Ombudsman Tərtər qəbiristanlığının ermənilər tərəfindən atəşə tutulması ilə bağlı müraciət yayıb
Təəssüf hissi ilə bildiririk ki, Ermənistan silahlı qüvvələri 2020-ci il 27 sentyabr tarixindən başlayaraq Azərbaycan Respublikasının mülki əhalisinin sıx məskunlaşdığı yaşayış məntəqələrini, sosial, mədəni və strateji əhəmiyyətli obyektləri, tarixi, mədəni, dini abidələri, hətta insanların mənəvi dəyərlərinə toxunmaqla qəbiristanlıqları belə ağır artilleriya qurğularından və xüsusi raket sistemlərindən istifadə etməklə intensiv şəkildə atəşə tutmaqda davam edir.
Ermənistan tərəfi 2020-ci il 10 oktyabr tarixindən etibarən elan olunmuş humanitar atəşkəsə əməl etməyərək Azərbaycanlı mülki əhalinin sıx məskunlaşdığı yaşayış yerlərini məqsədyönlü şəkildə atəşə tutmaqdadır. Belə ki, Ermənistan silahlı qüvvələrinin 1949-cu il tarixli Cenevrə Konvensiyalarının əsas norma və prinsiplərini kobud şəkildə pozmaqla 15 oktyabr 2020-ci il tarixdə səhər saatlarında Tərtər rayonunda dəfn mərasimi zamanı şəhər qəbiristanlığını qəsdən atəşə tutması 4 mülki şəxsin həyatını itirməsi, 4 nəfərin isə ciddi xəsarət alması ilə nəticələnmişdir ki, bu da barbarlıq və insanlıq əleyhinə cinayətdir.
Ermənistan silahlı qüvvələrinin mülki əhalinin sıx məskunlaşdığı yaşayış məntəqələrini, mənəvi və dini inanc baxımından müqəddəs hesab olunan yerləri mütəmadi olaraq atəşə tutması monoetnik dövlət olan Ermənistanın faşist ideologiyasına xidmət etdiyini, digər millətlərə və dinlərə mənsub insanlara qarşı dözümsüz münasibətini bir daha sübut edir.
Təcavüzkar Ermənistandan fərqli olaraq Azərbaycan Respublikası çoxmillətli, tolerant, multikultural bir dövlətdir və burada müxtəlif dinlərə mənsub olan insanlar da dostluq və qardaşlıq şəraitində birgə yaşayır. Azərbaycan müstəqil və demokratik prinsiplərə sadiq olan bir dövlət kimi öz ərazisində yaşayan bütün xalqlara, bütün millətlərə dinindən, dilindən, irqindən və digər əlamətlərindən asılı olmayaraq bərabər imkanlar yaradır.
Azərbaycan müxtəlif sivilizasiyaların qovuşduğu məkan olaraq, əsrlər boyu milli-mədəni rəngarənglik mühitinin formalaşdığı, ayrı-ayrı millətlərin və konfessiyaların nümayəndələrinin sülh, əmin-amanlıq, qarşılıqlı anlaşma və dialoq şəraitində yaşadığı diyar kimi tanınmışdır. Təkcə Bakı şəhərində rusların, ukraynalıların, kürdlərin, lakların, ləzgilərin, slavyanların, tatların, tatarların, gürcülərin, ingiloyların, talışların, avarların, axıska türklərinin, Avropa və dağ yəhudilərinin, gürcü yəhudilərinin, almanların iyirmidən çox cəmiyyətləri və mədəniyyət mərkəzləri vardır. Ölkənin paytaxtında inanclı insanların ibadət məkanları kimi məscidlərlə yanaşı katolik və pravoslav kilsələri, yəhudi sinaqoqları fəaliyyət göstərməkdədir. Azərbaycanda dinlərarası dialoq və tolerantlığın dünyanın bir çox polietnik regionları üçün nümunə olan xüsusi modeli formalaşmışdır. Bu gün dünyanın bir sıra ali məktəblərində “Azərbaycan multikulturalizmi modeli” tədris edilir.
Ölkəmizdə fəaliyyət göstərən dini icmaların nümayəndələri də dünya ictimaiyyətinə və dini liderlərə ünvanladıqları müraciətdə Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycan ərazisində mülki əhalinin sıx məskunlaşdığı yaşayış yerlərini davamlı olaraq atəşə tutmasını, o cümlədən Tərtər şəhər qəbiristanlığında dəfn mərasimi zamanı mülki şəxslərin qətlə yetirilməsindən hiddətlənərək bu kimi terror aktlarına öz ciddi etirazlarını bildirmişlər.
