Təmas xəttində partlamış mərmi qalıqları aşkar olunub
2020-ci il oktyabrın 2-də Azərbaycan Respublikası Ərazilərinin Minalardan Təmizlənməsi üzrə Milli Agentliyə (ANAMA) Ağdam, Ağcabədi, Bərdə, Beyləqan, Goranboy, Şəmkir və Tərtər rayonları ərazisinə mərmilərin düşməsi barədə Daxili İşlər Nazirliyinin “102” Xidməti-Zəng mərkəzi sistemindən - 33 (otuz üç) müraciət daxil olub.
Daxil olmuş 33 çağırış əsasında agentliyin xüsusi mobil çevik əməliyyat qrupları tərəfindən Ağcabədi rayonunun Kürdlər, Minaxorlu, Ağabəyli, Bayat, Yuxarı Qiyaməddinli kəndləri, Hindarx qəsəbəsi və Sadıqov küçəsi, Beyləqan rayonu, Bərdə rayonunun Şahvəlilər kəndi, Cəbrayıl rayonu, Füzuli rayonunun Əhmədalılar kəndi və Horadiz qəsəbəsi, Goranboy rayonunun Xanqərvənd, Yenikənd və İrəvanlı kəndləri, Tərtər rayonunun Səhləbad, Borsunlu kəndləri, N.İsgəndərov və Cavanşir küçələrinə Daxili İşlər Nazirliyinin əməkdaşları ilə birlikdə 33 operativ və təxirəsalınmaz əməliyyat çıxışı həyata keçirib. Aparılmış əməliyyat-axtarış tədbirləri zamanı 21 ədəd partlamış mərmi qalıqları aşkar olunub.
Həmçinin agentliyin partlayış qrupu tərəfindən 4 ədəd raket yerində işarələnib və növbəti iş günü qazılması həyata keçiriləcək.

The 102 Call Center of the Ministry of Internal Affairs referred 33 (thirty-three) calls to the Mine Action Agency of the Republic of Azerbaijan (ANAMA) on shelling of territories in Aghdam, Aghjabadi, Barda, Beylagan, Goranboy, Shamkir and Tartar regions on 2 October 2020.
The special mobile operation groups at the agency and the employees of the Ministry of Internal Affairs conducted 33 search operations in Kurdler, Minakhorlu, Aghabeyli, Bayat, Upper Qayameddinli villages, Hindarkh settlement and Sadigov street in Aghjabadi, Beylagan region, Shahveliler village in Barda, Jabrayil region, Ahmadalilar village and Horadiz settlement in Fuzuli, Khangarvand, Yenikend and Irevanli villages in Goranboy, Sahlabad and Borsunlu villages, N. Isgandarov and Javanshir streets in Tartar, which revealed remains of 21 detonated shells.
The detonation team at the agency has also marked 4 missiles on site to excavate the following business day.