Ermənistanın atəşkəsi pozması nəticəsində mülki şəxs həlak olub
Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyi oktyabrın 10-da saat 12:00-dan etibarən elan edilmiş humanitar atəşkəs rejiminin tələblərini, o cümlədən 1949-cu il tarixli Cenevrə konvensiyalarının əsas norma və prinsiplərini kobud şəkildə pozmaqla dinc mülki əhalimizə qarşı terror əməllərini davam etdirir.
Azərbaycan Respublikası Baş Prokurorluğunun mətbuat xidməti məlumat verir ki, bu gün saat 19 radələrində Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Ağdam rayonunun Çəmənli və Zəngişalı kəndləri ağır artilleriyadan intensiv atəşə tutulmuş, top mərmisinin partlaması nəticəsində 1974-cü il təvəllüdlü Çəmənli kənd sakini Hüseynov Gündüz Taryel oğlu həlak olub. Fakt üzrə Ağdam rayon prokurorluğunda Cinayət Məcəlləsinin 100.2 (təcavüzkar müharibəni aparma), 116 (silahlı münaqişə zamanı beynəlxalq humanitar hüquq normalarını pozma), 120.2.1 (cinayətkar birlik - təşkilat tərəfindən qəsdən adam öldürmə) və digər maddələri ilə cinayət işi başlanıb.
Hazırda prokurorluq əməkdaşları tərəfindən döyüş şəraitində mümkün olan bütün istintaq tədbirləri həyata keçirilir.

Civilian killed as aresult of Armenia's violating ceasefire
The military-political leadership of Armenia continues terrorist acts against civilian population in gross violation of the requirements of the humanitarian ceasefire declared on October 10, 2020 at 12:00, including the basic norms and principles of the Geneva Conventions of 1949.
Heavy artillery shelling of Chamanli and Zangishali villages of Aghdam district by Armenian armed forces today at about 19:00 resulted in killing Huseynov Gunduz Taryel, born in 1974, a resident of Chamanli village.
Upon the fact a criminal case was launched by Aghdam Prosecutor's Office under Article 100.2 (conducting aggressive warfare), Article 116 (infringement of international humanitarian law during armed conflict), Article 120.2.1 (deliberate murder committed by criminal community (organization)) and other articles of the Criminal Code.
Given the present conditions the prosecution authorities are carrying out all possible investigative measures.