Xüsusilə vurğulamaq istərdik ki, Ermənistan dövləti və diaspora nümayəndələri qərəzli olaraq sistematik şəkildə Qarabağ münaqişəsini və Ermənistanın Azərbaycana hərbi təcavüzünü dini qarşıdurma kontekstində təqdim etməyə çalışaraq, bununla məqsədli şəkildə BMT Təhlükəsizlik Şurasının 4 qətnaməsi ilə təsdiq olunmuş işğal faktını pərdələməyə və məlumatsız şəxslərdə dini qarşıdurma təsəvvürü yaratmağa çalışır. Bütün müvafiq reytinqlərdə dünya ölkələri arasında dini baxımdan ən tolerant dövlətlər siyahısında yer alan, antisemitizm, dini ayrı-seçkilik kimi halların olmadığı təsdiq edilən ölkəmiz barədə bu cür təbliğat təbii ki, ancaq təəssüf və təəccüb doğurmaqdadır. Bu baxımdan yalnız onu xatırlatmaq yerinə düşər ki, Roma Papası Fransisk ölkəmizdə multikulturalizm ili kimi elan edilən 2016-cı ildə paytaxtımızda olmuş, ölkədə dini azadlıqların təmin edildiyini rəsmi şəkildə ölkə prezidenti ilə görüşündə bildirmişdir. Azərbaycan, həmçinin Vatikanın Müqəddəs Marçelinio və Pietro katakombalarının bərpasını həyata keçirmişdir. Ümumi qəbul edilmiş fikrə görə, Azərbaycan tolerant və vicdan azadlığının təmin edildiyi, müsəlman şərqində ilk sekulyar demokratik respublikanın yarandığı nümunəvi, dünyəvi ölkədir. Bu baxımdan Ermənistan tərəfinin dini amili qabardaraq qurmağa çalışdığı təbliğat əsassızdır və birmənalı olaraq indidən məhvə məhkumdur.
Bir daha dünya ictimaiyyətinə, dini liderlərə və beynəlxalq təşkilatlara müraciət edərək Azərbaycan Respublikasının mülki əhalisi arasında tələfatlara, eyni zamanda maddi-mənəvi, dini dəyərlərə qarşı hörmətsizliyə səbəb olmaqla insan hüquq və azadlıqlarını kobud şəkildə pozan cinayətkar əməllərindən qeyd-şərtsiz çəkinməsini, Azərbaycanın tarixi və beynəlxalq hüquqla qəbul edilmiş əraziləri olan Dağlıq Qarabağ və ətraf rayonlarının işğaldan azad edilməsini işğalçı Ermənistan dövlətindən tələb etməyə və bu ölkəyə qarşı beynəlxalq hüquqi məsuliyyət müəyyən edən təcili addımların atılmasına nail olmaq üçün səy göstərməyə çağırırıq.
Müraciət BMT-nin Baş Katibinə, BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasına, BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarına, BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarına, BMT-nin İnsan Hüquqları Şurasına, YUNİSEF-in, YUNESKO-nun, Avropa İttifaqının, Avropa Şurasının, ATƏT-in rəhbərlərinə, Beynəlxalq və Avropa Ombudsmanlar İnstitutlarına, Asiya Ombudsmanlar Assosiasiyasına, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına və bu quruma üzv dövlətlərin Ombudsmanlar Assosiasiyasına, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Müstəqil Daimi İnsan Hüquqları Komissiyasına, Avropa Uşaq Hüquqları Ombudsmanları Şəbəkəsinə, Beynəlxalq Sülh Bürosuna, müxtəlif ölkələrin ombudsmanlarına və milli insan hüquqları institutlarına, Azərbaycan Respublikasının xarici ölkələrdəki və xarici ölkələrin respublikamızdakı səfirliklərinə, Azərbaycanın diaspor təşkilatlarına, həmçinin müxtəlif dini icma və konfessiyalara göndərilmişdir.

Ombudsman issues appeal regarding shelling on cemetery in Tartar city of Azerbaijan
We, with sense of sorrow, are proclaiming that Armenian armed forces, since September 27, 2020, have been continuing to intensively launch fire using heavy artillery and special rocket systems on densely populated civilian settlements, social, cultural and strategic facilities, historical, cultural, religious buildings of Azerbaijan and even the cemeteries that are touching moral values of the people.
