Ombudsman Ermənistanın mülki əhalini atəşə tutması və insan tələfatı ilə bağlı növbəti etiraz bəyanatı yayıb
Beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətinə çatdırıldığı kimi, 2020-ci il sentyabrın 27-də saat 06:00 radələrindən etibarən Ermənistan silahlı qüvvələri atəşkəs rejimini növbəti dəfə kobud şəkildə pozaraq Azərbaycan Ordusunun cəbhə zonasında yerləşən mövqelərini, yaşayış məntəqələri və sosial obyektləri müxtəlif növ iriçaplı artilleriya qurğuları və digər silahlardan intensiv şəkildə atəşə tutmaqda davam edir.
Təəssüf hissi ilə bildiririk ki, Ermənistan silahlı qüvvələrinin dinc Azərbaycan əhalisinin sıx yaşadığı əraziləri növbəti dəfə ağır artilleriya atəşinə tutması nəticəsində sentyabrın 28-də saat 11 radələrində Tərtər şəhərinin mərkəzində yerləşən rayon məhkəməsinin inzibati binasının yanına düşmüş mərmi qəlpələrindən bir nəfər həlak olub, həmin vaxt ərazidən keçən təcili tibbi yardım maşının sürücüsü və maşında olan hərbi polisin əməkdaşı, həmçinin ərazidə olan digər Tərtər şəhər sakini yaralanıb.
Eyni zamanda, bu gün Ermənistan silahlı qüvvələrinin dinc Azərbaycan əhalisinin sıx yaşadığı əraziləri növbəti dəfə ağır artilleriya qurğularından atəşə tutması Ağdam rayonu Evoğlu kənd sakininin həlak olması ilə nəticələnib. Ermənistan qoşunlarının atdığı mərmilər nəticəsində Ağdam və Tərtər rayonlarının bir sıra kəndlərində mülki obyektlərdə yanğınlar baş verib.
Ümumilikdə mülki əhalidən Naftalan şəhəri, Ağdam və Tərtər rayonlarından ikisi uşaq, ikisi ahıl olmaqla, 9 nəfər həlak olub, Ağdam, Tərtər, Daşkəsən, Goranboy, Füzuli və Cəbrayıl rayonlarından olan 31 nəfər isə ağır dərəcəli bədən xəsarətləri ilə xəstəxanalara yerləşdirilib. Təcavüzkar Ermənistan tərəfindən Azərbaycanın mülki əhalisinə qarşı qeyri-insani hərəkətlər hazırda da davam etdirildiyindən bu rəqəmlər hər an arta bilər.
Bir daha bildiririk ki, işğalçı Ermənistan beynəlxalq humanitar hüququn norma və prinsiplərinin, Cenevrə konvensiyalarının, o cümlədən müharibə zamanı mülki əhalinin müdafiəsi haqqında 1949-cu il 12 avqust tarixli Konvensiyanın, habelə BMT-nin Uşaq Hüquqları Konvensiyasının və insan hüquqları sahəsində digər sənədlərin müvafiq müddəalarını kobud şəkildə pozmaqla öz təcavüzkar siyasətindən, insanlıq əleyhinə cinayət əməllərindən hələ də əl çəkmir.
Təəssüflər olsun ki, Ermənistanın qeyri-insani hərəkətlərdən çəkindirilməsi istiqamətində nüfuzlu beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən ciddi ölçü götürülməməsi onları daha da azğınlaşdırır və yeni cinayət əməlləri törətməyə sövq edir.
Təcili olaraq bütün dünya ictimaiyyətinə müraciət edərək, Ermənistan tərəfindən törədilən son dərəcədə qəddar, amansız və qeyri-insani hadisələrə laqeyd qalmamağa, beynəlxalq müharibə cinayətlərinə yol vermiş işğalçı Ermənistan dövlətindən beynəlxalq hüquq normalarına və BMT Nizamnaməsinin tələblərinə əməl etməyi, mülki əhalinin həyat və sağlamlığı üçün ciddi təhlükə yaradan cinayətkar əməllərdən çəkinməyi, Ermənistan silahlı qüvvələrinin işğal etdikləri Azərbaycan ərazilərindən qeyd-şərtsiz çıxmalarını tələb etməyə, dinc əhalinin qətlə yetirilməsində təqsirkar olan şəxslərin cəzalandırılmasını təşviq etməyə çağırırıq.
