Ombudsman UNICEF-ə etiraz məktubu göndərib: Erməni terroruna göz yumulur
UNICEF-in 28 oktyabr 2020-ci il tarixli, Dağlıq Qarabağ və ətraf ərazilərdə davam edən döyüşlərlə bağlı verdiyi bəyanatında ikili standartlara yol verilərək qətlə yetirilmiş uşaqlarla əlaqədar həqiqətlərin gizlədildiyi müşahidə olunub.
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva qətlə yetirilmiş azərbaycanlı uşaqların sayının, soyadlarının və həlak olduqları rayonların adlarının məqsədli şəkildə bəyanatda göstərilmədiyini əsas götürməklə qəti etirazını bildirib və UNICEF icraçı direktoru xanım Henrietta Holsman Foreya həmin faktlarla bağlı müraciət edib.
Ombudsman bildirib ki, uşaqlar döyüş zonasına yaxınlığı olmayan, həmin zonalardan uzaq məsafədə yerləşən mülki yaşayış məntəqələrində Ermənistan silahlı qüvvələrinin Ermənsitan ərazisindən atdıqları raket atəşləri nəticəsində qətlə yetiriliblər. Bu faktların bəyanatda göstərilməməsi UNICEF-in bitərəf mövqedən çıxış etməməsi və ikili standartlara yol verməsi ilə yanaşı, baş vermiş insan təlafatlarının döyüş zonası ilə bağlamaq məqsədi daşıdığını deməyə əsas verir.
Ermənistan silahlı qüvvələrinin beynəlxalq hüquq normalarını kobud şəkildə pozmaqla cəbhə bölgəsi və cəbhə bölgəsindən uzaq ərazilərdəki mülki əhalinin sıx məskunlaşdığı yaşayış məntəqələrini intensiv şəkildə atəşə tutması nəticəsində mülki əhali arasında 90 nəfər həlak olmuşdur ki, onlardan 11-i uşaqdır. Yaralanan 395 nəfərdən isə 48-i uşaqdır.
Bu isə, Ermənistanın mülki əhaliyə qarşı davam etdirdiyi terror aktlarına göz yumulması beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinin, o cümlədən Cenevrə Konvensiyalarının, xüsusilə də BMT-nin Uşaq Hüquqları Konvensiyasının müddəalarının kobud şəkildə pozulmasına şərait yaradılması deməkdir.
Yuxarıdakı faktlara və apardığı faktaraşdırıcı missiyanın nəticələrinə əsaslanmaqla Ombudsman Səbinə Əliyeva Ermənistanın Azərbaycan ərazilərinə və mülki əhaliyə hərbi təcavüzü ilə bağlı UNICEF-in regional direktoruna çağırış edərək baş vermiş insan təlafatına, o cümlədən uşaqların qətlə yetirilməsinə və yaralanmasına BMT səviyyəsində münasibət bildirilməsini tələb etməklə yanaşı, birgə faktaraşdırıcı missiyanın keçirilməsini təklif etmişdi. Bu günədək isə UNICEF tərəfindən hər hansı bir fakaraşdırıcı fəaliyyət həyata keçirilməmişdir.
Qeyd olunanları nəzərə alaraq, Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva UNICEF-in 28 oktyabr 2020-ci il tarixli, Dağlıq Qarabağ və ətraf ərazilərdə davam edən döyüşlərlə bağlı bəyanatına etirazını bildirir, həlak olan uşaqlarla bağlı yuxarıda qeyd olunan faktlara münasibətdə UNICEF tərəfindən mövqe nümayiş etdirilməsini, Ermənistanın müharibə cinayətlərinin qarşısının alınması ilə bağlı təsirli tədbirlər görülməsini, uşaqların ən ümdə maraqlarının təminini ədalət və insanlıq naminə tələb edir.

Ombudsman of Azerbaijan sends protest letter to UNICEF regarding Armenian provocations
It was observed that the UNICEF Statement of October 28, 2020, on one month of fighting in and beyond Nagorno-Karabakh was based on double standards by hiding the truth about the children killed.
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan Sabina Aliyeva made a resolute protest against deliberately failing to mention the number, surnames and the settlements of Azerbaijan where those children were killed and addressed a letter to the Executive Director of the UNICEF, Ms. Henrietta H. Fore in this regard.
The Ombudsman noted that those children were killed as a result of missile attacks by Armenia from its territory on the civilian settlements of Azerbaijan far beyond the conflict zone. Not indicating these facts in the Statement lets us come to a conclusion that the UNICEF didn't draft the statement impartially. We consider that the UNICEF should not ink the child casualties with the battle zone.
Up to date 90 persons, including 11 children, have been killed in Azerbaijan as a result of Armenian armed forces’ intensive firing of the civilian settlements located on and far beyond the frontline in blatant violation of the international law norms. The number of the wounded is 395 and 48 of them are children.
It means turning a blind eye to the acts of terrorism against the civilian population by Armenia and paving a way for Armenia’s blatant violation of the norms and principles of international law, including the Geneva Conventions and the provisions of the UN Convention on the Rights of the Child.
In the letter, the Ombudsman also referred to four interim Reports, seven Statements and two Appeals where she had urged the international community to call on Armenia to stop shelling the civilian settlements and follow the norms and principles of international law.
Based on the above-mentioned, the Ombudsman had called the UNICEF Regional Director for Europe and Central Asia to react to the human loss, as well as child casualties caused by Armenian military aggression against Azerbaijan and suggested conducting a joint fact-finding mission, but the UNICEF has not yet conducted any on-site monitoring.
Taking into account the above-noted, the Ombudsman Sabina Aliyeva protests against the UNICEF Statement dated October 28, 2020, on one month of fighting in and beyond Nagorno-Karabakh and urges the UNICEF to take a clear position to prevent the war crimes of Armenia and to ensure the best interests of children standing by justice.