The Armenian side, in violation of the agreed humanitarian ceasefire declared from October 10, 2020, have continued to deliberately fire at the densely populated settlements of Azerbaijan. Subsequently, 4 civilians were killed and 4 were wounded due to the Armenian armed forces’ intentional attack on the city cemetery during a funeral in Tartar district at early hours in the morning of October 15, 2020, in flagrant violation of general norms and principles of 1949 Geneva Conventions, which is a particularly barbaric act and a crime against humanity.
The regular shelling of civilian settlements and holy places by the Armenian armed forces proves once again that Armenia, a mono-ethnic state, took the fascism as an ideology and is intolerant of people of other nationalities and faiths. Unlike an aggressor Armenia, Azerbaijan is a multiethnic, tolerant, and multicultural state, where different people of various religious backgrounds co-exist at friendly and in the brotherhood environment.
Azerbaijan as an independent state with democratic principles creates equal opportunities for all peoples living on its territory, irrespective of their religion, language, race, etc. grounds. Azerbaijan as a meeting point of various civilizations, for centuries, was recognized as a place of national and cultural diversity, where people of different ethnicities and confessions have been living at the environment of peace, tranquility, mutual understanding and dialogue. Only in Baku, there are over twenty associations and cultural centers of the Russians, Ukrainians, Kurdish, Laks, Lesgins, Slavs, Tats, Tatars, Georgians, Ingiloys, Talishs, Avars, Meskhetian Turks, Europeans and Mountain Jews, Georgian Jews and Germans. Along with mosques, in the capital city, there are also Catholic and Orthodox churches, Jewish synagogues as places of worship for believers. In Azerbaijan, there have been developed a special model of interreligious dialogue that is a good practice for many polyethnic regions of the world. Today, in numerous higher educational facilities of the world is taught a course on “Azerbaijani model of multiculturalism".
Representatives of various religious communities in our country also appealed to the world community and religious leaders to protest against the constant shelling of densely populated civilian settlements in Azerbaijan, as well as against the terror act as well as the killing of civilians during the funeral in the city cemetery in Tartar by the Armenian Army.
We would like to emphasize that the Government of Armenia and its diaspora are biased and systematically trying to present the Nagorno Karabakh conflict and Armenia's military aggression against Azerbaijan as a religious confrontation and by doing so, it deliberately seeks to disguise the fact of occupation, approved by four UN Security Council Resolutions and to create the impression of a religious confrontation among uninformed individuals. Such propaganda about our country, which is included in the list of the most religiously tolerant countries and recognized as a country without anti-Semitism and religious discrimination in all relevant rankings, is, of course, regrettable and surprising.
In this regard, it is worth only noting that Pope Francis visited our capital in 2016, which was declared the year of multiculturalism in the country, and officially stated at the Meeting with the President that religious freedom is guaranteed in our country. Azerbaijan has also restored the catacombs of St. Marcelino and Pietro in the Vatican. According to international opinion, Azerbaijan is an exemplary, secular state, where the right to tolerance and freedom of conscience is guaranteed and the first secular democratic republic was established in the Muslim East. From this point of view, the propaganda that the Armenian side is trying to exaggerate the religious factor is unfounded and is clearly doomed to destruction.
We, once again urge the international communiy and religious to demand on the occupant Armenia to refrain unconditionally from criminal acts against civilian population of Azerbaijan that is a blatant violation of fundamental human rights and freedoms, causing to casualties and disrespect for material, spiritual and religious values, to liberate Nagorno Karabakh and adjacent districts, which are historical and internationally recognized territories of Azerbaijan and to take urgent steps to establish international legal responsibility against this State.
This Appeal is addressed to the UN Secretary-General, UN Security Council, UN Office of High Commissioner for Human Rights, UN Office of High Commissioner for Refugees, UN Human Rights Council, the United Nations Children’s Fund, the United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization, European Union, Council of Europe, Organization for Security and Co-operation in Europe, International and European Ombudsman Institutions, Asian Ombudsman Association, Organization of Islamic Cooperation and the Ombudsman Association of its member states, Independent Permanent Human Rights Commission of the Organization of Islamic Cooperation, European Network of Ombudspersons for Children, International Peace Bureau, different ombudsmen and national human rights institutions, embassies of the Republic of Azerbaijan in foreign countries and the foreign embassies in Azerbaijan, the Azerbaijani Diasporas and also to different religious communities and confessions.