Bəyanat BMT-nin Baş katibinə, BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasına, BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarına, BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarına, BMT-nin İnsan Hüquqları Şurasına, UNICEF-in, UNESCO-nun, Avropa İttifaqının, Avropa Şurasının, ATƏT-in rəhbərlərinə, Beynəlxalq və Avropa Ombudsmanlar institutlarına, Asiya Ombudsmanlar Assosiasiyasına, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına və bu quruma üzv dövlətlərin Ombudsmanlar Assosiasiyasına, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Müstəqil Daimi İnsan Hüquqları Komissiyasına, Avropa Uşaq Hüquqları Ombudsmanları Şəbəkəsinə, Beynəlxalq Sülh Bürosuna, müxtəlif ölkələrin ombudsmanlarına və milli insan hüquqları institutlarına, Azərbaycan Respublikasının xarici ölkələrdəki və xarici ölkələrin respublikamızdakı səfirliklərinə, Azərbaycanın diaspor təşkilatlarına göndərilib.

Уполномоченная по правам человека (омбудсмен) Азербайджана Сабина Алиева выступила с заявлением в связи с регулярными обстрелами населенных пунктов Азербайджана вооруженными силами Армении и продолжающимися человеческими жертвами.
В заявлении говорится:
"Как было доведено до сведения международного сообщества, начиная с 06:00 27 сентября 2020 года, вооруженные силы Армении в очередной раз нарушив режим прекращения огня, продолжают в интенсивной форме обстрел из различных видов крупнокалиберной артиллерии и другого оружия позиции Азербайджанской Армии, расположенные в прифронтовой зоне, населенные пункты и гражданские объекты.
С чувством сожаления сообщаем, что в результате очередного артиллерийского обстрела со стороны вооруженных сил Армении территорий, где компактного проживает мирное население Азербайджана, 28 сентября примерно в 11:00, от осколков снаряда, упавшего возле административного здания районного суда в центре Тертера, погиб один человек - водитель проезжавшей машины скорой помощи, а находившийся в машине полицейский, а также еще один житель Тертера - получили ранения.
В то же время, в результате очередного обстрела со стороны вооруженных сил Армении из тяжелых артиллерийских установок территорий, где компактного проживает мирное население Азербайджана, сегодня погиб житель села Эвоглу Агдамского района. В результате попадания армянских снарядов в ряде сел Агдамского и Тертерского районов возникли пожары на гражданских объектах.
Всего среди гражданского населения в Нафталанском, Агдамском и Тертерском районах погибли 9 человек, включая двух детей и двух пожилых, в Агдамском, Тертерском, Дашкесанском, Геранбойском, Физулинском и Джебраильском районах 31 человек был госпитализирован с тяжелыми ранениями. Поскольку бесчеловечные действия агрессора Армении против мирного населения Азербайджана продолжаются, сейчас эти цифры могут увеличиться в любой момент.
Мы еще раз заявляем, что страна-оккупант Армения, грубо нарушив соответствующие положения норм и принципов международного гуманитарного права, Женевских конвенций, в том числе Конвенции о защите гражданского населения во время войны от 12 августа 1949 года, а также Конвенцию ООН о правах ребенка и другие документов в области прав человека, не перестает совершать преступления против человечества.
К сожалению, непринятие серьезных мер со стороны влиятельных международных организаций по удерживанию Армении от бесчеловечных действий, делает их еще более необузданными и побуждает к совершению новых преступлений.
Безотлагательно обращаясь к мировому сообществу, призываем не оставаться равнодушными к чрезвычайно жестоким, безжалостным и бесчеловечным действиям, совершаемым Арменией, потребовать от государства-оккупанта, совершившего международные военные преступления, соблюдать нормы международного права и требования Устава ООН, воздерживаться от преступных действий, которые представляют серьезную угрозу жизни и здоровью гражданского населения, безоговорочного вывести вооруженные силы с оккупированных азербайджанских территорий, а также наказать виновных в убийствах гражданского населения".
Заявление было направлено Генеральному секретарю ООН, Совету Безопасности ООН, Верховному комиссару ООН по правам человека, Верховному комиссару ООН по делам беженцев, Совету ООН по правам человека, ЮНИСЕФ, ЮНЕСКО, Европейскому Союзу, Совету Европы, лидерам ОБСЕ, в международным и европейским институтам омбудсменов, Ассоциации омбудсменов Азии, Организации исламского сотрудничества и Ассоциации омбудсменов государств-членов этой организации, Независимой постоянной комиссии по правам человека Организации исламского сотрудничества, Европейской сети омбудсменов (уполномоченных) по правам ребенка, Международное бюро мира, уполномоченные по правам ребенка различных стран, в национальные правозащитные учреждения, посольства Азербайджанской Республики в зарубежных странах и зарубежных стран в нашей республике, диаспорские организации Азербайджана.