Cəbhədə son vəziyyət
Oktyabrın 19-u gün ərzində və 20-nə keçən gecə cəbhənin Ağdərə-Ağdam, Füzuli-Hadrut-Cəbrayıl və Qubadlı-Zəngilan istiqamətlərində müqavimət göstərməyə cəhd edən düşmənə qarşı döyüş əməliyyatları müxtəlif intensivliklə davam edib. Düşmən müdafiə mövqelərimizi atıcı silahlar, minaatanlar və toplardan atəşə tutub.
Azərbaycan Ordusu tərəfindən həyata keçirilən fəaliyyətlər nəticəsində cəbhənin müxtəlif istiqamətlərində düşmənin canlı qüvvəsi, 2 ədəd T-72 tankı, 4 ədəd BM-21 “Qrad” YARS, 1 ədəd D-30 haubitsa topu və 5 ədəd avtomobil texnikası məhv edilib və sıradan çıxarılıb.
Qoşunlarımız bütün cəbhə boyu əməliyyat şəraitinə nəzarət edir.
Eyni zamanda məlum olub ki, Azərbaycan Ordusunun endirdiyi artilleriya zərbələri nəticəsində Ermənistan silahlı qüvvələrinin 1-ci motoatıcı alayının müdafiə sahəsində düşmən bölmələrinin şəxsi heyəti arasında çoxlu sayda ölən və yaralanan olub. Alayın 1-ci motoatıcı taborunun şəxsi heyəti və döyüş texnikası tamamilə sıradan çıxarılıb. Alay komandirinin müavini Hovik Melkumyan, digər vəzifəli şəxs Qor Mirzoyan, həmçinin alayın müdafiə zolağında mövqe tutan xüsusi təyinatlı bölmənin komandiri kapitan Vahab Asetryan da zərərsizləşdirilib.
Azərbaycan Ordusunun həyata keçirdiyi tədbirlər nəticəsində 2-ci motoatıcı alayın müdafiə sahəsində düşmənin bir bölməsi döyüş mövqelərini tərk edərək geri çəkilib.
5-ci motoatıcı alayın müdafiə sahəsində düşmən bölmələrinin şəxsi heyəti arasında çoxlu sayda ölən və yaralanan var. Yaralılar arasında bölük komandiri Norik Ağakelyanın da olduğu bildirilir.
18-ci motoatıcı diviziyasının müdafiə zolağında yerləşdirilən muzdlulardan ibarət “Legion” dəstəsi və ehtiyatdan çağırılmış hərbi vəzifəlilər döyüşlərdə iştirak etməkdən imtina edib. Məlum olub ki, ağır itkilərə məruz qalan bu dəstələr onlara tapşırılmış müdafiə sahələrində tab gətirməyərək kütləvi şəkildə fərarilik edir.
Bundan əlavə, 10-cu dağatıcı diviziyanın müdafiə zolağına gətirilmiş kəşfiyyat bölüyü də canlı qüvvə baxımından itkilərə məruz qalıb. Şəxsi heyətin üçdə ikisini itirən bölmə mövqeləri ataraq geri çəkilməyə məcbur edilib.
Füzuli rayonu istiqamətində əks-hücuma keçən düşmən bölmələrindən birinin 30 nəfər şəxsi heyəti Azərbaycan Ordusunun atəşi nəticəsində darmadağın edilib.
246-cı alayın müdafiə sahəsində alay komandiri polkovnik Tatul Gazaryan, alay komandirinin müavini Armen Ohanyan və 3-cü taborun komandiri də xüsusi tədbirlər nəticəsində zərərsizləşdirilib.

The latest situation in the frontline
During the day on October 19 and on the night of October 20, the combat operations against the enemy, attempting to resist in the Aghdere-Aghdam, Fizuli-Hadrut-Jabrayil and Gubadli-Zangelan directions of the front, continued with varying intensity. The enemy fired at our defensive positions using small arms, mortars, and howitzers.
As a result of the operations conducted by the Azerbaijan Army, a number of troops, 2 T-72 tanks, 4 BM-21 "Grad" MLRS, 1 D-30 gun-howitzer, and 5 auto vehicles of the enemy were destroyed and wrecked in different directions of the front.
At the same time, it became known that as a result of the artillery strikes by the Azerbaijan Army, a large number of military personnel of the enemy units of the 1st motorized rifle regiment of Armenian armed forces were killed and wounded. The personnel and military equipment of the 1st motorized rifle battalion of the regiment were completely destroyed. Deputy regiment commander Hovik Melkumyan, another official Gor Mirzoyan, as well as captain Vahab Asatryan, commander of the special forces unit positioned in the defensive line of the regiment were also neutralized.
As a result of actions taken by the Azerbaijan Army, an enemy unit withdrew from the battle positions in the defense area of the 2nd motorized rifle regiment.
There are many dead and wounded among the military personnel of the enemy units in the defense area of the 5th mountain rifle regiment. It is reported that the unit commander Norik Ağakelyan was among the wounded.
"Legion" detachment of mercenaries positioned in the defensive zone of the 18th motorized rifle division and reservists refused to take part in the fighting. It turned out that these groups, which suffered heavy losses, could not withstand the defense areas assigned to them and fled.
In addition, the reconnaissance company brought to the defense zone of the 10th mountain rifle division suffered casualties in terms of manpower. The unit, which lost two-thirds of its military personnel, was forced to retreat, leaving their positions.
30 servicemen of one of the enemy units, which launched a counterattack in the Fizuli direction of the front were destroyed by the fire strike of the Azerbaijan Army.
Regiment commander Colonel Tatul Ghazaryan, deputy regiment commander Armen Ohanyan and Commander of the 3rd battalion were also neutralized in the defense area of the 246th regiment as a result of special operations.