Beynəlxalq təşkilatlara Ermənistanın hüquq pozuntularına dair bəyanatlar göndərilib
Sentyabrın 27-dən başlayaraq özünün işğalçılıq siyasətini davam etdirən və müharibə cinayətləri törədən Ermənistan azərbaycanlı əhalinin məskunlaşdığı yerlərə ağır artilleriyadan atəş açaraq bir çox insanın həyatına qəsd edib, bəzilərini yaralayıb. Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən atəşkəs rejimi və beynəlxalq hüququn normaları kobud şəkildə pozularaq mülki əhalinin sıx məskunlaşdığı yaşayış məntəqələri və sosial obyektlər ağır artilleriya qurğularından, aviasiyadan və xüsusi raket sistemlərindən istifadə edilməklə intensiv şəkildə atəşə tutulur. Nəticədə dinc əhali arasında çoxsaylı ölənlər və yaralananlar olur, mülki evlərə, tarixi və mədəni abidələrə, inzibati binalara və digər sosial obyektlərə ciddi ziyan dəyir.
Xüsusi raket sistemlərindən istifadə etməklə mülki əhalini hədəf seçən işğalçı Ermənistan dövləti BMT Nizamnaməsini, beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərini, beynəlxalq humanitar hüququn normalarını, Cenevrə konvensiyalarını, xüsusilə Müharibə zamanı mülki əhalinin müdafiəsi haqqında 1949-cu il 12 avqust tarixli Konvensiyanın, “Silahlı münaqişə zamanı mədəni sərvətlərin mühafizəsi haqqında” 1954-cü il 14 may tarixli Haaqa Konvensiyasının və insan hüquqları sahəsində digər sənədlərin müddəalarını kobud şəkildə pozmaqla öz təcavüzkar siyasətini, müharibə cinayətlərini davam etdirir.
Ermənistanın da iştirakçısı olduğu beynəlxalq müqavilənin kobud şəkildə pozulması ilə müşayiət olunan bu işğalçılıq aktına, dəymiş ziyana və bu hüquq pozuntularına etiraz əlaməti olaraq Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva ilk vaxtlardan başlayaraq bununla bağlı xüsusi bəyanatlar verib. Onlar demək olar ki, bütün beynəlxalq təşkilatlara göndərilib. Ombudsman Aparatının rəsmi “Twitter” və “Facebook” səhifələrində bununla bağlı məlumatlar və baş vermiş hadisələrin hüquq pozuntularını təsdiqləyən foto və videomateriallar paylaşılıb.

Заявления о нарушениях закона Арменией направлены в международные организации
Начиная с 27 сентября, Армения, которая продолжает свою агрессивную политику и совершает военные преступления, убила и ранила множество людей, обстреляв из тяжелой артиллерии населенные пункты Азербайджана. Армянские вооруженные силы грубо нарушают режим прекращения огня и нормы международного права, интенсивно обстреливая населенные пункты и социальные объекты в густонаселенных районах с использованием тяжелой артиллерии, авиации и специальных ракетных комплексов. В результате имеются многочисленные погибшие и раненые среди мирного населения, серьезный ущерб нанесен жилым домам, памятникам истории и культуры, административным зданиям и другим социальным объектам.
Государство-оккупант Армения, нанося удары по гражданскому населению с помощью специальных ракетных комплексов, нарушает Устав ООН, нормы и принципы международного права, нормы международного гуманитарного права,, продолжает агрессивную политику, совершает военные преступления, грубо нарушая Женевские конвенции, в частности Конвенцию о защите гражданского населения во время войны от 12 августа 1949 года, а также Гаагскую конвенцию о защите культурных ценностей в случае вооруженного конфликта от 14 мая 1954 года, и положения других документов в области прав человека.
В знак протеста против этого акта агрессии со стороны Армении, сопровождаемого причинением ущерба и грубым нарушением международных конвенций, Уполномоченный по правам человека Азербайджанской Республики (омбудсмен) Сабина Алиева с самого начала делала специальные заявления по этому поводу. Ее обращения были направлены практически во все международные организации. На официальных страницах аппарата омбудсмена в «Твиттере» и «Фейсбуке» опубликована соответствующая информация, а также фото- и видеоматериалы, подтверждающие факты тех правонарушений, которые были совершены страной-оккупантом Арменией.