Cəbhəboyu ərazilərdə 598 bombacıq və 14 partlamış mərmi qalıqları aşkarlanıb
2020-ci il oktyabrın 6-da Azərbaycan Respublikası Ərazilərinin Minalardan Təmizlənməsi üzrə Milli Agentliyə Ağdam, Ağcabədi, Bərdə, Beyləqan, Füzuli, Goranboy, Tərtər rayonları ərazisinə mərmilərin düşməsi barədə Daxili İşlər Nazirliyinin “102” Xidməti-Zəng mərkəzi sistemindən 24 və Fövqəladə Hallar Nazirliyinin Böhran Vəziyyətlərində İdarəetmə mərkəzindən bir müraciət daxil olub. Daxil olmuş 25 çağırış əsasında agentliyin xüsusi mobil çevik əməliyyat qrupları tərəfindən Ağcabədi rayonunun Hindarx qəsəbəsi və Qaraxanlı kəndi, Ağdam rayonunun Üçoğlan, Böyükbəyli kəndləri və 4 yol qəsəbəsi, Bərdə rayonunun Çəmənli və Xatınçay kəndləri, Beyləqan rayonunun Kəbirli kəndi, Füzuli rayonunun Horadiz şəhəri, Zobcuq qəsəbəsi, Alıxanlı və Kərimbəyli kəndləri, Goranboy rayonunun Qızılhacılı və Balakürd kəndləri, Bakı-Tbilisi-Ceyhan neft boru kəmərinin Yevlax rayonu ərazisindən keçən hissəsinə, Tərtər rayonunun Qazyan, Qarağacı kəndləri və Mehtiyev küçəsi ərazisində Daxili İşlər Nazirliyinin əməkdaşları ilə birlikdə 23 operativ və təxirəsalınmaz əməliyyat çıxışı həyata keçirilib. Aparılmış əməliyyat-axtarış tədbirləri zamanı bir ədəd raket, bir ədəd hərbi məqsədlər üçün istifadə olunan metroloji radiopelenqator, 598 ədəd bombacıq və 14 ədəd partlamış mərmi qalıqları aşkar edilib.
Həmçinin agentliyin partlayış qrupu tərəfindən bir ədəd kamikadze dron partlayış yolu ilə zərərsizləşdirilib.
Ümumilikdə agentlik tərəfindən 27 sentyabr – 6 oktyabr tarixlərində 306 siqnal (əməliyyat çağırışı) əsasında 282 operativ və təxirəsalınmaz əməliyyat çıxışı olub ki, nəticədə Ağdam, Ağdaş, Ağcabədi, Bərdə, Beyləqan, Biləsuvar, Cəbrayıl, Goranboy, Naftalan, Füzuli, Tərtər, Şəmkir, Hacıqabul, Zərdab rayonları, Gəncə və Mingəçevir şəhərləri ərazisində ev və həyətyanı sahəyə, neft kəmərinin yaxınlığına, Mingəçevirdəki İES-in ərazisinə, Cənubi Qafqaz Boru Kəmərinin yaxınlığına, əkin və otlaq sahələrinə, yol kənarına, meşə massivinə, məktəbə baxış keçirilib, 68 ədəd partlamamış hərbi sursat (PHS), 598 ədəd bombacıq, 3 ədəd hərbi məqsədlər üçün istifadə olunan metroloji radiopelenqator, 2 ədəd kamikadze dron (yerində zərərsizləşdirilib), 2 ədəd raketin mikrosxemi və 94 ədəd partlamış raket hissələri aşkar olunub.

The team has discovered 598 bomblets and 14 pieces of detonated shells
The 102 Call Centre of the Ministry of Internal Affairs referred 24 calls and the Crisis Management Centre of the Ministry of Emergency Situations referred one call to the Mine Action Agency of the Republic of Azerbaijan on shelling of territories in Aghdam, Aghjabadi, Barda, Beylagan, Fuzuli, Goranboy and Tartar regions on 6 October 2020.
The special mobile operation groups at the agency and the employees of the Ministry of Internal Affairs conducted 23 search operations in Hindarkh settlement and Garakhanli village in Aghjabadi, Uchoghlan and Boyukbayli villages and the 4 roads settlement in Aghdam, Chemenli and Khatinchay villages in Barda, Kabirli village in Beylagan, Horadiz city, Zobjug settlement, Alikhanli and Kerimbeyli villages in Fuzuli, Gizilhajili and Balakurd villages in Goranboy, the section of the Baku-Tbilisi-Ceyhan oil pipeline running through Yevlakh, Gazyan and Garaghaci villages and Mehdiyev street in Tartar, which revealed one missile, one metrological radio direction finder applied for military purposes, 598 bomblets and 14 remnants of detonated shells.
The detonation team at the agency also defused one suicide drone.
The agency has conducted 282 operations based on 306 signals (operation calls) from 27 September to 6 October. They have reviewed houses, yards, territories around pipelines, territories around the Mingachevir Thermal Power Plant, the territories around the South Caucasus Pipeline, crop fields, pastures, roadsides, forests and schools in Aghdam, Aghdash, Aghjabadi, Barda, Beylagan, Bilasuvar, Jabrayil, Goranboy, Naftalan, Fuzuli, Tartar, Shamkir, Hajigabul, Zardab regions, Ganja and Mingachevir cities. As a result, they have discovered 68 unexploded ordnances (UXO), 598 bomblets, 3 metrological radio detection finders used for military purposes, 2 kamikaze drones (neutralized on site), 2 missile microcircuits and 94 exploded missile parts.