Ermənistan su ehtiyatlarını kimyəvi maddələrlə çirkləndirir
Terrorizm sözü özündə ekoloji terror ifadəsini də ehtiva edir, lakin heç kim hansı terrorun daha dəhşətli olduğu ilə bağlı mübahisə edə bilməz. İlkin olaraq qeyd edək ki, ekoloji terror əsasən münaqişə dövründə ətraf mühitin qəsdən və ya qanunsuz şəkildə məhv edilməsi, istismarı və ya dəyişdirilməsi kimi xarakterizə olunur. Son 30 ildə Ermənistanın Azərbaycan ərazilərində törətdiyi hərəkətlər ekoloji terrordur.
Bu barədə İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin şərhində bildirilir.
Şərhdə qeyd olunub ki, Dağlıq Qarabağın və ətrafındakı 7 rayonun rəsmi olaraq Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınan sərhədləri daxilində olmasına baxmayaraq, son 30 ildə Ermənistanın qanunsuz işğalı altındadır. İşğal nəticəsində təxminən 30 min insan həyatını itirib və 1 milyondan çox azərbaycanlı evlərini tərk etmək məcburiyyətində qalıb: " O vaxtdan bəri, Ermənistan təbiətə qarşı təcavüzkar davranışlarından da vaz keçməyib. Bununla da, bu ərazilərin ümumi təbiətinə və bioloji müxtəlifliyinə ciddi ziyan vurulub. Ekoloji çöküş hər keçən gün daha da dərinləşir.
Ermənilərin ekoloji terroru Azərbaycanın su idarəetməsi və planlaşdırılması sisteminə də mənfi təsir edib. Daha dəqiq desək, ölkənin bəzi transsərhəd içməli su ehtiyatları və suvarma sistemləri Ermənistanın birbaşa işğalı altındadır və bunlar həmişə Azərbaycan xalqına qarşı “hərbi silah” kimi istifadə olunur.
Su qıtlığı günümüzdə bütün dünyada və yerüstü su ehtiyatlarının 72,7%-nin ölkə xaricində formalaşan Azərbaycanda da “qaynar” mövzudur. Ermənistan transsərhəd su ehtiyatlarını davamlı olaraq kimyəvi və bioloji maddələrlə çirkləndirir. Araşdırmalar göstərir ki, hər il Ermənistandan keçən 350 milyon kubmetr su kimyəvi maddələrlə çirklənir.
Bundan əlavə, Azərbaycan ərazilərindən keçən Araz çayının 43 km hissəsindəki mikroflora və mikrofauna tamamilə məhv edilib və suyunun tərkibindəki ağır metalların miqdarı normadan çoxdur .
Azərbaycanın hündürlüyünə (125 m) görə ən yüksək olan və ümumi su tutumu 560 milyon kubmetr olan su anbarı - Ağdərə bölgəsində (Dağlıq Qarabağ) yerləşən Sərsəng su anbarı da işğal altındadır. Keçmişdə Sərsəng su anbarı respublikanın 6 rayonunu (Tərtər, Ağdərə, Bərdə, Goranboy, Yevlax və Ağcabədi) suvarma suyu ilə təmin edirdi.
1994-cü ildən başlayan atəşkəsdən sonra Ermənistan tərəfindən bu su anbarını bağlanıb. Suvarma kanalları yalnız yaz və payız aylarında süni daşqınlar yaratmaqla Azərbaycan torpaqlarına ziyan vurmaq üçün müddətli açılırdı. Üstəlik, hər hansı bir texniki səbəbdən yarana biləcək və ya qəsdən törədiləcək təxribat nəticəsində su anbarının daşma ehtimalı çox yüksəkdir. Belə ki, Sərsəng su anbarı gündən-günə regional ekoloji və milli təhlükəsizlik üçün ən böyük təhdid halına gəlir. Bu terrorun ekoloji və humanitar nəticəsi kimi Azərbaycanın 5 regionu daşqına məruz qala bilər ki, bu da həmin ərazilərdə yaşayan 400 minə yaxın insanın həyatına, eləcə də bioloji müxtəlifliyə təhdid yaradır.
