ki, Prezident İlham Əliyev Dağlıq Qarabağ da daxil olmaqla, Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən Ermənistanın çəkilməsinin dəqiq cədvəlini tələb edib.
“Bundan başqa, Prezident Əliyev Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərini Ermənistan adlandırdığına görə Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanın üzr istəməsini tələb edib”, - deyən CGTN yazır ki, dövlət başçısı Azərbaycanın öz torpaqlarını geri qaytarmaq üçün 30 il gözlədiyini bildirib.
Dağlıq Qarabağın Azərbaycanın qanuni ərazisi olduğunu qeyd edən CGTN Azərbaycan Prezidentinin “Dağlıq Qarabağ bizimdir, bizim torpağımızdır, biz oraya qayıtmalıyıq, qayıdırıq və qayıdacağıq!” fikrinə də yer verib.

На сайте китайского англоязычного телеканала China Global Television Network (China Global Television Network) Центрального телевидения Китая была размещена статья под заголовком «Азербайджанский лидер требует вывода войск Армении и извинений для реализации прекращения огня».
В статье, подготовленной на основе обращения президента Азербайджана Ильхама Алиева к народу 4 октября, сообщается, что глава государства озвучил условия, которые Армения должна выполнить для реализации режима прекращения огня. Было отмечено, что президент Ильхам Алиев потребовал четких сроков вывода Армении с оккупированных территорий Азербайджана, в том числе Нагорного Карабаха.
"Кроме того, президент Алиев потребовал извинений от премьер-министра Армении Никола Пашиняна за то, что тот назвал оккупированные территории Азербайджана Арменией", - пишет CGTN.
Отметив, что Нагорный Карабах является законной территорией Азербайджана, в статье CGTN автор приводит цитату президента нашей страны: «Нагорный Карабах - наш, это наша земля, мы должны вернуться туда, мы возвращаемся и вернемся!"