Oktyabrın 18-də gün ərzində və 19-a keçən gecə cəbhənin Ağdərə-Ağdam, Füzuli-Hadrut-Cəbrayıl istiqamətlərində, eləcə də Araz çayı boyu müqavimət göstərməyə cəhd edən düşmənə qarşı döyüş əməliyyatları davam edib. Düşmən tərəfindən bölmələrimizin müdafiə mövqeləri atıcı silahlar, minaatanlar və toplardan atəşə tutulub.
Azərbaycan Ordusu tərəfindən həyata keçirilən fəaliyyətlər nəticəsində cəbhənin müxtəlif istiqamətlərində düşmənin canlı qüvvəsi, 2 ədəd T-72 tankı, 2 ədəd BM-21 “Qrad” YARS, 1 ədəd D-30 və 1 ədəd D-20 haubitsa topları və 11 ədəd avtomobil texnikası məhv edilib və sıradan çıxarılıb.
Hazırda qoşunlarımız bütün cəbhə boyu əməliyyat şəraitinə nəzarət edir.
Eyni zamanda məlum olub ki, bir çox istiqamətlərdə döyüş mövqelərini itirən Ermənistan silahlı qüvvələrinin 1-ci motoatıcı alayının müdafiə zolağında döyüş tapşırığı icra edən taborun komandiri şəxsi heyətlə birlikdə döyüş mövqelərini ataraq geri çəkilib. Alayın müdafiə sahəsində yerləşən 63-cü tank taborunun qərargah rəisi məhv edilib, 1-ci taborun komandiri və onun müavini Gevorq Makaryan isə yaralanıblar.
5-ci dağatıcı alayın müdafiə sahəsindəki taborun şəxsi heyətinin bir qismi məhv edilib, digərləri isə döyüş mövqelərini özbaşına tərk edərək qaçıb. Ölənlər arasında tabor komandirinin müavini mayor Hayk Stepanyan da var. Alayın bölmələrində ərzaq, yanacaq və döyüş sursatlarının çatışmazlığı barədə məlumat əldə edilib.
İşğal olunmuş ərazilərdə döyüş mövqelərindən qaçan hərbi vəzifəlilərin, könüllülərin, həmçinin Ermənistana köç etmək istəyən 55 yaşına qədər kişilərin qarşısını almaq məqsədilə yollarda komendant postları qurulub. Bu məntəqələrdə avtomobillərin yoxlanılması zamanı çoxlu sayda silah-sursat, hərbi geyim və ləvazimat, eləcə də yataq dəstlərinin döyüş bölgəsindən çıxarılaraq Ermənistana daşındığı məlum olub.

The latest situation in the front
During the day on October 18 and on the night of October 19, combat operations continued against the enemy who attempted to resist in the Aghdere-Aghdam, Fizuli-Hadrut-Jabrayil directions, as well as along the Araz River. The enemy fired at the defensive positions of our units using small arms, mortars, and gun-howitzers.
As a result of the operations carried out by the Azerbaijan Army, a number of enemy troops, 2 T-72 tanks, 2 BM-21 "Grad" MLRS, 1 D-30, and 1 D-20 gun-howitzers, and 11 auto vehicles were destroyed and wrecked in different directions of the front.
Currently, our troops control the operational situation along the entire front.
At the same time, it became known that the commander of the battalion, which was carrying out a combat mission in the defensive zone of the 1st infantry regiment of the Armenian armed forces, which had lost battle positions in many directions, withdrew from their combat positions together with his military personnel. The chief of staff of the 63rd tank battalion, located in the defense area of the regiment, was killed, and the commander of the 1st battalion and his deputy Gevorg Makaryan were wounded.
Some of the personnel of the battalion in the defense area of the 5th mountain regiment were killed, while others left the battle positions and fled. Major Hayk Stepanyan, the deputy commander of the battalion was among the dead. The information has been obtained that there was a lack of food, fuel, and ammunition in the units of the regiment.
Check-points have been set up on the roads in the occupied territories to prevent reservists, volunteers, as well as the males under the age of 55 who want to flee to Armenia. During the inspection of auto vehicles in these areas, it was found out that there were attempts to withdraw a large number of weapons, military uniforms, and equipment, as well as bedding from the combat zone to Armenia.