Ağdamda məcburi köçkün qəsəbəsi artilleriya atəşinə tutulub: Erməni hərbçilərinin müharibə cinayətləri (Azərtac)
Ermənistan silahlı qüvvələri Azərbaycan əhalisinin sıx yaşadığı yaşayış məntəqələrini, mülki obyektləri, o cümlədən fərdi və çoxmənzilli yaşayış binalarını, təsərrüfatları ağır artilleriya qurğularından atəşə tutmağa davam edir. Erməni hərbçilərinin müharibə cinayətləri nəticəsində mülki obyektlərə, dinc əhalinin əmlakına külli miqdarda ziyan vurulur.
Düşmənin növbəti hədəfi məcburi köçkünlər üçün salınmış Ağdamın Birinci Alıbəyli qəsəbəsi olub. Oktyabrın 1-dən 2-nə keçən gecə qəsəbə ərazisinə 6 mərmi düşüb. Nəticədə qəsəbədə bir nəfər əlindən yaralanıb, məcburi köçkünlərin yaşadığı bir ev dağılıb, mal-qaraya, kənd təsərrüfatı texnikasına, qəssabxanaya ziyan dəyib.
Qəsəbə sakini Sarı Allahverdiyev: "Gecə evimizdə yatmışdıq. Güclü partlayış səsinə ayıldıq. Gördük evin içi uçub tökülüb. Mərmi digər otağa düşüb. Xoşbəxtlikdən sağ qalmışıq. Düşmən yaşayış məntəqələrini məqsədli şəkildə atəşə tutur. Ancaq bununla heç nəyə nail ola bilməyəcək. Ordumuz erməni işğalçılarını torpaqlarımızdan birdəfəlik qovub çıxaracaq".
Sakin Eyvaz Hüseynov: "Gecə idi. Ailə üzvlərim evdə olub. Mən isə evə gəlirdim. Darvazanın yanına çatanda şiddətli partlayış oldu. Yerə yıxıldım. Baxdım ki, əlimdən qan axır. Evə qaçdım, şükür Allaha ki, ailə üzvlərimizə heç nə olmayıb".
Sakin Ədalət Mirzəyev: "Gecə qəsəbəyə atılan mərmilərdən biri də bizim evin yaxınlığında partlayıb. Mən özüm müharibə veteranıyam. Silah-sursatı yaxşı tanıyıram. Qəlpələrdən və mərmi düşən yerdəki izlərdən məlum olur ki, düşmən “Qrad” yaylım atəşli reaktiv sistemindən atəş açıb. Qəlpələrdən biri də traktoru zədələyib. Qardaşım da ordudadır. Mən də könüllü olaraq döyüşə getmək üçün müraciət etmişəm. Növbəm çatan kimi cəbhəyə yollanacağam. İnşallah qələbə bizim olacaq".

Поселок вынужденных переселенцев в Агдаме подвергся артиллерийскому обстрелу - военные преступления армянских военных - Азертадж
Вооруженные силы Армении продолжают обстреливать из тяжелой артиллерии населенные пункты и гражданские объекты, в том числе индивидуальные и многоквартирные жилые дома, фермерские хозяйства, где тесно проживает население Азербайджана. В результате военных преступлений армянских военных нанесен большой ущерб гражданским объектам и имуществу мирных жителей.
Очередной целью врага стал агдамский поселок Биринджи Алыбейли, построенный для вынужденных переселенцев. В ночь с 1 на 2 октября на территорию населенного пункта упало 6 снарядов. В результате один человек в поселке получил ранение руки, разрушен дом, где проживают вынужденные переселенцы, нанесен ущерб поголовью скота, сельскохозяйственной технике, бойне.
Житель поселка Сары Аллахвердиев: «Ночью мы спали в своем доме. Проснулись от звука громкого взрыва. Мы увидели, что в дом попал снаряд. Он упал в другой комнате. К счастью, мы не пострадали. Враг целенаправленно обстреливает населенные пункты. Однако он ничего не добьется. Наша армия изгонит армянских оккупантов с наших земель. Изгонит раз и навсегда".
Житель Эйваз Гусейнов: "Была ночь. Члены моей семьи были дома. Я шел домой. Когда я подошел к воротам, раздался сильный взрыв. Я упал на землю. Я увидел, что моя рука кровоточит. Я побежал домой. Слава Богу, что с членами моей семьи ничего не случилось».
Житель Адалят Мирзоев: «Один из снарядов, выпущенных ночью по населенному пункту, разорвался возле нашего дома. Я сам ветеран войны. Хорошо знаю оружие и боеприпасы. По шрапнели и следам, куда упал снаряд, видно, что противник стрелял из гранатомета "Град". Один из осколков повредил и трактор. Мой брат тоже в армии. Я тоже подал заявление, чтобы пойти добровольцем на войну. Как только придет моя очередь, я пойду на фронт. Даст Бог, победа будет за нами».