Prezident İlham Əliyevin oktyabrın 4-də Azərbaycan xalqına müraciəti Türkiyənin aparıcı telekanalları vasitəsilə tam formada yayılıb.
“TRT Haber”, “A Haber”, “Haber Global” və digər telekanalların birbaşa yaydığı müraciət Türkiyə ictimaiyyəti tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb.
Türkiyənin aparıcı kütləvi informasiya vasitələri dövlətimizin başçısının qələbə müjdəli açıqlamalarını, eləcə də Cəbrayıl rayonunun düşmən tapdağından azad olunması xəbərini, həmçinin təcavüzkar Ermənistan rəhbərliyinə xəbərdarlıq mesajlarını və işğalçı tərəfə ünvanlandığı şərtləri ayrı-ayrı başlıqlarla videoformat və mətin şəklində təqdim ediblər.
“İlham Əliyev atəşkəsin yaranması üçün Azərbaycanın şərtlərini açıqladı”, “Cəbrayıl işğaldan azad oldu”, “Azərbaycan Ordusundan möhtəşəm zəfər”, “Addım-addım zəfərə doğru” və sair sərlövhəli məlumatlar sürətlə Türkiyə mediasının baş xəbərinə çevrilib. Məlumatların yayılması və müraciətin təhlili ilə bağlı materiallar davam edir.
Məlumatlarla Anadolu Agentliyi, “TRT Haber”, TGRT, “Haber Global”, NTV, BENGÜ TV telekanallarının, habelə “Sabah”, “Yeni şəfəq”, “Aydınlıq”, “Təqvim” və digər nüfuzlu qəzetlərin saytlarında tanış olmaq mümkündür.

Обращение президента Ильхама Алиева к азербайджанскому народу 4 октября в полном формате транслировалось по ведущим турецким телеканалам.
Обращение, транслировавшееся непосредственно «TRT Haber», «A Haber», «Haber Global» и другими телеканалами, было встречено турецкой общественностью с большим интересом.
Ведущие средства массовой информации Турции представили сообщения главы государства о победе, а также новости об освобождении Джебраильского района от врага, а также предупредительные послания армянскому руководству-агрессору и условия, обращенные к агрессору в видеоформате и текстовом виде с отдельными титрами.
«Ильхам Алиев огласил условия Азербайджана для установления режима прекращения огня», «Джебраил освобожден от оккупации», «Великая победа азербайджанской армии», «Шаг за шагом к победе» и другие статьи с такими заголовками быстро стали главными новостями турецких СМИ.