Fərqli ailələr, eyni talelər... (Azərtac)
Mənfur düşmən cəbhədəki hər uğursuzluğundan sonra, müharibə bölgəsindən uzaqda yaşayan dinc azərbaycanlı əhalini hədəfə alır. Əsgərimizin cəbhədə qazandığı zəfərlərə sevinərkən bir gözümüz də taleləri qırılan, həyatları yarıda qalan insanların kədərinə ağlayır.
Oktyabrın 11-də erməni silahlı birləşmələrinin Gəncə şəhərini gecə saat 2-də “Elbrus” raketi ilə hədəf alması nəticəsində həlak olan Günay Əliyevanın anası Sevil Babazadə həmin gecəni hələ də göz yaşları ilə xatırlayır.
Sevil xanım deyir: “Partlayışı eşidəndən sonra tez evə zəng vurdum. Telefon çağırdı, amma cavab verən olmadı. Durduq, getdik. Hələ yarı yolda gördüm ki, binadan tüstü qalxır. Ora çatanda dedilər ki, bu evdən bir azyaşlı uşaq, bir də oğlan çıxarıblar. Qızımla qaynanası dağıntı altında qalmışdı, qızımı mənim gözümün qabağında çıxardılar”.
Həmin gecə dağıntılar altından xilas olunan iki yaşlı Nilay Əliyeva möcüzə nəticəsində sağ qalsa da, onun atası Adil Əliyev, anası Günay Əliyeva və ata nənəsi Afaq Əliyeva həyatını itirdi. Nilay hələ olanları dərk edəcək yaşda deyil, ancaq hər iki valideynini itirən qızcığazı günlərlə sakitləşdirmək hələ də mümkün olmayıb.
Fərqli ailələr olsa da, eyni taleyi oktyabrın 17-də Gəncəyə ermənilər tərəfindən atılan növbəti raket zərbəsindən sonra Xədicə Şahnəzərova da yaşayır. Xədicənin üç yaşı var. Yaralı vəziyyətdə tapılan Xədicənin qohumlarını, indi daha çox qızcığazın aldığı fiziki yaralar deyil, ona mənəvi olaraq vurulan yaralar incidir. Xədicə həmin gecə atası Royalı, anası Züleyxanı və bacısı yaş yarımlıq Mədinəni itirdi. Hazırda Samux rayonunun Seyidlər kəndində onu himayə edən ana babası Nizami Ağayevin ailəsindədir. Babası deyir: “Belə bir faciənin təkrarlanmasına inanmazdıq. Gəncədə oktyabrın 11-də baş verənlərdən sonra ümid edirdik ki, dünya buna göz yummayacaq və bu, bir daha baş verməyəcək. Qızımı, kürəkənimi, bir də nəvəmin birini itirdim”.
Xədicə partlayışdan sağ çıxsa da, həmin gecənin dəhşətindən gözlərini gün işığına aça bilmirdi. Yalnız üç gün sonra xalasını gördüyünü dilinə gətirdi. Qohumları deyir: “Yaxşı ki, onun gözlərinin açılması məhz həmin gün oldu, körpə bacısının anasının qoynunda eyni məzarda dəfn olunduğunu görmədi”.
Nilay və Xədicə erməni vandallarının atasız və anasız qoyduğu ilk azərbaycanlı uşaqlar deyil. Lakin ümid edirik ki, müzəffər ordumuzun apardığı uğurlu əks-hücum əməliyyatı nəticəsində erməni zülmünə son qoyulacaq. Vətən savaşı uğrunda tökülən şəhid qanı yerdə qalmayacaq.

Different families, same destinies (AZERTAC)
Having suffered a heavy defeat on the battlefield, the Armenian armed forces began to target the civilian population of Azerbaijan living far from the war zone. While rejoicing at the victories of our soldiers at the front, one of our eyes is crying for the sadness of the people whose lives were cut short.
Sevil Babazade, the mother of Gunay Aliyeva, who was killed as Armenian armed forces fired an Elbrus missile at the city of Ganja on October 11 at 2:00 a.m., still remembers that night with tears.
“After hearing the sound of an explosion, I immediately called home but there was no answer. Then, we headed to our home. Halfway there, I saw smoke rising from the building. When we arrived at the site, we were told that a small child and a boy were pulled from the rubble of the building alive. My daughter and her mother-in-law were trapped under the rubble. Their bodies were pulled from the rubble in front of my eyes,” Babazade said.
Although two-year-old Nilay Aliyeva miraculously survived that night, her father Adil Aliyev, mother Gunay Aliyeva, and paternal grandmother lost their lives. Nilay is not yet old enough to understand what happened but for two days it had been impossible to calm the girl who lost both her parents.
Although they are from different families, Khadija Shahnazarova also experienced the same fate after Armenia’s next missile attack on Ganja on October 17. Khadija is three years old. The relatives of Khadija, who was found injured, are now hurt not by the physical wounds the girl received, but by the spiritual wounds inflicted on her. That night, Khadija lost her father Royal, her mother Zuleykha, and her sister Madina, who was a year and a half old. Currently, she is cared for by the family of Nizami Aghayev, his maternal grandfather, in Seyidler village of Samukh district. Her grandfather says: “We would not believe that such a tragedy would happen again. After what happened in Ganja on October 11, we hoped that the world would not turn a blind eye to this and that it would not happen again. I lost my daughter, my son-in-law, and one of my grandchildren.”
Although Khadija survived the explosion, she could not open her eyes to the light of day because of the horror of that night. Only three days later, she mentioned that she had seen his aunt. Relatives say: “It's good that her eyes opened that day, she didn't see that her baby sister was buried in the same grave in his mother's arms.”
Nilay and Khadija are not the first Azerbaijani children left fatherless and motherless by Armenian vandals. However, we hope that as a result of the successful counter-offensive operation of our victorious army, the Armenian aggression will be put to an end. The blood of the martyrs shed for the sake of the Patriotic War will be avenged.