Rumıniyanın sabiq Baş naziri Prezident İlham Əliyevə məktub göndərib
Rumıniyanın sabiq Baş Naziri Petro Roman Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevə məktub ünvanlayıb.
Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin yenidən alovlanmasından və beynəlxalq hüququn normalarına zidd olaraq Gəncəyə mülki şəxslərin ölümü ilə nəticələnən hücumların davam etməsindən dərin narahatlıq keçirirəm. Gərginliyin daha da artmaması və insan tələfatının, eləcə də insan haqlarının pozulmasının qarşısının alınması üçün bütün hərbi əməliyyatların dərhal dayandırılmasını arzulayıram.
Mən bütün tərəfləri Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı uzun müddətdir davam edən fikir ayrılıqlarının sülh yolu ilə həll olunması üçün səylər göstərməyə, ölkələrin suverenliyi, ərazi bütövlüyü və dövlət sərhədlərinin toxunulmazlığı prinsipləri çərçivəsində BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinə, həmçinin beynəlxalq hüquqa əməl etməyə çağırıram.
Qlobal Bakı forumlarındakı çıxışlarınızı çox gözəl xatırlayıram. Sizin çıxışlarınız münaqişənin heç vaxt güc yolu ilə həlli barədə olmayıb. Biz yeni vasitəçilik modeli axtarmağa başlamalıyıq.
Həmsədrlərimizin rəhbərliyi ilə beynəlxalq hüququn normalarının təbliği istiqamətində birgə işləyirik.

Former Prime Minister of Romania sends letter to President Aliyev
Petre Roman, Former Prime Minister of Romania, Member of the Nizami Ganjavi International Center sent a letter to Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan.
I would like to express my deep concern at the resumption of the Nagorno-Karabakh conflict and continued attacks to Ganja city causing death of civilians, which is a breach of international law. In order to prevent further escalation and loss of human lives, as well as the violation of basic human rights, all hostilities must cease immediately.
I call on all parties involved to put their efforts towards the peaceful settlement of their long-standing differences in the Nagorno-Karabakh conflict and abide by UN Security Council resolutions and international law with the principles of sovereignty, territorial integrity and inviolability of state borders at their core. I remember vividly your speeches at the Global Baku Forums, it was never about forceful solutions. We need to look for new mediation.
With guidance of our co-chairs we are working to promote rule of international law. My very best wishes for peace in Azerbaijan," the letter said.