Cəbhədəki son vəziyyət
Oktyabrın 21-i gün ərzində və 22-sinə keçən gecə cəbhənin Ağdərə-Ağdam, Füzuli-Cəbrayıl və Zəngilan-Qubadlı istiqamətlərində döyüş əməliyyatları müxtəlif intensivliklə davam edib. Düşmən müdafiə mövqelərimizi atıcı silahlar, minaatanlar və toplardan atəşə tutub.
Azərbaycan Ordusunun keçirdiyi əməliyyat nəticəsində cəbhənin Qubadlı istiqamətində Ermənistan silahlı qüvvələrinin müdafiə olunan bölmələri şəxsi heyət və hərbi texnikada itki verərək vacib yüksəklik və bir sıra mövqelərdən geri çəkilməyə məcbur edilib.
Ermənistan silahlı qüvvələrinin cəbhənin Xocavənd istiqamətində mövqe tutan 155-ci artilleriya alayının D-20 batareyasının şəxsi heyəti arasında çoxlu sayda yaralanan var. Onların təxliyəsi üçün nəqliyyat vasitəsinin çatışmazlığı və yolların bağlı olması məlum olub.
Hadrut qəsəbəsindən şimalda yerləşən düşmənin artilleriya bölmələrinə yeni gətirilmiş könüllülər atəş mövqelərini tərk edərək qaçıb.
Ağdərə istiqamətində yerləşən 5-ci dağatıcı alayın müdafiə sahəsinə endirilən artilleriya zərbələri nəticəsində düşmən ölən və yaralanan olmaqla çoxlu sayda itki verib. Alayın 3-cü taborunun komandiri Robert Hambartsumyan itkin düşüb, taborun qərargah rəisi isə məhv edilib. Yeraltı sığınacağın sıradan çıxarılması nəticəsində düşmənin şəxsi heyət arasında xeyli itki olub.
543-cü alayın müdafiə sahəsinə vurulan atəş zərəri nəticəsində şəxsi heyət arasında xeyli itki var. Alay komandiri yaralanıb, onun müavini, tabor komandiri Araik Hovakimyan, onun müavinləri, minaatan batareyası və bölüyünün komandirləri məhv edilib. 1-ci taborun bir bölüyünün şəxsi heyəti döyüşə girməkdən imtina edib.

The situation in the front
During the day on October 21 and on the night of October 22, the combat operations in the Aghdere-Aghdam, Fizuli-Jabrayil, and Zangilan-Gubadli directions continued with varying intensity. The enemy fired at our defensive positions using small arms, mortars, and howitzers.
As a result of the operation carried out by the Azerbaijan Army in the Gubadli direction, the defending units of the Armenian Armed Forces were forced to withdraw from important high grounds and a number of positions, losing personnel and military vehicles.
The D-20 battery of the 155th artillery regiment of the Armenian armed forces, located in the direction of Khojavend, has a large number of wounded personnel. It was identified that there was a lack of vehicles for their evacuation and the roads were closed.
The volunteers newly arrived at the enemy's artillery units located in the north of Hadrut settlement left the firing positions and fled.
As a result of the artillery strikes on the 5th mountain rifle regiment, located in the Aghdere direction, the enemy was exposed to heavy casualties, including death and injuries of the personnel. Commander of the 3rd battalion of the regiment Robert Hambartsumyan went missing, and the chief of staff of the battalion was killed. As a result of the annihilation of the underground shelter, there was a significant loss among the enemy’s military personnel.
There were significant casualties among the military personnel as a result of the fire strike at the defense area of the 543rd regiment. The commander of the regiment was wounded, his deputy, battalion commander Araik Hovakimyan and his deputies, commanders of a mortar battery, and a company were killed. The military personnel of a company of the 1st battalion refused to engage in the battle.