Bütün məsələlərə ümumi perspektivdən baxdıqda, Azərbaycanın 1992-ci ilin martında BMT-nin “Transsərhəd su axınlarının və beynəlxalq göllərin mühafizəsi və istifadəsi üzrə Konvensiya”nı imzalaması, Ermənistanın isə bunu hələ də imzalamaması təəccüblü deyil. Ermənistanın ekoloji terror aktları bir neçə dəfə beynəlxalq təşkilatlarla müzakirə edilib, bununla bağlı çoxsaylı məqalələr yazılıb və araşdırmalar aparılıb. Nəticədə, Avropa Şurası Parlament Assambleyası tərəfindən "Azərbaycanın sərhədyanı regionlarının sakinlərinin qəsdən sudan məhrum edilməsi” haqqında 2016-cı il 26 yanvar tarixli, 2085 saylı Qətnamə qəbul edib. Həmin qətnamədə deyilir: “... Assambleya tərəfindən hesab edilir ki, qəsdən süni bir ekoloji böhranın yaradılması “ekoloji təcavüz” kimi qəbul edilməli və bu hal bir dövlətin digərinə qarşı ekoloji fəlakət bölgələri yaratmaq və orada yaşayan əhalinin normal həyatının mümkünsüz edilməsinə yönəlmiş “ətraf-mühit aqressiyası” kimi qəbul edilməlidir”.
Qətnamədə həmçinin bildirilir ki, Dağlıq Qarabağın və ətraf ərazilərin Ermənistan tərəfindən işğalı Qarabağın işğal altında olmayan ətraf ərazilərində yaşayan Azərbaycan vətəndaşları üçün bənzər humanitar və ekoloji problemlər yaradıb və Azərbaycanın Ermənistan tərəfindən işğal olunan ərazilərindən birində yerləşən Sərsəng su anbarında iyirmi ildən artıq planlı texniki qulluq işlərinin aparılmaması səbəbindən bütün sərhəd bölgə üçün ciddi təhlükə yaradır. Assambleya qeyd edib ki, Sərsəng su anbarının bərbad vəziyyətdə olması böyük bir insan tələfatı və bəlkə də yeni bir humanitar böhran ilə nəticələnə biləcək bir fəlakətə səbəb ola bilər.
Bütün bu faktlar nəzərə alınmaqla Assambleya tərəfindən Ermənistan silahlı qüvvələrinin dərhal bölgədən çıxarılması, ərazinin müstəqil mühəndislər və hidroloqlar tərəfindən yerində araşdırması, Sərsəng su anbarına suyun toplanması, su resurslarından istifadə və həmin su sahəsinin saxlanılması üzrə qlobal idarəetmənin təşkili, suvarma kanallarına, Sərsəng və Madagiz (indiki Suqovuşan) su anbarlarının vəziyyətinə, payız və yaz fəsillərində suyun səviyyəsinə və sulu təbəqənin həddindən artıq istismarına beynəlxalq nəzarətin təşkili tələb kimi qoyulub.
Onlar həmçinin, Ermənistan hakimiyyət orqanlarını su mənbələrindən siyasi təsir vasitəsi və ya münaqişə tərəflərindən yalnız birinə fayda gətirən təzyiq vasitəsi kimi istifadəni dayandırmağa çağırıblar.
Qətnamənin təsdiq edilməsinə baxmayaraq, Ermənistan məkrli və qeyri-adekvat hərəkətlərindən geri çəkilməyib və beynəlxalq hüququn prinsiplərinə qarşı ardıcıl qeyri-konstruktiv davranış nümayiş etdirməyə davam edib.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi Hikmət Hacıyev də bildirib ki, 30 illik ekoloji terror Azərbaycanın Sugovuşan kəndinin işğaldan azad olunması ilə sona çatıb. Tərtər çayı bol su ilə axır. Ermənistan həmişə məqsədli şəkildə su axınının qarşısını alırdı. Azərbaycanın Tərtər, Goranboy və Yevlax bölgələrində ekoloji tarazlıq təmin ediləcək.
Qeyd edək ki, Sugovuşanın (əvvəllər Madagiz adlandırılırdı) 3 oktyabr 2020-ci il tarixində erməni işğalından azad edilməsi regional eko-balansın bərpasına imkan yaradıb.

Armenia pollutes transboundary water resources with chemicals and biological substances
The manner of terrorism includes itself eco-terrorism as well, but nobody could argue which kind of terrorism is worse than another, reads the Commentary by the Center for Economic Reform Analysis and Communication.
