Azərbaycanın Baş prokuroru: Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyinin əmri ilə Gəncənin raket atəşinə tutulması ilə əlaqədar cinayət işi başlanıb
"Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyinin əmri ilə oktyabrın 11-də gecə saat 2 radələrində xalqımıza qarşı növbəti qanlı terror aktı törədilib, Azərbaycanın cəbhə zonasından xeyli məsafədə yerləşən ikinci böyük şəhəri, 500 mindən çox əhalisi olan qədim Gəncə şəhəri düşmən tərəfindən raket atəşinə məruz qalıb. Nəticədə ilkin məlumata görə 4-ü qadın olmaqla 9 mülki şəxs həlak olub, 30-dan çox şəxs yaralanıb, mülki infrastruktura ciddi ziyan dəyib. Hazırda mütəxəssislər tərəfindən dəqiqləşdirmələr aparılır", Azərbaycan Respublikasının Baş prokuroru Kamran Əliyev oktyabrın 11-də Gəncə Şəhər Prokurorluğunun inzibati binasında yerli və xarici media nümayəndələri üçün təşkil olunan mətbuat konfransında deyib.
“Bununla əlaqədar Azərbaycan Respublikasının Baş prokuroru tərəfindən Cinayət Məcəlləsinin müvafiq maddələri ilə cinayət işi başlanıb. Hazırda hadisə yerində fəal istintaq-əməliyyat tədbirləri həyata keçirilir. Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyinin insanlıq və bəşəriyyət əleyhinə törətdiyi bu dəhşətli cinayət tədbirinə görə onların məsuliyyətə cəlb olunmaları üçün tərəfimizdən bütün zəruri beynəlxalq və daxili hüquqi vasitələrdən istifadə ediləcək”, - deyə Baş prokuror Kamran Əliyev bildirib.
Xatırladaq ki, Ermənistan silahlı qüvvələrinin oktyabrın 11-də gecə saat 02 radələrində cəbhə zonasından kənarda yerləşən, Azərbaycan Respublikasının ikinci böyük şəhəri olan Gəncənin mərkəzi hissəsində yerləşən çoxmənzilli yaşayış binalarını raket atəşinə tutması nəticəsində 4-ü qadın olmaqla 9 nəfər həlak olub, 16 qadın, 6-sı azyaşlı olmaqla 34 nəfər yaralanıb. Həmçinin 10-dan artıq çoxmənzilli binaya və 100-dən çox müxtəlif təyinatlı obyektə ziyan dəyib.

Ganja attacked by order of Armenia's military-political leadership, says Azerbaijani prosecutor general
Another act of terrorism against the Azerbaijani people was committed by order of the military-political leadership of Armenia on October 11. The Azerbaijani second-largest city, ancient Ganja, with a population of over 500,000 people, and which is located at a great distance from the combat zone, was subjected to missile fire from the Armenian armed forces, the latest data said that as a result of the attack, 9 civilians, including 4 women, were killed, and 34 civilians were injured as a result of missiles fired by Armenian Armed Forces at apartment buildings in the central part of Ganja, Prosecutor General of Azerbaijan Kamran Aliyev said during a press conference organized for local and foreign journalists in the administrative building of the Ganja City Prosecutor's Office.
“In this regard, a criminal case was initiated under the relevant articles of the Criminal Code of Azerbaijan. At present, intensive investigative measures are being taken on the spot. We’ll use all international and domestic legal means to prosecute the military-political leadership of Armenia, which has committed this crime against humanity and mankind,” he stressed.
The Armenian Armed Forces, flagrantly violating norms and principles of international law, the Geneva Conventions of 1949 and Additional Protocols to it, as well as the requirements of the humanitarian ceasefire declared on October 10th, continue to deliberately target the civilian population of Azerbaijan, and intensively bombard densely populated settlements.
Note, Armenian armed forces fired missiles at multi-apartment residential buildings in the central part of Ganja, the second largest city of Azerbaijan. According to the latest data, 9 civilians, including 4 women, were killed as a result of missiles fired at apartment buildings in the central part of Ganja.