Ombudsman Ermənistan tərəfindən artilleriya atəşinə məruz qalmış ərazidə faktaraşdırıcı missiya həyata keçirir
Məlum olduğu kimi, 2020-ci il 27 sentyabr tarixində saat 06:00 radələrindən etibarən Ermənistan silahlı qüvvələri atəşkəs rejimini növbəti dəfə kobud şəkildə pozaraq Azərbaycan Ordusunun cəbhə zonasında yerləşən mövqelərini, mülki yaşayış məntəqələrini və obyektləri iriçaplı silahlar, minaatanlar və müxtəlif çaplı artilleriya qurğularından intensiv atəşə tutmaqda davam edir.
Elə həmin tarixdə Ermənistan silahlı qüvvələrinin yaşayış məntəqələrimizi atəşə tutması nəticəsində cəhbə ərazisi olmayan Naftalan şəhərinin Qaşaltı Qaraqoyunlu kəndində ikisi uşaq, ikisi ahıl, biri gənc olmaqla bütöv bir ailə (Qurbanov Elbrus İsa oğlu, onun həyat yoldaşı Qurbanova Şəfayət Novruz qızı, gəlini Əmirova Afaq Dəmir qızı, orta məktəb şagirdləri olan nəvələri 2006-cı il təvəllüdlü Qurbanova Fidan Elşən qızı və 2007-ci il təvəllüdlü Qurbanov Şəhriyar Nadir oğlu) həlak olub.
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Ermənistanın təxribatçı hərəkətləri nəticəsində insan hüquqlarının kobud şəkildə pozulması ilə müşayiət olunan son hadisələrlə bağlı qeyd olunan faktları yerində araşdırmaq məqsədilə artilleriya atəşinə məruz qalmış mülki obyektlərə səfər edib.
Ombudsman Ermənistan silahlı qüvvələrinin mülki əhalinin yaşadığı Qaşaltı Qaraqoyunlu kəndini atəşə tutması nəticəsində dinc sakinlərin həlak olduğu əraziyə, habelə ağır artilleriya atəşi ilə dağıdılmış evə baş çəkərək vəziyyətlə yerində tanış olub və mülki əhali ilə görüşüb.
Ermənistan silahlı qüvvələrinin insanların sıx yaşadığı yerləri və obyektləri intensiv şəkildə atəşə tutması nəticəsində mülki əhali və hərbi qulluqçular həlak olub və yaralanıb, çoxsaylı evlərə və mülki obyektlərə ciddi ziyan dəyib.
Ermənistanın növbəti dəfə mülki əhalini qəsdən hədəfə alması beynəlxalq hüquq normalarının, o cümlədən beynəlxalq humanitar hüququn, Cenevrə Konvensiyalarının müvafiq müddəalarının kobud surətdə pozulmasıdır.

Омбудсмен Азербайджана приступила к расследованию фактов на территориях подвергшихся артобстрелам ВС Армении
Как известно, с 27 сентября около 06:00 вооруженные силы Армении, осуществив масштабные провокации, продолжают подвергать интенсивному обстрелу позиции азербайджанской армии вдоль всей линии фронта и населенные пункты страны, расположенные в прифронтовой зоне, из крупнокалиберного оружия, минометов и артиллерийских установок различного калибра.
Как сообщили в Аппарате омбудсмена, в результате артобстрела ВС Армении погибли пять членов одной семьи в отдаленном от фронта селе Гашалты Нафталанского района - глава семьи Гурбанов Эльбрус 1951 года рождения, его супруга Гурбанова Шафаят (1956), их невестка Амирова Афаг Дамир гызы (1981), а также их внук и внучка - школьники Гурбанова Фидан (2006) и Гурбанов Шахрияр (2007).
Уполномоченная по правам человека (Омбудсмен) Азербайджана Сабина Алиева в целях ознакомления на месте с фактами грубейшего нарушения международного права в результате провокационных действий Армении, посетила гражданские объекты, которые подверглись артиллерийским обстрелам.
Омбудсмен посетила место, где погибли мирные жители в результате обстрела села Гашалты вооруженными силами Армении, осмотрела разрушенный артиллерийским снарядом дом, лично ознакомилась с ситуацией и встретилась с гражданским населением.
В результате интенсивного обстрела густонаселенных районов и гражданских объектов вооруженными силами Армении были убиты и ранены мирные жители и военнослужащие, а многие дома и гражданские объекты были серьезно повреждены.
Очередное умышленное нападение Армении на гражданское население является грубым нарушением международного права, в том числе международного гуманитарного права и соответствующих положений Женевских конвенций.