Ermənistanın Azərbaycanın yaşayış məntəqələrini atəşə tutması nəticəsində törədilən dağıntılara və insan tələfatına dair hesabat hazırlanıb
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva aidiyyəti beynəlxalq qurumlara və dünya ictimaiyyətinə, həmçinin Azərbaycanın xarici ölkələrdəki səfirliklərinə və ölkəmizdəki diplomatik nümayəndəliklərə Ermənistan silahlı qüvvələrinin azərbaycanlı mülki əhalinin məskunlaşdığı yaşayış məntəqələrini mütəmadi atəşə tutması nəticəsində törədilmiş dağıntılar və insan tələfatına dair hesabat təqdim edib.
Hesabat 2020-ci il sentyabrın 27-dən oktyabrın 1-dək olan dövrü əhatə edir və Ombudsmanın faktaraşdırıcı monitorinq səfəri çərçivəsində toplanmış faktlar, eləcə də hadisələrlə bağlı digər materiallar əsasında hazırlanıb.
Ombudsmanın hesabatı BMT-nin Baş katibinə, Təhlükəsizlik Şurasına, İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarına, Qaçqınlar üzrə Ali Komissarına, İnsan Hüquqları Şurasına, UNİCEF-in, UNESCO-nun, Avropa İttifaqının, Avropa Şurasının, ATƏT-in rəhbərlərinə, Beynəlxalq və Avropa Ombudsmanlar institutlarına, Asiya Ombudsmanlar Assosiasiyasına, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına və bu quruma üzv dövlətlərin Ombudsmanlar Assosiasiyasına, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Müstəqil Daimi İnsan Hüquqları Komissiyasına, Avropa Uşaq Hüquqları Ombudsmanları Şəbəkəsinə, Beynəlxalq Sülh Bürosuna, müxtəlif ölkələrin ombudsmanlarına və milli insan hüquqları institutlarına, Azərbaycanın xarici ölkələrdəki və xarici ölkələrin respublikamızdakı səfirliklərinə, həmçinin Azərbaycanın diaspor təşkilatlarına göndərilib.

Подготовлен отчет о разрушениях и жертвах, вызванных обстрелами Арменией населенных пунктов в Азербайджане
Уполномоченный по правам человека (омбудсмен) Азербайджанской Республики Сабина Алиева представила соответствующим международным организациям и мировому сообществу, а также посольствам Азербайджана в зарубежных странах и дипломатическим миссиям в нашей стране доклад о нанесенных разрушениях и жертвах в результате регулярных обстрелов армянскими вооруженными силами населенных пунктов, где проживают мирные жители Азербайджана.
Отчет охватывает период с 27 сентября по 1 октября 2020 года и подготовлен на основе фактов, собранных в рамках ознакомительного мониторингового визита омбудсмена, а также других материалов, связанных с событиями.
Отчет омбудсмена был направлен Генеральному секретарю ООН, Совету Безопасности, Верховному комиссару по правам человека, Верховному комиссару по делам беженцев, Совету по правам человека, руководителям ЮНИСЕФ, ЮНЕСКО, Евросоюза, Совета Европы, ОБСЕ, Международного и Европейского институтов омбудсменов, Ассоциации омбудсменов Азии, Организации исламского сотрудничества и Ассоциация омбудсменов государств-членов этой организации, Независимой постоянной комиссии по правам человека, Организации исламского сотрудничества, Европейской сети омбудсменов по правам детей, Международному бюро мира, омбудсменам различных стран и национальным правозащитным организациям, посольствам Азербайджана в зарубежных странах и посольства зарубежных странах в нашей республике, а также в диаспорские организации Азербайджана.