Yaponiyanın “news.yahoo.co.jp” saytı Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Dağlıq Qarabağda döyüşlərin dayanması üçün Ermənistan ordusunun işğal edilmiş ərazilərdən tam çıxmalı olması ilə bağlı bəyanatını yayıb.
Yazıda Ermənistan ordusunun Azərbaycana qarşı təxribatlarından sonra sentyabrın 27-dən başlayan əks-hücumun hələ davam etdiyi bildirilir. Qeyd olunur ki, Azərbaycan rəhbərliyi bu qərarında qətiyyətlidir.
Azərbaycan Prezidentinin sözlərini sitat gətirən sayt yazıb: “Bizim bir şərtimiz var, torpaqlarımızdan qeyd-şərtsiz, tam və dərhal çıxıb rədd olmalıdırlar. Bu şərtim qüvvədədir və əgər bu şərtimə Ermənistan hökuməti əməl edərsə, döyüşlər dayanacaq, qan tökülməyəcək, sülh olacaq, bizim bölgəmizə sülh gələcək”.
Yazıda həmin torpaqların tarixi Azərbaycan əraziləri olması xüsusi qeyd edilir.
Məqalədə münaqişənin tarixinə də toxunulur. Bildirilir ki, Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınan bu regionunda indi yalnız ermənilər yaşayırlar. Bu torpaqların azərbaycanlı sakinləri ya məhv edilib, ya da oradan qovulublar. İşğal olunmuş ərazilərdə yaradılan dırnaqarası “Dağlıq Qarabağ respublikası” isə heç bir beynəlxalq təşkilat və dövlət tərəfindən tanınmayıb.
Yazıda Ermənistan ordusunun Dağlıq Qarabağın ətrafında yerləşən daha yeddi rayonu işğal altında saxlaması barədə məlumatlar da yer alıb.

Японский сайт news.yahoo.co.jp опубликовал заявление президента Азербайджана Ильхама Алиева, в котором говорилось о том, что для прекращения боевых действий в Нагорном Карабахе армянская армия должна полностью уйти с оккупированных территорий.
В статье сообщается, что контрнаступление, начавшееся 27 сентября после провокаций армянской армии против Азербайджана, продолжается до сих пор. Отмечается, что руководство Азербайджана твердо в своем решении продолжать контрнаступательную операцию.
Цитируя слова президента Азербайджана, сайт пишет: «У нас есть одно условие – они должны безоговорочно, полностью и немедленно покинуть наши земли. Это мое условие в силе, и если правительство Армении выполнит его, то бои остановятся, не будет проливаться кровь, будет мир, в наш регион придет мир».
В статье особо отмечается, что эти земли являются историческими азербайджанскими территориями.
В статье также затронут вопрос истории конфликта. Сообщается, что в этом международно признанном регионе Азербайджана в настоящее время проживают только армяне. Азербайджанские жители этих земель были либо уничтожены, либо изгнаны оттуда. Созданная на оккупированных территориях т.н. «Нагорно-Карабахская Республика» не признана ни одной международной организацией или государством.
В статье также содержится информация о том, что армянская армия оккупировала еще семь районов, расположенных вокруг Нагорного Карабаха.