Cəbrayıl sakini: Doğma kəndimizə 27 ildir qoruyub saxladığım avtomobillə qayıdacağam (Azərtac)
Cəbrayılın 1993-cü ilin avqustunda erməni silahlı birləşmələri tərəfindən işğal edilməsi nəticəsində məcburi köçkün həyatı yaşayan rayon sakinləri ölkəmizin müxtəlif yerlərində, əsasən də Biləsuvarda məskunlaşıblar. Onların arasında Şahvəlli kəndinin sakinləri də var. Ötən illər ərzində doğma yurdlarına qayıtmaq ümidi və inamını itirməyən sakinlərin aruzları artıq gerçəkləşib.
Şanlı Azərbaycan Ordusu tərəfindən başlanan zəfər yürüşü zamanı azad edilən Cəbrayılın kəndlərindən biri də Şahvəllidir. Uzun illərdir ki, Biləsuvar rayonu ərazisində yerləşən qəsəbədə yaşayan Şahvəlli sakinləri doğma kəndlərinə qayıtmağa hazırlaşırlar.
Şahvəlli kənd sakini Təbriz Həsənov 27 il öncə erməni faşistlərindən xilas olmaq üçün kənddən çıxarkən gəldikləri avtomobillə indi ata-baba yurduna qayıtmağı planlaşdırır: “Ailəmlə birlikdə bu maşınla gəlmişəm, onunla da qayıdacağıq. Ali Baş Komandanın rəhbərliyi, ordumuzun qüdrəti sayəsində arzularımız gerçək olub”.
Cəbrayılı xatırlayan Təbriz kişinin gözləri dolur. “O yerlərdə gözəl günlərimiz olub, ermənilərə çox xeyirxahlıq etmişik. Çünki biz insanlıq vəzifəmizi yerinə yetirmişik. Lakin çörəyimizi böldüyümüz, əlindən tutduğumuz ermənilər bizə qarşı naxələf çıxdı, başımıza müsibətlər gətirdilər... İndi ordumuz qarşısında aciz qalan ermənilər dinc əhaliyə qarşı terror törədir. Bu vandallıq onların xislətində var. Gəncəni və digər şəhərlərimizi atəşə tutaraq dinc sakinləri qətlə yetirirlər. Lakin ordumuz onlara cəbhədə cavab verir və qisas alınır”, - deyə o vurğulayıb.
Şanlı ordumuzun torpaqlarımızı qarış-qarış azad etdiyini bildirən həmsöhbətimiz deyib ki, Şahvəllinin azad edildiyini eşidəndə sevincinin həddi-hüdudu olmayıb: “İndi öz doğma torpaqlarımıza qayıtmağı, oranın havasını udub, suyunu içməyi səbirsizliklə gözləyirik. İnanırıq ki, bütün torpaqlarımız işğaldan azad olunacaq”.
Şahvəlli kənd sakini Məhiyəddin Lətifov da sevinc hisslərini bizimlə bölüşüb. “Kəndimizin azad edilməsi bizim üçün ən böyük hədiyyədir. Sağ olsun Ali Baş Komandanımız. Allah ordumuza güc versin ki, torpaqlarımız qısa müddətdə azad edilsin. İndi gözləyirik ki, doğma torpağımıza qayıdaq. 27 ildir həsrətini çəkirik, ata-babalarımızın məzarı orada qalıb. Həmin yerlərə qayıtmağı, orada firavan həyatımıza davam etməyi səbirsizliklə gözləyirik”, - deyə o bildirib.

Jabrayil resident: I will return to my native village by the car I have been preserving for 27 years (AZERTAC)
Residents of Azerbaijan’s Jabrayil district, who became internally displaced after the occupation of their native lands by Armenian armed forces in August 1993, are currently residing in the country’s different parts, mainly in Bilasuvar district. Among them are residents of Shahvalli village. The dreams of the residents who did not lose hope and faith to return to their native land over the past years have already come true.
Shahvalli is one of Jabrayil’s villages liberated from the Armenian occupation during the ongoing successful counteroffensive of the Azerbaijani Army. Shahvalli residents, who have been residing in an IDP settlement in Bilasuvar district for many years, are waiting for their return to their native village.
Tabriz Hasanov, a Shahvalli resident, plans to return to his home by the car he used to leave the village to escape from the Armenian fascists 27 years ago. “I came with my family in this car, and we will return by it. Thanks to the leadership of the Supreme Commander-in-Chief and the power of our army, our dreams have come true.”
Remembering Jabrayil, Hasanov tears up. “We had wonderful days in those places, we were very kind to Armenians. However, the Armenians, whom we shared our bread with and offered a helping hand, rebelled against us and brought calamities to us... Now the Armenians, who are unable to withstand the strength of our army, are committing terrorist attacks against the civilian population. They are firing at Ganja and other cities and killing civilians. But our army responds to them at the front and revenge is taken,” he stressed.
Stating that the glorious Azerbaijani Army continues liberating the country’s occupied territories day by day, Hasanov said he jumped for joy when he heard that Shahvalli village was liberated. “Now we are looking forward to returning to our native land, breathing its air and drinking its water. We believe that all our lands will be freed from occupation,” he added.
Another Shahvalli resident Mahiyaddin Latifov also shared his feelings of joy with us.
“The liberation of our village is the greatest gift for us. Thank you Commander-in-Chief. May God give strength to our army so that our lands will be liberated from occupation in a short time. Now we are waiting to return to our native lands. We have been longing for it for 27 years, the graves of our ancestors remained there. We look forward to returning to those places and continuing our prosperous life there,” Latifov said.