Ermənistan Müdafiə Nazirliyi yenidən öz ampluasında – yenə də yalan uydurur
Ermənistan tərəfinin erməni mövqeləri istiqamətində artilleriya zərbələri endirməsi nəticəsində guya bir neçə mərminin İran ərazisinə düşməsi barədə xəbər “boş patronla havaya güllə atmaq” kimidir.
Birincisi, döyüş əməliyyatları çoxdan sərhəddən şimal istiqamətində və İran ərazilərindən xeyli uzaqlıqda aparılır.
İkincisi, nəzərə alsaq ki, Azərbaycan Ordusu döyüş əməliyyatlarını şimal istiqamətində keçirir, yəni İranla həmsərhəd ərazilərdən işğal altındakı ərazilərin dərinliyinə doğru, hətta nəzəri cəhətdən belə bölmələrimizin atdığı mərmilər İran ərazisinə heç cür düşə bilməz.

Armenian Defense Ministry continues to misinform the public
The message of the Armenian side that as a result of the artillery shelling in the direction of the Armenian positions, several projectiles allegedly fell on the territory of Iran is the same as "a shot in the air with a blank bullet".
Firstly, the combat operations have long moved north of the border and are being conducted far from Iranian territory.
Secondly, since the Azerbaijan Army has been conducting an offensive in the northern direction, that is, far away from the territories bordering with Iran in the depth of the occupied territories, shells fired by our units cannot reach the territory of Iran even theoretically.
It seems that the representative of the Armenian ministry of defense confused the text of the information again.