Ombudsman Ermənistan tərəfindən artilleriya atəşinə məruz qalmış ərazidə faktaraşdırıcı missiya həyata keçirir
Məlum olduğu kimi, 2020-ci il 27 sentyabr tarixində saat 06:00 radələrindən etibarən Ermənistan silahlı qüvvələri atəşkəs rejimini növbəti dəfə kobud şəkildə pozaraq Azərbaycan Ordusunun cəbhə zonasında yerləşən mövqelərini, mülki yaşayış məntəqələrini və obyektləri iriçaplı silahlar, minaatanlar və müxtəlif çaplı artilleriya qurğularından intensiv atəşə tutmaqda davam edir.
Elə həmin tarixdə Ermənistan silahlı qüvvələrinin yaşayış məntəqələrimizi atəşə tutması nəticəsində cəhbə ərazisi olmayan Naftalan şəhərinin Qaşaltı Qaraqoyunlu kəndində ikisi uşaq, ikisi ahıl, biri gənc olmaqla bütöv bir ailə (Qurbanov Elbrus İsa oğlu, onun həyat yoldaşı Qurbanova Şəfayət Novruz qızı, gəlini Əmirova Afaq Dəmir qızı, orta məktəb şagirdləri olan nəvələri 2006-cı il təvəllüdlü Qurbanova Fidan Elşən qızı və 2007-ci il təvəllüdlü Qurbanov Şəhriyar Nadir oğlu) həlak olub.
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Ermənistanın təxribatçı hərəkətləri nəticəsində insan hüquqlarının kobud şəkildə pozulması ilə müşayiət olunan son hadisələrlə bağlı qeyd olunan faktları yerində araşdırmaq məqsədilə artilleriya atəşinə məruz qalmış mülki obyektlərə səfər edib.
Ombudsman Ermənistan silahlı qüvvələrinin mülki əhalinin yaşadığı Qaşaltı Qaraqoyunlu kəndini atəşə tutması nəticəsində dinc sakinlərin həlak olduğu əraziyə, habelə ağır artilleriya atəşi ilə dağıdılmış evə baş çəkərək vəziyyətlə yerində tanış olub və mülki əhali ilə görüşüb.
Ermənistan silahlı qüvvələrinin insanların sıx yaşadığı yerləri və obyektləri intensiv şəkildə atəşə tutması nəticəsində mülki əhali və hərbi qulluqçular həlak olub və yaralanıb, çoxsaylı evlərə və mülki obyektlərə ciddi ziyan dəyib.
Ermənistanın növbəti dəfə mülki əhalini qəsdən hədəfə alması beynəlxalq hüquq normalarının, o cümlədən beynəlxalq humanitar hüququn, Cenevrə Konvensiyalarının müvafiq müddəalarının kobud surətdə pozulmasıdır.

Ombudsman conducts fact-finding mission to area affected by artillery attacks of Armenian armed forces
As it has already reported, since September 27, 2020, around 6:00 a.m., the Armenian armed forces continue intensively firing on the positions of the Azerbaijani Army in the frontline, civilian settlements and objects with large-caliber weapons, mortars and artillery of various calibers once again blatantly violating the ceasefire regime.
On the same day, as a result of Armenia’s attacks on civilian objects, a whole family, including two children, two adults and a young woman (whose names were: Gurbanov Elbrus Isa oglu, his wife Gurbanova Shafayat Novruz kyzy, their daughter-in-law Amirova Afag Damir kyzy, and two school-aged grandchildren Gurbanova Fidan Elshan kyzy (b.2006) and Gurbanov Shahriyar Nadir oglu (b.2007) have been killed in Naftalan city, which was not even a frontline area.
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Ms. Sabina Aliyeva visited the civilian objects, destroyed during provocative attacks, to discover on the spot the facts of the recent incidents, followed by severe violations of human rights as a result of Armenia’s provocative actions.
The Ombudsman visited the area in Gashalti village, affected by the Armenia’s military attacks, where the civilians have been killed, as well as the house, destroyed during heavy artillery attacks, and got acquainted with the situation on the spot and met with the civilian population.
As a consequence of intensive shelling on objects and densely populated areas by the Armenia’s armed forces, there are dead and wounded among civilians and combatants; and many private houses and civilian objects have been severely damaged.
Armenia’s once again deliberate targeting of civilians is a grave breach of international law norms, including IHL norms, in general, and relevant provisions of the Geneva Conventions.