Cəbhəboyu ərazidə 29 top mərmisi aşkarlanıb
Azərbaycan Respublikası Ərazilərinin Minalardan Təmizlənməsi üzrə Milli Agentliyinə (ANAMA) 2020-ci il oktyabrın 2-si tarixində Ağdam, Ağcabədi, Bərdə, Beyləqan, Goranboy, Şəmkir və Tərtər rayonları ərazisinə mərmilərin düşməsi barədə Daxili İşlər Nazirliyinin ″102″ Xidməti-Zəng mərkəzi sistemindən 24 müraciət daxil olub.
Daxil olmuş 24 çağırış əsasında agentliyin xüsusi mobil çevik əməliyyat qrupları tərəfindən Ağdam rayonunun Alıbəyli kəndi, Ağcabədi rayonunun Rəncbərlər, Xocavənd və Salmanbəyli kəndləri, Beyləqan rayonunun Yuxarı Kəbirli kəndi, Bərdə rayonunun Soğanverdilər, Əmirli, Şahvəlilər, Daşkənd və Yenidaşkənd kəndləri, Beyləqan rayonunun Yuxarı Kəbirli kəndi, Goranboy rayonunun Həmənli kəndi, Şəmkir rayonunun Bayramlı kəndi, Tərtər rayonunun Dəmirçilər, Kəbirli, Səhləbad, Borsunlu kəndləri, Nizami və Şah İsmayıl Xətai küçələrinə Daxili İşlər Nazirliyinin əməkdaşları ilə birlikdə 24 operativ və təxirəsalınmaz əməliyyat çıxışı həyata keçirilib. Aparılmış əməliyyat-axtarış tədbirləri zamanı 29 ədəd top mərmisi və 19 ədəd partlamış mərmi qalıqları aşkar olunub.
Həmçinin agentliyin partlayış qrupu tərəfindən 1 ədəd raket və 1 ədəd top mərmisi partlayış yolu ilə zərərsizləşdirilib.

29 Shells Discovered Along the Frontline
The 102 Call Center of the Ministry of Internal Affairs referred 24 calls to the Mine Action Agency of the Republic of Azerbaijan (ANAMA) on shelling of territories in Aghdam, Aghjabadi, Barda, Beylagan, Goranboy, Shamkir and Tartar regions on 2 October 2020.
The special mobile operation groups at the agency and the employees of the Ministry of Internal Affairs conducted 24 search operations in Alibeyli village in Aghdam, Ranjbarlar, Khojavand and Salmanbeyli villages in Aghjabadi, Upper Kebirli village in Beylagan, Soghanverdilar, Emirli, Shahvelilar, Dashkend and Yenidashkend villages in Barda, Hamanli village in Goranboy, Bayramli village in Shamkir, Demirchiler, Kebirli, Sahlabad, Borsunlu villages and Nizami and Shah Ismayil Khatai streets in Tartar, which revealed 29 artillery shells and remains of 19 detonated shells.