Füzuli rayonunda Ermənistan silahlı qüvvələrinin atdığı ağ fosforlu tüstülü mərmi aşkarlanıb
2020-ci il oktyabrın 8-də Azərbaycan Respublikası Ərazilərinin Minalardan Təmizlənməsi üzrə Milli Agentliyin (ANAMA) xüsusi mobil əməliyyat qruplarının Füzuli rayonu ərazisində apardıqları əməliyyat-axtarış tədbirləri zamanı Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən atılmış 122 millimetrlik tüstülü top mərmisi (D-4) aşkarlanıb.
Mərminin tərkibində 3,6 kiloqram ağ fosfor (P-4) var. Bu cür mərmilərin mülki əhaliyə və obyektlərə qarşı istifadə edilməsi beynəlxalq humanitar hüququn tələblərinə və prinsiplərinə görə qadağandır.
Sentyabrın 27-dən oktyabrın 8-dək ANAMA tərəfindən 339 siqnal (əməliyyat çağırışı) əsasında 313 operativ və təxirəsalınmaz əməliyyat çıxışı olub. Nəticədə Ağdam, Ağdaş, Ağcabədi, Bərdə, Beyləqan, Biləsuvar, Cəbrayıl, Goranboy, Naftalan, Füzuli, Tərtər, Şəmkir, Hacıqabul, Zərdab rayonları, Gəncə və Mingəçevir şəhərləri ərazisində ev və həyətyanı sahəyə, neft kəmərinin yaxınlığına, Mingəçevir İstilik Elektrik Stansiyasının ərazisinə, Cənubi Qafqaz Boru Kəmərinin yaxınlığına, əkin və otlaq sahələrinə, yol kənarına, meşə massivinə, məktəbə baxış keçirilib, 73 ədəd partlamamış hərbi sursat, 598 ədəd bombacıq, 6 ədəd hərbi məqsədlər üçün istifadə olunan meteoroloji radiopelenqator, 2 ədəd kamikadze dron (zərərsizləşdirilib), 2 ədəd raketin mikrosxemi və 100 ədəd partlamış raket hissələri aşkarlanıb.

Armenian-fired shell with white phosphorus found in Azerbaijan’s Fuzuli
Special mobile groups of the Azerbaijan National Agency for Mine Action (ANAMA) conducted operational-search activities in the Fuzuli district.
According to ANAMA, on October 8, a 122-mm D-4 smoke shell stuffed with 3.6 kg of white phosphorus (P-4), fired by the Armenian Armed Forces, was found.
The use of such shells against civilian targets is prohibited by the requirements of international humanitarian law, said the agency.
From September 27 to October 8, ANAMA, based on 333 signals (operational calls), carried out 313 operational and urgent operational visits.
The territories of houses and household plots were inspected in Aghdam, Aghdash, Aghjabadi, Barda, Beylagan, Bilasuvar, Jabrayil, Goranboy, Naftalan, Fuzuli, Tartar, Shamkir, Hajigabul, Zardab districts, in the territory of the cities of Mingachevir thermal power plant, near the South Caucasian pipeline, on crops, pastures, along roads, in forests, schools.
As a result, 73 unexploded shells, 598 small bombs, 6 meteorological radio direction finders used for military purposes, 2 kamikaze drones (defused), 2 missile chips, and parts of 100 exploded missiles were found.
Armenian Armed Forces launched a large-scale military attack on positions of the Azerbaijani army on the front line, using large-caliber weapons, mortars, and artillery on Sept. 27.
Azerbaijan responded with a counter-offensive along the entire front. As a result of retaliation, Azerbaijani troops liberated a number of territories previously occupied by Armenia, as well as taking important, strategic heights under control.
The fighting continued into October 2020, in the early days of which Armenia launched missile attacks on the Azerbaijani cities of Ganja, Mingachevir, and Khizi as well as the Absheron district.