Ermənistanın Azərbaycanın yaşayış məntəqələrini atəşə tutması nəticəsində törədilən dağıntılara və insan tələfatına dair hesabat hazırlanıb
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva aidiyyəti beynəlxalq qurumlara və dünya ictimaiyyətinə, həmçinin Azərbaycanın xarici ölkələrdəki səfirliklərinə və ölkəmizdəki diplomatik nümayəndəliklərə Ermənistan silahlı qüvvələrinin azərbaycanlı mülki əhalinin məskunlaşdığı yaşayış məntəqələrini mütəmadi atəşə tutması nəticəsində törədilmiş dağıntılar və insan tələfatına dair hesabat təqdim edib.
Hesabat 2020-ci il sentyabrın 27-dən oktyabrın 1-dək olan dövrü əhatə edir və Ombudsmanın faktaraşdırıcı monitorinq səfəri çərçivəsində toplanmış faktlar, eləcə də hadisələrlə bağlı digər materiallar əsasında hazırlanıb.
Ombudsmanın hesabatı BMT-nin Baş katibinə, Təhlükəsizlik Şurasına, İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarına, Qaçqınlar üzrə Ali Komissarına, İnsan Hüquqları Şurasına, UNİCEF-in, UNESCO-nun, Avropa İttifaqının, Avropa Şurasının, ATƏT-in rəhbərlərinə, Beynəlxalq və Avropa Ombudsmanlar institutlarına, Asiya Ombudsmanlar Assosiasiyasına, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına və bu quruma üzv dövlətlərin Ombudsmanlar Assosiasiyasına, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Müstəqil Daimi İnsan Hüquqları Komissiyasına, Avropa Uşaq Hüquqları Ombudsmanları Şəbəkəsinə, Beynəlxalq Sülh Bürosuna, müxtəlif ölkələrin ombudsmanlarına və milli insan hüquqları institutlarına, Azərbaycanın xarici ölkələrdəki və xarici ölkələrin respublikamızdakı səfirliklərinə, həmçinin Azərbaycanın diaspor təşkilatlarına göndərilib.

Report on destructions and human casualties caused by regular shelling of Azerbaijani civilian settlements by Armenian armed forces
The present Report is based on the results of the fact-finding monitoring carried out by the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Sabina Aliyeva and analysis of the real situation related to various destructions and human losses accompanied by gross human rights violations as a result of the regular shelling of civilian settlements by the Armenian armed forces in order to seize new positions in the territories of Azerbaijan since September 27, 2020.
The monitoring took place on September 28, 2020, in Gashalti Garagoyunlu village of Naftalan city, and in the areas inhabited by civilians in Terter district, as well as in the administrative building of the District Court located in the center of Terter, which were destroyed by heavy artillery fire by the Armenian armed forces.
The purpose of this monitoring was to investigate the facts of human rights violations as a result of attacks by the Armenian armed forces and to convey the truth to the world community.
The present Report covers the period from September 27 to October1, 2020, and reflects the real facts.