Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin oktyabrın 2-də “Əl-Cəzirə” televiziya kanalına müsahibəsində səsləndirdiyi fikirlər Türkiyənin aparıcı kütləvi informasiya vasitələri tərəfindən geniş şəkildə yayılmaqdadır.
Qardaş ölkənin aparıcı KİV-ləri Prezident İlham Əliyevin Ermənistanın işğalçılıq siyasətinin nəticələrinin aradan qaldırılması istiqamətində Azərbaycanın həyata keçirdiyi tədbirlər barədə fikirlərini və təcavüzkar tərəfə sərt mesajlarını Türkiyə ictimaiyyətinə çatdırıb. Bildirilib ki, Azərbaycanın dövlət başçısı proses barədə müfəssəl məlumat verərək deyib: “Biz “bunu dayandırın, biz işləyəcəyik, danışıqlar aparacağıq, yardım edəcəyik” kimi bəyanatlara qulaq asmaq mövqeyində deyilik. Biz bunu dəfələrlə eşitmişik. Bizim daha 30 il gözləməyə vaxtımız yoxdur. Münaqişə indi həll olunmalıdır”.
Bu məlumatlarla Anadolu agentliyinin, TRT HABER, A HABER, NTV, HABER GLOBAL və digər telekanalların, eləcə də “Sabah”, “Milli qəzetə”, “Yeni şəfəq”, “Hüriyyət”, “Star”, “Yeni akıt” və digər nüfuzlu qəzetlərin saytlarında, həmçinin yerli regional portallarda tanış olmaq mümkündür.

Мнения, высказанные Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым в интервью телеканалу "Аль-Джазира" 2 октября, широко распространены ведущими средствами массовой информации Турции.
Ведущие средства массовой информации братской страны довели до турецкой общественности мнение президента Ильхама Алиева о мерах, осуществляемых Азербайджаном в целях ликвидации последствий агрессивной политики Армении, а также резкие послания в адрес агрессора. Сообщается, что глава государства дал подробную информацию о процессе и заявил: «Мы не намерены слушать такие заявления, как «остановите это, мы будем работать, вести переговоры, помогать». Мы неоднократно слышали это. У нас нет времени ждать еще 30 лет. Конфликт должен быть решен сейчас».
Сообщения об этом можно было прочитать у агентства Anadolu, посмотреть на TRT HABER, A HABER, NTV, HABER GLOBAL и других телеканалах, а также в газетах  Sabah, Milli qazete, Yeni şafak, Hüriyyet, Star, Yeni akit и на сайтах других влиятельных газет, а также местных региональных порталах.