Gürcüstan aparıcı “report.ge”, “interpressnews.ge”, “dalgate.ge” informasiya portalları Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin “Əl-Cəzirə” televiziya kanalına verdiyi müsahibədən silsilə materiallar yayıb.
Azərbaycan, gürcü, rus və ingilis dillərində yayımlanan materiallarda Prezident İlham Əliyevin çıxışından ayrı-ayrı məqamlar oxucuların diqqətinə çatdırılır.
Azərbaycan Prezidentinin çıxışına istinadən yayılan materiallarda deyilir ki, ilk növbədə ermənilər Dağlıq Qarabağın Ermənistanın olmadığını bəyan etməlidirlər.
Bundan başqa, münaqişənin həlli ilə bağlı sülh danışıqları birtərəfli qaydada aparıla bilməz, hazırda baş verənlər Ermənistanın destruktiv mövqeyinin nəticəsidir kimi fikirlər, Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Azərbaycanın yaşayış məntəqələrinin ağır artilleriya atəşinə tutulması nəticəsində 19 mülki şəxsimiz həlak olması, 60-dan çox insanın yaralanması, yüzlərlə evin dağıdılması və Azərbaycan Ordusunun uğurlu əks-hücum əməliyyatları nəticəsində işğal olunmuş ərazilərimizin bir hissəsinin işğaldan azad edilməsi barədə məlumatlar da materiallarda əksini tapıb.
Gürcüstan mətbuatı, eyni zamanda, Fransa Prezidenti Emmanuel Makronun Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevə telefonla zəng etməsindən yazır.
Qeyd olunur ki, Fransa Prezidenti Ermənistan-Azərbaycan qoşunlarının təmas xəttində döyüşlərin davam etməsindən narahatlıq hissi ifadə edərək atəşkəsin bərpa edilməsi və tezliklə danışıqların aparılmasına çağırıb.
Prezident İlham Əliyev bildirib ki, Ermənistan danışıqlar prosesinin pozulması istiqamətində addımlar ataraq bu prosesə böyük zərbə vurub. Prezident İlham Əliyev vurğulayıb ki, danışıqların pozulması, eləcə də silahlı qarşıdurmanın yaranmasına görə məsuliyyət tam şəkildə Ermənistan rəhbərliyinin üzərinə düşür.

Ведущие грузинские информационные порталы report.ge, interpressnews.ge, dalgate.ge опубликовали серию материалов - выдержек из интервью президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева телеканалу «Аль-Джазира».
В материалах, опубликованных на азербайджанском, грузинском, русском и английском языках, до внимания читателей доводятся отдельные моменты из выступления президента Ильхама Алиева.
В опубликованных материалах, касающихся выступления президента Азербайджана, говорится, что армяне должны сначала признать, что Нагорный Карабах не принадлежит Армении.
Кроме того, мирные переговоры по урегулированию конфликта не могут вестись в одностороннем порядке, а нынешние события являются результатом деструктивной позиции Армении. Было отмечено, что в результате интенсивного артиллерийского обстрела населенные пунктов Азербайджана со стороны вооруженных сил Армении погибли 19 мирных жителей, ранения получили более 60 человек. В материалах также отражены сведения о разрушениях сотен домов и освобождении части наших оккупированных территорий в результате успешной контрнаступательной операции Азербайджанской Армии.
В то же время грузинская пресса пишет о телефонном звонке президента Франции Эммануэля Макрона президенту Азербайджанской Республики Ильхаму Алиеву.
Отмечается, что президент Франции выразил обеспокоенность продолжением боевых действий на линии соприкосновения армяно-азербайджанских войск и призвал к скорейшему восстановлению режима прекращения огня и проведению переговоров.
Президент Ильхам Алиев заявил, что Армения нанесла большой удар по переговорному процессу, предприняв шаги по срыву этого процесса. Президент Ильхам Алиев подчеркнул, что ответственность за срыв переговоров, а также возникновение вооруженного конфликта полностью лежит на руководстве Армении.