Təmas xəttində partlamış mərmi qalıqları aşkar olunub
2020-ci il oktyabrın 2-də Azərbaycan Respublikası Ərazilərinin Minalardan Təmizlənməsi üzrə Milli Agentliyə (ANAMA) Ağdam, Ağcabədi, Bərdə, Beyləqan, Goranboy, Şəmkir və Tərtər rayonları ərazisinə mərmilərin düşməsi barədə Daxili İşlər Nazirliyinin “102” Xidməti-Zəng mərkəzi sistemindən - 33 (otuz üç) müraciət daxil olub.
Daxil olmuş 33 çağırış əsasında agentliyin xüsusi mobil çevik əməliyyat qrupları tərəfindən Ağcabədi rayonunun Kürdlər, Minaxorlu, Ağabəyli, Bayat, Yuxarı Qiyaməddinli kəndləri, Hindarx qəsəbəsi və Sadıqov küçəsi, Beyləqan rayonu, Bərdə rayonunun Şahvəlilər kəndi, Cəbrayıl rayonu, Füzuli rayonunun Əhmədalılar kəndi və Horadiz qəsəbəsi, Goranboy rayonunun Xanqərvənd, Yenikənd və İrəvanlı kəndləri, Tərtər rayonunun Səhləbad, Borsunlu kəndləri, N.İsgəndərov və Cavanşir küçələrinə Daxili İşlər Nazirliyinin əməkdaşları ilə birlikdə 33 operativ və təxirəsalınmaz əməliyyat çıxışı həyata keçirib. Aparılmış əməliyyat-axtarış tədbirləri zamanı 21 ədəd partlamış mərmi qalıqları aşkar olunub.
Həmçinin agentliyin partlayış qrupu tərəfindən 4 ədəd raket yerində işarələnib və növbəti iş günü qazılması həyata keçiriləcək.

Агентство Азербайджанской Республики по разминированию (ANAMA)
2 октября в Национальное агентство по разминированию территории Азербайджанской Республики (ANAMA) поступило 33 обращения из телефонного центра обслуживания ″102″ Министерства внутренних дел по поводу попадания снарядов на территории Агдамского, Агджабединского, Бардинского, Бейлаганского, Геранбойского, Шамкирского и Тертерского районов.
На основании поступивших 33 звонков, специальные мобильные оперативные группы агентства совместно с оперативными сотрудниками МВД провели оперативные и неотложные работы в селе Кюрдляр, Минахорлу, Агабейли, Баят, Юхары Гиямеддинли, поселоке Хиндарх Агджабединского района и улице Садыгова районного центра, Бейлаганском районе, селе Шахвелиляр Бардинского района, Джебраильском районе, селе Ахмедалылар и поселке Горадиз Физулинского района, селе Хангярвянд, Еникенд и Иреванлы Геранбойского района, селе Сахлабад, Борсунлу Тертерского района, улицах Н.Искендерова и Джаваншира районного центра.
В ходе оперативно-поисковых мероприятий были обнаружены осколки 21 разовравшегося снаряда. Также взрывотехнической группой агентства были обнаружены и помечены места обнаружения 4 ракет, которые будут нейтрализованы в ближайший рабочий день.