Bu ilin 23 oktyabr tarixində ABŞ-a işgüzar səfəri çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər naziri cənab Ceyhun Bayramov ABŞ Dövlət katibi Mayk Pompeo ilə görüşüb.
Nazir Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq-Qarabağ münaqişəsində son vəziyyətlə bağlı müzakirə aparıb, Ermənistan tərəfinin destruktriv siyasəti, Azərbaycanlı dinc əhalinin məqsədyönlü şəkildə atəşə tutulması, xaricdən muzdluların və terrorçuların kütləvi cəlb olunması və sair məsələlər barədə ətraflı məlumat verib.
Nazir Ceyhun Bayramov vurğulayıb ki, Azərbaycanın haqlı mövqeyi BMT Təhlükəsizlik Şurasının dörd məlum qətnaməsinə və digər beynəlxalq təşkilatların müvafiq sənədlərinə əsaslanır.
Söhbət zamanı, həmçinin Azərbaycan-ABŞ ikitərəfli əlaqələrinə dair məsələlər üzrə fikir mübadiləsi aparılıb.

Azerbaijani FM Jeyhun Bayramov meets US Secretary of State Mike Pompeo in Washington
On 23 October 2020, within his working visit to the USA, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov had a meeting with the Secretary of State Mike Pompeo.
Minister discussed the latest situation in the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict, and gave comprehensive information on the destructive policy of Armenia, including deliberate shelling the Azerbaijani peaceful population, mass deployment of foreign mercenaries and terrorists and other issues.
Minister Jeyhun Bayramov stressed that the just position of Azerbaijan is based on the related resolutions of the United Nations Security Council and the relevant documents of other international organizations.