Erməni cəmiyyəti Paşinyan iqtidarının girovluğunda qalmaq istəmir - Bəhruz Quliyev (Trend)
Ermənistanda insanlar təkcə ordunun acı məğlubiyyəti, ölkədə hərc-mərclik, özbaşınalıqdan deyil, həm də günü-gündən ağırlaşan sosial-iqtisadi durumdan ciddi narazıdırlar. Hazırda Ermənistanda ərzaq da daxil olmaqla, əksər məhsulların qiymətində artım müşahidə olunur ki, bu da onsuz da ciddi sıxıntılar içərisində olan sıravi insanların vəziyyətini daha da ağırlaşdırır.
Bunu SƏS Media qrupunun rəhbəri, siyasi ekspert Bəhruz Quliyev deyib. Onun sözlərinə görə, Ermənistanda hakimiyyət içindəki qüvvələr, klanlar arasında qarşıdurma və ziddiyyətlər o qədər kəskinləşib ki, ölkədə tam xaos hökm sürür:
“Ümumiyyətlə Ermənistanda vəziyyətin ağırlaşması təkcə sadaladığım amillərdən ibarət deyil. Sosial-iqtisadi vəziyyəti ağır olan Ermənistanda həm də əsgər anaları ciddi narazılıq içərisindədir. Hətta Ermənistanda Dağlıq Qarabağda öldürülən əsgərlərin valideynləri etiraz aksiyasına başlayıblar. Aksiyada onlar Ermənistan rəhbərliyindən "Boş yerə övladlarımızı məhv etməyin", "Meyitlərimizi verin" kimi şüarlar səsləndiriblər. Erməni ailələri artıq günlərdir ki, sosial şəbəkələrdə övladlarının fotosunu yayaraq, itkin kimi qeydə alınan əsgərlərin tapılmasını tələb edirlər. Bununla belə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev dəfələrlə Ermənistan tərəfinə həlak olmuş hərbçilərin cəsədlərinin bitərəfli qaydada qaytarılması təşəbbüsü ilə çıxış etsə də Ermənistan rəhbərliyi hələ ki, bundan imtina edib. Bu faktların özü artıq Ermənistanın daxilində çox ciddi problemlərdən xəbər verir”.
B.Quliyev bildirib ki, istər əvvəlki hakimiyyət, istərsə də bugünkü Paşinyan “dəstəsi” Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin ədalətli və düzgün yolla nizamlanmasını istəmədiyini sübut etməkdədir: “Artıq 27 ilə yaxındır ki, Ermənistan Azərbaycanın ərazilərinin 20 faizini işğal altında saxlayır. Bu, bütün dünya tərəfindən tanınmış faktdır. Bununla bağlı BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnaməsində də işğal faktı əksini tapıb. Və bu qətnamələr kağız üzərində qalmaqdadır. Ermənistan da Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin ədalətli və düzgün yolla nizamlanmasını arzulamır, ancaq demaqogiya ilə məşğuldur. İrəvan özünü bütün dünyada qurban kimi qələmə verir, əslində isə işğalçıdır”.
Baş redaktor əlavə edib ki, bu gün ermənilər anlayırlar ki, Azərbaycan ərazilərinin işğalına son qoyulması və Ermənistan silahlı qüvvələrinin işğal etdikləri ərazilərdən çıxarılması sülh və onların təhlükəsizliyinin yeganə qarantıdır: “Azərbaycan iqtisadi və hərbi baxımdan Ermənistandan xeyli güclüdür. Son hadisələr də onu göstərdi ki, Ermənistanda yerləşən Rusiya hərbi bazaları ermənilərin təhlükəsizliyinə zəmanət vermir. Ermənistan hər nə qədər xaricdən muzdlular, terrorçular cəlb etsə də, cəmi 30 günə Azərbaycana ağır şəkildə məğlub oldu. Belə olduqda, erməni silahlı birləşmələrinin bir yolu qalır - işğal olunmuş əraziləri tərk etmək və iqtisadi baxımdan güclənən Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü tanımaq. Erməni cəmiyyəti Nikol Paşinyan iqtidarının girovluğunda qalmaq istəmir və ən maraqlısı odur ki, onların gələcək inkişafı da Azərbaycan Konstitusiyasına əməl etməkdən keçir”.

Armenian society does not want to be hostage of Pashinyan’s government - expert (Trend)
“Armenians are seriously dissatisfied not only with the bitter defeat of the army, chaos, and arbitrariness in the country, but also with the deteriorating socio-economic situation. Currently, in Armenia there is an increase in prices for most products, including food, which aggravates the situation of ordinary people who are already in a difficult situation,” said Bahruz Guliyev, head of SƏS Media Group and political expert.
He noted that the confrontation and contradictions between the forces and clans in power in Armenia have escalated so much that complete chaos reigns in the country.
“In general, the aggravation of the situation in Armenia, where the socio-economic situation is difficult, lies not only in the above factors. Serious discontent is also observed among the mothers of soldiers. Protests are constantly held by the parents of soldiers who died in Nagorno-Karabakh. During rallies, slogans such as “Don’t destroy our children in vain”, and “Give us the corpses of our children” are changed against the Armenian leadership. Armenian families have been posting photographs of their sons on social networks for several days now, demanding that the missing soldiers be found. Although Azerbaijani President Ilham Aliyev has repeatedly taken the initiative to unilaterally return the bodies of dead servicemen to the Armenian side, the Armenian leadership still refuses this. These facts already indicate serious problems within Armenia,” Guliyev said.
The expert stressed that both the previous government and Pashinyan’s current “gang” do not want a fair settlement of the Nagorno-Karabakh conflict.
“For almost 27 years now, Armenia has kept 20 percent of the territory of Azerbaijan under occupation. Today, Armenians understand that ending the occupation and the withdrawal of Armenian troops from the occupied Azerbaijani territories is the only guarantee of peace and security. Azerbaijan is much stronger economically and militarily than Armenia. Recent events have shown that even Russian military bases in Armenia do not guarantee the safety of Armenians. Despite the recruitment of foreign mercenaries and terrorists, Armenia was defeated by Azerbaijan in just 30 days. Today, the best and only option for the Armenian armed forces is to leave the occupied territories of Azerbaijan. The Armenian society does not want to remain hostage of the government of Nikol Pashinyan, and the most interesting thing is that their further development depends on compliance with the Constitution of Azerbaijan,” he added.