Originally, eco-terrorism often described as environmental warfare consisting of the deliberate and illegal destruction, exploitation, or modification of the environment as a strategy of war or in times of armed conflict. Currently, eco-terrorism is what we can call actions of Armenia in legal Azerbaijani territories during the last 30 years.
Firstly, we should note the fact that for the last 30 years Nagorno-Karabakh and surrounded 7 regions of Azerbaijan were under illegal occupation of Armenia, while all those territories are officially recognized as part of Azerbaijan. As a result of the occupation, nearly 30 thousand people lost their lives and more than 1 million Azerbaijanis had to leave their homes. Ever since Armenia has never stopped its anti-environmental behavior, thereby, overall nature and biological diversity of those territories are seriously damaged. Environmental collapse is worsening each and every day.
Armenia's eco-terrorism also negatively affected Azerbaijan’s water management and planning system. More precisely, some transboundary potable water resources and irrigation systems are under the direct invasion of Armenia and they are usually used as a “weapon” against Azerbaijani people.
Water stress is a hot topic in the modern world and Azerbaijan, where 72,7% of all surface water resources are generated outside of the country. Armenia continuously contaminates transboundary water resources with chemical and biological items. Research shows that each year nearly 350 million cubic meters of water passing through Armenia is polluted with chemical substances. Furthermore, microflora and microfauna of the 43 km part of the Araz river in the territories of Azerbaijan were completely destroyed and the amount of heavy metals in the Araz river is much higher than normal.
Furthermore, Azerbaijan’s highest reservoir according to its dam’s height (125 m) with a total water capacity of 560 million cubic meters, Sarsang water storage located in the Agdara region (Nagorno-Karabakh) is also under invasion. In the past, the Sarsang reservoir provided 6 regions of the Republic (Tartar, Agdara, Barda, Goranboy, Yevlakh, and Agjabadi) with water for irrigation. After the ceasefire starting from 1994, the Armenian side blocked these reservoirs and used to open the canal during spring and autumn in order to cause damage to Azerbaijani lands by creating artificial floods. Moreover, the water reservoir is more likely to fall down in case of any technical or deliberate provocation. Day after day Sarsang reservoir become the biggest threat to regional ecological and national security. As a result of this eco-terrorism, the ecological and humanitarian crisis could happen leading to the disappearance of biological diversity and flooding of 5 regions (where 400 thousand people live) of Azerbaijan.
Getting a bird's-eye view of all the issues, it becomes unsurprising that, Azerbaijan signed the “Convention on the Protection and Use of Trans-boundary Watercourses and International Lake” of the UN in March 1992, but Armenia did not. While eco-terrorism acts of Armenia were discussed with international organizations several times, lots of articles were written and researches were conducted in this regard. Consequently, Parliamentary Assembly of the Council of Europe adopted Resolution # 2085 dated 26 January 2016 on “Inhabitants of frontier regions of Azerbaijan are deliberately deprived of water” which states:
“… The Assembly considered that the deliberate creation of an artificial environmental crisis must be regarded as “environmental aggression” and seen as a hostile act by one State towards another aimed at creating environmental disaster areas and making normal life impossible for the population concerned”;
The resolution also states that the occupation of Nagorno-Karabakh by Armenia and other adjacent areas of Azerbaijan created similar humanitarian and environmental problems for the citizens of Azerbaijan living in the Lower Karabakh valley and lack of regular maintenance work for over twenty years on the Sarsang reservoir, located in one of the areas of Azerbaijan occupied by Armenia, poses a danger to the whole border region. The Assembly emphasizes that the state of disrepair of the Sarsang dam could result in a major disaster with great loss of human life and possibly a fresh humanitarian crisis.
Taking into consideration all of those facts, the Assembly requested immediate withdrawal of Armenian armed forces from the region concerned, thus allowing access by independent engineers and hydrologists to carry out a detailed on-the-spot survey, global management, throughout the catchment area, the use and upkeep of the Sarsang water resources, international supervision of the irrigation canals, the state of the Sarsang and Madagis dams, the schedule of water releases during the autumn and winter, and aquifer overexploitation. They also called Armenian authorities to cease using water resources as tools of political influence or an instrument of pressure benefiting only one of the parties to the conflict.
Despite the Resolution Armenia did not back down from its odious and inadequate actions and consistently demonstrated unconstructive behavior to the principles of international law.
The liberation of Sugovusan (formerly called Madagis) from Armenian occupation, on the 3rd of October 2020, enables to restore of the regional eco-balance.