Təxribatçı jurnalist Semyon Peqov barəsində cinayət işi başlanmışdır
Həyata keçirilən kompleks tədbirlərin davamı kimi, Azərbaycan Respublikasının Baş prokurorluğunda aparılmış araşdırmalarla bəzi internet resurslarında ölkəmizin ərazi bütövlüyünün parçalanmasına yönələn açıq çağırışlar edilməsi ilə bağlı yayılmış videogörüntülər təhlil edilmişdir.
Araşdırmalarla 1985-ci il təvəllüdlü Rusiya Federasiyasının vətəndaşı Semyon Vladimiroviç Peqovun Ermənistanda və Azərbaycan Respublikasının işğal olunmuş ərazilərində olan şəxslərlə cinayət əlaqəsinə girib cinayətkar birlik tərkibində birləşərək “Azərbaycan Respublikasının dövlət sərhədi haqqında” Qanunun və Miqrasiya Məcəlləsinin tələblərinə zidd olaraq Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq səviyyədə tanınmış dövlət sərhədini müəyyən edilmiş sənədlər olmadan və dövlət sərhədinin nəzarət-buraxılış məntəqələrindən kənarda, yəni Ermənistan ərazisindən qanunsuz keçərək Xankəndi şəhəri və işğal altında olan digər yaşayış məntəqələrinə gəlməsinə əsaslı şübhələr müəyyən edilmişdir.
Bundan başqa, Semyon Peqovun Azərbaycan Respublikasının işğal edilmiş ərazilərində Ermənistan Respublikası tərəfindən hərbi təcavuz və milli ayrı-seçkiliyin nəticəsi kimi yaradılmış “Artsax” adlandırılan qanunsuz qondarma rejimin dəstəklənməsi məqsədilə, guya həmin qurumun müdafiəsi üçün çoxsaylı könüllü erməni gənclərin səfərbər olduqlarını bildirən çəkilişlər etməsinə, işğal olunmuş ərazilərimizdə qanunsuz yaradılmış terrorçu silahlı qruplaşmanın üzvlərindən müsahibələr alıb bu barədə müəllifi olduğu internet resurslarında çoxsaylı videogörüntülər paylaşmaqla Rusiya Federasiyasının vətəndaşlarına səslənərək Ermənistan Respublikasına kömək məqsədilə döyüş əməliyyatlarının aparıldığı bölgəyə gəlmələrinə, habelə ölkəmizin ərazi bütövlüyünün parçalanmasına yönələn açıq çağırışlar edərək bu cür məzmunlu materialları qeyd olunan internet səhifəsində yaymasına şübhələr üçün əsaslar müəyyən edilmişdir.
Faktla bağlı Azərbaycan Respublikasının Baş prokuroru tərəfindən Azərbaycan Respublikasının Cinayət Məcəlləsinin 214-2 (terrorçuluğa açıq çağırışlar), 281.1 (dövlət əleyhinə yönələn açıq çağırışlar) və 318.2-ci (Azərbaycan Respublikasının dövlət sərhədini qanunsuz olaraq keçmə) maddələri ilə cinayət işi başlanılmış və istintaqın aparılması Baş Prokurorluğun İstintaq İdarəsinə tapşırılmışdır.
Baş Prokurorluq tərəfindən qeyd edilən şəxsin vətəndaşı olduğu ölkənin səlahiyyətli qurumlarına hüquqi yardım haqqında sorğu göndərilmişdir.

The General Prosecutor's Office of the Republic of Azerbaijan continues to take all necessary measures to expose the aggressive nature of the Republic of Armenia in the international arena, as well as to bring to justice the servicemen of the armed Armenian formations who have committed crimes against our army and civilians.
In the course of the ongoing comprehensive measures and the investigation carried out by the Prosecutor General’s Office of the Republic of Azerbaijan, videos with open calls to violate the territorial integrity of our country, distributed on some Internet resources, were analyzed.
In the course of the investigation, solid suspicions arose that a citizen of the Russian Federation Semyon Pegov, having entered into a criminal relationship with persons in Armenia and in the occupied territories of the Republic of Azerbaijan, united with them in a criminal group, contrary to the requirements of the Law on the State Border of the Republic of Azerbaijan and the Migration Code, illegally crossed the internationally recognized state border of the Republic of Azerbaijan without the necessary documents and outside the checkpoints, that is, through Armenia and entered the territory of Khankendi city and other occupied territories in order to support the illegal regime operating under the name "Nagorno-Karabakh Republic".
The investigation also established grounds for suspicion that Semyon Pegov, in order to support the Artsakh puppet regime created on the occupied territories of Azerbaijan as a result of the military aggression of Armenia, filmed numerous Armenian volunteers, who had arrived allegedly to protect this regime, interviewed members of the terrorist groups operating in the occupied territories and, publishing numerous videos on his pages on social networks, urged citizens of the Russian Federation coming to the war zone in order to provide assistance to the Republic of Armenia, and also distributed similar materials calling for the violation of the territorial integrity of our country.
On the fact, the General Prosecutor of the Republic of Azerbaijan initiated a criminal case under Articles 214-2 (public calls for terrorism), 281.1 (public calls against the state) and 318.2 (illegal crossing of the state border of the Republic of Azerbaijan) of the Criminal Code of the Republic of Azerbaijan, the investigation of the case was entrusted to Investigation Department of the General Prosecutor's Office.
The Prosecutor General’s Office has sent a request for legal assistance to the competent authorities of the country of which the person is a citizen.