İndoneziya İƏT Gənclər Təşkilatı ölkə rəhbərliyini Ermənistanın Azərbaycana hücumunu qınamağa çağırıb
İndoneziya İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Gənclər Təşkilatı (İİƏT GT) ölkə rəhbərliyini Ermənistanın Azərbaycana hücumunu kəskin şəkildə şiddətlə qınamağa çağırıb.
Bu barədə təşkilatın sədri Şafi Əfəndi oktyabrın 16-da Azərbaycanın İndoneziyadakı səfirliyində təşkil olunan görüş zamanı bildirib.
Görüşdə səfir Cəlal Mirzəyev Azərbaycan-Ermənistan münaqişəsi və cəbhə bölgəsindəki məlum proseslər barədə iştirakçılara ətraflı məlumat verib.
Bildirilib ki, oktyabrın 16-da İİƏT GT-nin idarə heyəti cari il sentyabrın 27-dən Azərbaycanla Ermənistan arasında baş verən müharibədən dərin narahatlıq ifadə edən rəsmi bəyanat yayıb.
Bəyanatda Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycana, xüsusən də münaqişə zonasından kənarda yaşayan dinc əhaliyə qarşı hücumları şiddətlə qınanıb. Ermənistanın münaqişə bölgəsindən uzaqda yerləşən Azərbaycanın ikinci böyük şəhəri Gəncəni və Mingəçeviri raket atəşinə tutulması kəskin şəkildə pislənilib.
Həmçinin sənəddə Rusiyanın vasitəçiliyi ilə oktyabrın 10-da əldə olunan humanitar atəşkəsin məhz Ermənistan tərəfindən pozulduğu qeyd edilib. Ermənistan ordusunun Gəncə şəhərinin dinc əhalisinə qarşı hücumunun təşkilat üzvlərini dərindən təəssüfləndirdiyi və onların narahatlıq hissi keçirdikləri bildirilib. Habelə oktyabrın 15-də Ermənistan silahlı qüvvələrinin Tərtər rayonunu atəşə tutması nəticəsində 4 dinc sakinin qətlə yetirildiyi və daha 4 nəfərin yaralandığı da bəyanatda qeyd olunub. İİƏT GT-nin İndoneziya rəhbərliyini Ermənistanın hücumlarını şiddətlə qınamağa çağırıldığı vurğulanıb. O cümlədən münaqişənin BMT Təhlükəsizlik Şurasının 822, 853, 874 və 884 saylı qətnamələri əsasında həllinə tərəfdar olduqları bildirilib. Dağlıq Qarabağın Azərbaycan torpağı olduğu, Ermənistan silahlı qüvvələrinin işğal etdiyi ərazilərdən dərhal və qeyd-şərtsiz çıxarılması tələb olunub.
BMT-nin qeyri-daimi üzvü olan İndoneziya hökumətinin Ermənistanı təcavüzünü dayandırmağa və müvafiq beynəlxalq Konvensiyaya uyğun olaraq, öz muzdlu döyüşçülərini Azərbaycanın işğal altındakı torpaqlarından geri çəkməyə çağırması təklif edilib.
Bəyanatın sonunda İƏT GT İndoneziya gənclərini davam edən münaqişəni yaxından izləməyə, sosial mediada anlaşılmaz və yanlış məlumatların yayılmasının qarşısının alınması istiqamətində daha fəal olmağa çağırıb.
Görüşdə İndoneziyanın İƏT Gənclər Təşkilatı tərəfindən ingilis, İndoneziya və Azərbaycan dillərində hazırlanmış #İndonesiaStandsWithAzerbaijan, #İndonesiaBersamaAzerbaijan, #IndoneziyaAzərbaycanınyanındadır həştəqləri çərçivəyə salınmış şəkildə Azərbaycanın İndoneziyadakı səfirliyinə təqdim olunub.

OIC Youth Indonesia urges country's leadership to condemn Armenia's attack on Azerbaijan
The Youth on Organization of Islamic Cooperation (OIC) Indonesia has called on the country's leadership to strongly condemn Armenia's attack on Azerbaijan, Syafii Effendi, President of the OIC Youth Indonesia said at a meeting held at the Embassy of Azerbaijan in Indonesia on October 16.
Ambassador Jalal Mirzayev gave detailed information to the participants about the Armenian-Azerbaijani conflict and the processes in the frontline zone.
On October 16, the board of the OIC Youth Indonesia issued a statement expressing deep concern over the war going on between Armenia and Azerbaijan since September 27 of this year.
The statement strongly condemned the attacks of the Armenian armed forces against Azerbaijan, especially against the civilians living outside the conflict zone. It also denounced the shelling of Ganja, the second largest city of Azerbaijan, and Mingachevir, which are located far from the conflict region of Armenia.
The document also highlighted the fact that Armenia violated the humanitarian ceasefire reached on October 10 with the mediation of Russia. In addition, the statement mentioned that on October 15, the Armenian shelling killed four civilians and injured four others in Tartar region. The OIC Youth Indonesia called on the Indonesian leadership to strongly condemn the attacks of Armenia and supports the resolution of the conflict based on UN Security Council Resolutions 822, 853, 874 and 884. The organization demands an immediate and unconditional withdrawal of Armenian armed forces from Nagorno-Karabakh, which is the land of Azerbaijan.
The organization called on the government of Indonesia, a non-permanent member of the UN, to urge Armenia to stop its aggression and withdraw its mercenaries from the occupied lands of Azerbaijan in accordance with the relevant international convention.
The OIC Youth Indonesia also called on Indonesian youth to closely monitor the ongoing conflict and be more active in preventing the spread of incomprehensible and false information on social media.