Goranboy rayonunda Ermənistan silahlı qüvvələrinin atdıqları 10 ədəd “Smerç” raketi aşkarlanıb
2020-ci il oktyabrın 4-8-də Azərbaycan Respublikası Ərazilərinin Minalardan Təmizlənməsi üzrə Milli Agentliyin (ANAMA) xüsusi mobil əməliyyat qruplarının Goranboy rayonu ərazisində apardıqları əməliyyat-axtarış tədbirləri zamanı Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən atılmış 10 ədəd 9M528 raketi (Smerç) aşkarlanıb.
Həmin raketlərdən üçünün içərisindən 9M525 bombacıqları aşkarlanıb. Bu bombacıqlar da “Kaset sursatlar haqqında konvensiya”ya görə qadağan olunmuş sursatlar sinfinə daxildir. Həmçinin ərazidə aparılmış əməliyyat-axtarış tədbirləri zamanı 9M525 kaset tipli raketin bombacıqları daşıma konteyneri və paylama borularının da aşkarlanması bu tipli raketlərin istifadəsini tam təsdiqləyir.

10 Smerch Missiles, Fired by Armenian AF, Discovered in Goranboy
The Mine Action Agency of the Republic of Azerbaijan (ANAMA) have discovered 10 9M528 Smerch missiles, fired by the Armenian armed forces, during search operations in the Goranboy region on 4-8 October 2020.
According to ANAMA, bomblets of type 9M525 were found inside three of the missiles. These munitions are classified as prohibited under the Convention on Cluster Munitions.
The container for transporting and distribution pipes for 9M525 cluster missiles, discovered during the search operations on site, fully confirms the use of the missile.