Mövlud Çavuşoğlu: Türkdilli ölkələrin Azərbaycanla həmrəyliyi çox vacibdir
Ermənistanın son zamanlar Azərbaycana qarşı artan hücumları bizi daha məsuliyyətli olmağa çağırır. Azərbaycan torpaqlarının 20 faizini təxminən 30 ildir işğal altında saxlayan Ermənistan digər ərazilərə də hücumlar edir, mülki insanları atəşə tutur. Ermənistanın bu hərəkətləri müharibə cinayətləridir.
Bu sözləri Türkiyənin Xarici İşlər naziri Mövlud Çavuşoğlu Əhməd Yasəvi Türk-Qazax Beynəlxalq Universitetinin 2020-2021-ci tədris ilinin açılış mərasimində onlayn formatda çıxışı zamanı söyləyib.
Türkdilli ölkələrin ortaq dəyərlərinin qorunmasının, qarşılıqlı dəstəyin vacibliyindən danışan nazir deyib: “Azərbaycanın öz torpaqlarını və xalqını müdafiə etmək üçün apardığı mübarizədən qanuni daha nə ola bilər ki?! Bəzi qüvvələr Azərbaycanın haqq işinə səssiz qalır, işğalçı ilə təcavüzə məruz qalan eyni tutulur. BMT təhlükəsizlik Şurasının və ATƏT-in qətnamə və qərarları yerinə yetirilmir. Qardaş ölkələr olaraq bu məsələdə Azərbaycanla həmrəyliyimiz çox vacibdir”.

Mevlüt Çavuşoğlu: Turkic-speaking countries’ solidarity with Azerbaijan is too important
The recent increasing attacks by Armenia against Azerbaijan call us to be more responsible. Armenia, which has been keeping 20 percent of Azerbaijan's lands under occupation for nearly 30 years, attacks other territories and fires at civilians. These actions of Armenia are war crimes.
Turkish Foreign Minister Mevlüt Çavuşoğlu made the statement in his online speech at the opening ceremony of the 2020-2021 academic year of the International Kazakh-Turkish University.
Speaking about the importance of mutual support and protection of the common values of Turkic-speaking countries, the minister said: “What can be more legitimate than the struggle of Azerbaijan to defend its land and people?! Some forces are silent on the rightful cause of Azerbaijan. Resolutions and decisions of the UN Security Council and the OSCE remain unimplemented. As brother countries, our solidarity with Azerbaijan in this matter is very important.”