Ermənistan muzdluları gətirməyə davam edir
Ermənistan rəhbərliyi dünya ictimaiyyətini guya Azərbaycan tərəfində xarici muzdluların döyüşməsi ilə bağlı apardığı uğursuz təbliğata inandırmağa çalışarkən, rəsmi İrəvan dünyanın müxtəlif yerlərindəki erməniləri ölkəyə gətirir.
Əlbəttə, İrəvan bu barədə istənilən halda danır və bəyan edir ki, diaspordan olan ermənilər Ermənistana gəlirlər və bu səbəbdən onlar guya muzdlu hesab edilə bilməzlər. Ermənilər istədiklərini iddia edə bilərlər, lakin beynəlxalq hüquqdan və 1977-ci il Cenevrə Konvensiyasından qaçış yoxdur. Orada muzdlunun açıq şəkildə tərifi verilir.
1977-ci ildə imzalanmış Cenevrə Konvensiyalarının Əlavə Protokoluna görə, muzdlu şəxs, silahlı qarşıdurmalarda mübarizə aparmaq üçün yerli və ya xaricdə xüsusi olaraq cəlb edilmiş şəxsdir; faktiki olaraq döyüşlərdə birbaşa iştirak edir; nə münaqişə tərəfinin vətəndaşı, nə də münaqişə tərəfinin nəzarətində olan ərazinin sakinidir; münaqişə tərəfinin silahlı qüvvələrinin üzvü deyil; münaqişə tərəfi olmayan bir dövlət tərəfindən silahlı qüvvələrinin üzvü kimi vəzifələrini yerinə yetirmək üçün göndərilmir.
Təbii ki, döyüşlər müddətində İrəvana gələn bütün ermənilər uzun müddətdir Ermənistan vətəndaşı deyillər və yaşadıqları dövlət onları Qarabağ münaqişəsi zonasına göndərməyib. Müvafiq olaraq, bu gün dünyanın hər yerindən olan terrorçu muzdluların Ermənistanın tərəfindən vuruşduğunu açıq şəkildə təsdiq etmək olar.
Bu günlərdə İrəvanın "Zvartnots" hava limanında Qarabağda döyüşmək üçün xaricdən Ermənistana gələn döyüşçülər görüntülənib. Bununla belə, Qarabağdakı döyüş əməliyyatları nəzərə alınmaqla, çoxsaylı muzdlular da artıq Ermənistan ordusunu məğlubiyyətdən xilas edə bilmir.

Armenia continues to bring mercenaries
While the Armenian propaganda unsuccessfully tries to convince the world community that foreign mercenaries are allegedly fighting on the side of Azerbaijan, “soldiers of fortune” from the diaspora continue to arrive in Armenia itself.
Yerevan denies the understanding of mercenary claiming that they cannot be considered mercenaries since they are Armenians coming from diaspora. However, there is no escape from international law and the Geneva Conventions of 1977. The definion of mercenary can be found there.
In accordance with the Additional Protocol to the Geneva Conventions, signed in 1977, a mercenary is a person who is especially recruited locally or abroad in order to fight in an armed conflict; actually takes a direct part in hostilities; is neither a citizen of a party to the conflict nor a resident of the territory controlled by a party to the conflict; is not a member of the armed forces of a party to the conflict; is not sent by a State that is not a party to the conflict to perform duties as a member of its armed forces.
In fact, all Armenians arriving in Yerevan are no longer citizens of Armenia and their state of residence has not sent them to the zone of the Karabakh conflict. Accordingly, it can be clearly stated that terrorist mercenaries from all over the world are fighting on the side of Armenia.