İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı Azərbaycanla həmrəyliyini bildirir
İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Baş Katibliyi Ermənistan silahlı qüvvələrinin 2020-ci il oktyabrın 10-da Azərbaycan və Ermənistan xarici işlər nazirləri arasında əldə olunmuş humanitar atəşkəs razılaşmasını pozması və bunun nəticəsində bir çox mülki şəxsin həlak olması və yaralanması ilə bağlı narahatlığını ifadə edib.
Təşkilatın bununla bağlı yaydığı açıqlamada deyilir: “Baş Katiblik Azərbaycan Respublikası ilə həmrəy olduğunu bir daha vurğulayır, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının qətnamə və qərarlarını, həmçinin BMT Təhlükəsizlik Şurasının aidiyyəti qətnamələrini xatırladaraq, iki ölkə arasında münaqişənin Azərbaycan Respublikasının suverenliyi, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığı əsasında siyasi yolla həllinə çağırır”.
İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Baş Katibliyi azərbaycanlı şəhidlərin ailələrinə, Azərbaycan hökumətinə və xalqına dərin hüznlə başsağlığı verib, yaralananların tezliklə sağalmalarını arzulayıb.

OIC reaffirms its solidarity with Azerbaijan
The General Secretariat of the Organization of Islamic Cooperation expressed its concern about the violation of the humanitarian ceasefire agreement reached on Oct. 10, 2020, in Moscow by military forces of Armenia.
“As the General Secretariat reaffirms its solidarity with Azerbaijan, it recalls the decisions of the Organization of Islamic Cooperation and the relevant Security Council resolutions and urges a political solution to the conflict between the two countries on the basis of respect for the sovereignty of Azerbaijan, its territorial integrity and the inviolability of its internationally recognized borders,” the statement said.
The General Secretariat of the Organization of Islamic Cooperation also extended its deepest condolences to the families of the Azerbaijani martyrs, and to the government and people of Azerbaijan, wishing a speedy recovery to the injured.