Meksikanın çoxmilyonlu izləyici kütləsinə malik “Canal Once” dövlət telekanalında və nüfuzlu “ABC” radiosunda səfir Məmməd Talıbovun Ermənistanın son hərbi təcavüz aktı ilə bağlı xarici siyasət üzrə tanınmış beynəlxalq şərhçi Federiko Lamonta verdiyi müsahibələr efirə gedib.
Azərbaycanın Meksikadakı səfirliyindən verilən məlumata görə, müsahibələrdə ilk olaraq, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin tarixindən danışan M.Talıbov, 30 ilə yaxındır Dağlıq Qarabağ ərazisi və 7 ətraf rayonu işğal altında saxlayan, bu ərazilərdə etnik təmizləmə apararaq orada yaşayan 1 milyona yaxın insanı öz doğma torpaqlarından qovmuş Ermənistanın növbəti dəfə Azərbaycana qarşı hərbi təcavüzə əl atdığını, bu xüsusda 27 sentyabr tarixindən başlayaraq atəşkəs rejimini kobud şəkildə pozaraq iri ölçülü artilleriya qurğularından bütün təmas xətti boyu ordumuzun mövqelərini atəşə tutduğu, habelə beynəlxalq hüquq və beynəlxalq humanitar hüququ kəskin şəkildə pozaraq dinc əhalini və mülkü infrastrukturu hədəfə aldığını, nəticədə əhali arasında iki nəfər azyaşlı uşaq da daxil olmaqla onlarla ölü və yaralıların olduğunu bildirib.
Azərbaycanın BMT Nizamnaməsi çərçivəsində öz ərazilərini azad etmək və əhalisinin təhlükəsizliyini təmin etmək hüququ olduğunu deyən M.Talıbov, hazırda silahlı qüvvələrimizin bu məqsədlə əks hücum əməliyyatları həyata keçirdiyini qeyd edib.
Şərhçinin suallarına cavab olaraq, BMT Təhlükəsizlik Şurasının 26 ildən sonra ilk dəfə bu münaqişəni müzakirə etmək üçün bağlı qapılar arxasında toplantı keçirdiyini deyən səfir, qurumun münaqişə ilə bağlı 1993-cü ildə qəbul edilmiş dörd məlum qətnaməsini qeyd edərək, bu sənədlərin Ermənistanın işğalçı qüvvələrinin bütün Azərbaycan ərazilərindən dərhal və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını və məcburi köçkünlərin öz evlərinə qaytarılmasını tələb etdiyini və hazırda Şuranın bu qətnamələrin tətbiq edilməsi üçün tədbirlər görməli olduğunu söyləyib.
Sonra M.Talıbov Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyinin son 2 il ərzində aqressivliyinin daha da artdığını, bu ölkənin baş nazirinin anneksionist çıxışları və “yeni müharibələr, yeni ərazilər” siyasəti, Ermənistanın iyul ayında Tovuz rayonu istiqamətindəki hərbi təxribatı, işğal olunmuş ərazilərdə qeyri-qanuni məskunlaşdırma siyasəti, baş nazirin öz ailə üzvlərini işğal olunmuş ərazilərdə hərbi təlimlərə göndərərək bunu ictimailəşdirməsi ilə, habelə ATƏT-in Minsk Qrupu çərçivəsində aparılan danışıqların format və mahiyyətini dəyişməyə cəhd etməklə onu iflic vəziyyətə saldığını bildirib. Bütün qeyd olunanların Ermənistanın yeni müharibəyə kökləndiyinin sübutu olduğunu və Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin BMT Baş Assambleyasındakı çıxışı zamanı Ermənistanın Azərbaycana qarşı növbəti hərbi təcavüzə hazırlaşdığına dair dünya ictimaiyyətini öncədən xəbərdarlıq etdiyini deyib.
Sonda M.Talıbov beynəlxalq ictimaiyyətin Ermənistandan təcavüzkar siyasətinə son qoymağı, Azərbaycan ərazilərini azad etməyi və regionda sülh və təhlükəsizliyin bərqərar olmasına mane olmaqdan əl çəkməyi tələb etməsinin vaxtı çatdığını vurğulayıb.

Интервью посла Азербайджана в Мексике Мамеда Талыбова, которое он дал известному международныму обозревателю внешней политики Федерико Ламонту по поводу последнего акта военной агрессии со стороны Армении, вышло в эфир на государственном мексиканском телеканале Canal Once, имеющем многомиллионную аудиторию, а также престижного радио страны ABC.
Согласно информации, предоставленной посольством Азербайджана в Мексике, М.Талыбов рассказал в интервью об истории Нагорно-Карабахского конфликта, о том, как Армения вот уже на протяжении почти 30 лет оккупировала территорию Нагорного Карабаха и 7 прилегающих к нему районов, как были изгнаны с родных землель около 1 миллиона азербайджанцев, как она проведила этнические чистки в этих районах. Посол отметил, что начиная с 27 сентября, когда Армения, в очередной раз прибегла к военной агрессии против Азербайджана, и, грубо нарушив режим прекращения огня, обстреляла из крупнокалиберных артиллерийских установок позиции нашей армии на всей линии соприкосновения, а также нанесла удары по гражданскому населению и гражданской инфраструктуре с грубым нарушением международного права и международного гуманитарного права. Он заявил, что в результате погибли и получили ранения десятки мирных жителей, в том числе двое несовершеннолетних детей.
М.Талыбов, заявививший, что Азербайджан имеет право освободить свою территорию и обеспечить безопасность своего населения в рамках Устава ООН, отметил, что наши вооруженные силы в настоящее время проводят с этой целью контрнаступательную операцию.
Отвечая на вопросы обозревателя, посол сообщил, что Совет Безопасности ООН впервые спустя 26 лет провел заседание за закрытыми дверями для обсуждения этого конфликта. Он напомнил о четырех известных резолюциях организации по поводу конфликта, принятых в 1993 году, треюубщих немедленного и безоговорочного вывода оккупационных силами Армении со всех территорий Азербайджана и возвращения вынужденных переселенцев в свои дома, и заявил, что Совет должен принять меры по обеспечению выполнения этих резолюций.
Затем М.Талыбов заявил, что за последние 2 года возросла агрессивность военно-политического руководства Армении, аннексионистские выступления премьер-министра этой страны и политика «новые войны за новые территории», военные провокации Армении в направлении Товузского района в июле, политика незаконного заселения на оккупированных территориях, и тот факт, что премьер-министр Армении отправил членов своей семьи на военные учения на оккупированные территории и даже афишировал это, а также его попытка изменить формат и характер проводимых в рамках Минской группы ОБСЕ переговоров, погрузили Армению в паралитическое состояние.
Посол заявил, что все вышесказанное является доказательством того, что Армения хочет новой войну, и во время своего выступления на Генеральной Ассамблее ООН президент Азербайджана Ильхама Алиев предупредил мировое сообщество, что Армения готовится к очередной военной агрессии против Азербайджана.
В завершение М.Талыбов подчеркнул, что пришло время международному сообществу потребовать от Армении прекращения агрессивной политики, освобождения территорий Азербайджана и прекращения препятствования установлению мира и безопасности в регионе.