Azərbaycanın Baş prokuroru Rusiyanın Baş prokuroruna müraciət edib
Azərbaycan Respublikasının Baş Prokurorluğu Rusiyanın bir sıra kütləvi informasiya vasitələrində və sosial media səhifələrində Rusiya erməniləri İttifaqının rəhbəri Ara Abramyanın bu ölkədə yaşayan 20 minə yaxın erməni soydaşını könüllü qismində Dağlıq Qarabağ ərazisinə Rusiyadakı erməni diasporasının köməyi ilə göndəriləcəyinə dair bəyanatı ilə bağlı məlumat yayıb.
Baş Prokurorluğun mətbuat xidmətindən verilən məlumatda bildirilib ki, bundan başqa, Yaxın Şərq və Mərkəzi Asiya ölkələrinin öyrənilməsi üzrə Mərkəzin sədri Semyen Baqdasarovun “Vzqlyad” qəzetində Azərbaycanın mülki əhalisinin yaşadığı Gəncə şəhəri və Daşkəsən rayonu ərazilərinin, o cümlədən beynəlxalq strateji əhəmiyyət kəsb edən Bakı-Ceyhan kəmərinin atəşə tutulması barədə çıxışı da yer alıb.
Bununla bağlı Azərbaycan Respublikasının Baş prokuroru Kamran Əliyev Rusiya Federasiyasının Baş prokuroru İqor Krasnova və İstintaq Komitəsinin sədri Aleksandr Bastrıkinə rəsmi müraciət edərək bildirib ki, sentyabrın 27-dən başlayaraq təcavüzkar Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyi təxribatçı əməllərini davam etdirərək, beynəlxalq humanitar hüququn əsas norma və prinsiplərini kobud şəkildə pozmaqla, o cümlədən Cenevrə Konvensiyası və BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasının qərarları ilə üzərinə düşən öhdəlikləri yerinə yetirməyərək dinc Azərbaycan əhalisinin sıx yaşadığı əraziləri ağır artilleriyadan atəşə tutub, nəticədə mülki əhali arasında ölən və yaralananlar var.
Müraciətdə, həmçinin göstərilib ki, hədəf kimi əhalinin kompakt olduğu məntəqələr - rayon və kənd mərkəzləri, mülki infrastruktur obyektlər - xəstəxanalar, tibb məntəqələri, məktəb binaları, uşaq bağçaları seçilir.
Hazırkı vəziyyəti və yuxarıda qeyd edilənləri nəzərə alaraq, Baş prokuror Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyünə qarşı yönəlmiş təcavüzkar siyasəti yürüdən, o cümlədən bəyanatlarında Rusiya Federasiyasının Cinayət Məcəlləsinin 208.1-ci (federal qanunla nəzərdə tutulmayan silahlı birləşmənin yaradılması, habelə belə bir qurumun rəhbərliyi və ya onun maliyyələşdirilməsi), 205.2.2-ci (KİV istifadə edilməklə terror fəaliyyətlərinə, terrorizmin ictimai əsaslandırılmasına və ya terrorizmin təbliğinə açıq çağırışlar), 280.2-ci (KİV istifadə edilməklə ekstremist fəaliyyətə açıq çağırışlar), 282.2 “b” bəndi (nifrət və ya düşmənçiliyin qızışdırılması, habelə insan ləyaqətinin alçaldılması), 359.3-cü (muzdluluq) və digər maddələrində nəzərdə tutulmuş cinayətlərin törədilməsinə açıq çağırışlara yol verən şəxslər və təşkilatlar barəsində qanuni tədbirlərin görülməsini xahiş edərək, məsələni şəxsi nəzarətlərinə götürülməsinə ümidvar olduğunu bildirib.

“A number of Russian media and social networks reported that Ara Abrahamyan, head of the Union of Armenians of Russia, would voluntarily send about 20 thousand Armenian compatriots living in Russia to Nagorno-Karabakh with the help of the Armenian diaspora in Russia,” press service of the Prosecutor General's Office of Azerbaijan said,
“In addition, the chairman of the Center for the Study of the Middle East and Central Asia, Semyon Bagdasarov, shared his views in the “Vzglyad” newspaper about the shelling of the Ganja and Dashkasan districts inhabited by Azerbaijani citizens, as well as the Baku-Ceyhan gas pipeline of international strategic importance.
In this regard, Kamran Aliyev, the Prosecutor General of the Republic of Azerbaijan, in his address to Igor Krasnov, the Prosecutor General of the Russian Federation and Alexander Bastrykin, the Chairman of the Investigative Committee, stated that from September 27 the military-political leadership of Armenia continued its provocative actions, blatantly violating the basic norms and principles of international humanitarian law. In contradiction with its obligations under the Geneva Conventions and UN Security Council resolutions, Armenian armed forces shelled densely populated areas of Azerbaijan from heavy artillery, resulting in civilian casualties.
The address also states that densely populated areas - district and village centers, civil infrastructure facilities - hospitals, medical centers, school buildings, kindergartens are chosen as targets.
Given the current situation and the above, the Prosecutor General in his address asked to take all necessary legal actions about persons and organizations pursuing an aggressive policy against the territorial integrity of the Republic of Azerbaijan, including those who openly call for the commission of crimes provided for in Articles 208.1 (establishment of an armed group not provided for by federal law, as well as the leadership or financing of such an organization), 205.2.2 (open calls for terrorist activities using the media, public justification of terrorism or propaganda of terrorism), 280.2 (open calls to extremist activities using the media), Article 282.2 (b) (incitement to hatred or enmity, as well as humiliation of human dignity), Article 359.3 (mercenarism) and other articles of the Criminal Code of the Russian Federation. Kamran Aliyev also expressed hope that the issue would be taken under his personal control,” the Prosecutor General's Office said.