Ombudsman aparatı cəbhədəki vəziyyətlə bağlı bəyanat yayıb
Sentyabrın 27-də saat 06:00 radələrində Ermənistan silahlı qüvvələri atəşkəs rejimini kobud şəkildə pozaraq Azərbaycan ordusunun cəbhə zonasında yerləşən mövqelərini, Tərtər rayonunun Qapanlı, Ağdam rayonunun Çıraqlı və Orta Qaravənd, Füzuli rayonunun Alxanlı, Şükürbəyli və Cəbrayıl rayonunun Cocuq Mərcanlı kəndlərini iriçaplı silahlar, minaatanlar və müxtəlif çaplı artilleriya qurğularından intensiv atəşə tutub.
Ermənistan silahlı qüvvələrinin mülki insanların sıx şəkildə yaşadığı yerləri və obyektləri intensiv şəkildə atəşə tutması nəticəsində mülki əhali və hərbi qulluqçular həlak olub və yaralanıb, çoxsaylı evlərə və mülki obyektlərə ciddi ziyan dəyib.
Ermənistanın növbəti dəfə mülki əhalini qəsdən hədəfə alması beynəlxalq hüquq normalarının, o cümlədən, beynəlxalq humanitar hüququn, Cenevrə konvensiyalarının müvafiq müddəalarının kobud surətdə pozulmasıdır.
BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasının 822, 853, 874 və 884 saylı qətnamələrini yerinə yetirməyən, BMT Baş Assambleyası 2006 və 2008-ci illərdə qəbul olunmuş “Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində vəziyyət” adlı qətnamələrinə, BMT-nin, Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının və digər nüfuzlu beynəlxalq qurumların mövcud pandemiya ilə əlaqədar qəbul etdiyi müraciətlərinə, habelə beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə məhəl qoymayan Ermənistanın təcavüzkarlıq və işğalçılıq məqsədilə təxribatçı hərəkətlərini davam etdirməklə fundamental insan hüquqlarını, o cümlədən yaşamaq hüququnu kobud şəkildə pozaraq regionda daha da təhlükəli vəziyyət yaratması beynəlxalq təşkilatlar və sülhsevər dövlətlər tərəfindən kəskin şəkildə pislənilməli, Ermənistanın təcavüzü dayandırılmalıdır.
Beynəlxalq təşkilatları, dünya ictimaiyyətini respublikamızın BMT tərəfindən tanınmış ərazilərinin işğaldan azad olunması, Ermənistanın Azərbaycan ərazisində törətdiyi cinayətlərə layiqli hüquqi qiymət verilməsi və beynəlxalq hüquq normalarının pozulmasının qarşısının alınması, eləcə də Dağlıq Qarabağ münaqişəsi nəticəsində soydaşlarımızın pozulmuş fundamental hüquq və azadlıqlarının bərpası istiqamətində müvafiq səylərlə çıxış etməyə - zəruri qətiyyətli addımlar atmağa və təxirəsalınmaz tədbirlər görməyə çağırırıq.

Аппарат омбудсмена выступил с заявлением о ситуации на фронте
27 сентября около 06:00 вооруженные силы Армении грубо нарушили режим прекращения огня и подвергли интенсивному обстрелу позиции Азербайджанской Армии в прифронтовой полосе и села Гапанлы Тертерского района, Чираглы и Орта-Гаравенд Агдамского района, Алханлы и Шукюрбейли Физулинского района и Джоджуг Марджанлы Джебраильского района из крупнокалиберного оружия, минометов и артиллерии различного калибра.
В результате интенсивного обстрела вооруженными силами Армении мест и объектов компактного проживания мирного населения погибли и получили ранения мирные жители и военнослужащие, серьезно повреждены многочисленные дома и гражданские объекты.
Очередное преднамеренное нападение Армении на гражданское население является грубым нарушением международно-правовых норм, в том числе международного гуманитарного права и соответствующих положений Женевских конвенций.
Действия Армении, которая игнорирует резолюции Совета Безопасности ООН № 822, 853, 874 и 884, принятые Генеральной Ассамблеей ООН в 2006 и 2008 годах о «Положении на оккупированных территориях Азербайджана», ООН, Всемирной организации здравоохранения и обращения других влиятельных международных в связи с текущей пандемией, грубо нарушая нормы и принципы международного права, продолжает свои провокационные действия с целью агрессии и оккупации, грубо нарушает фундаментальные права человека, в том числе право на жизнь, создавая еще более опасную ситуацию в региона, должны быть резко осуждены международными организациями и миролюбивыми государствами, и агрессия Армении должна быть остановлена.
Призываем международные организации и мировое сообщество предпринять необходимые решительные шаги и принять неотложные меры по освобождению от оккупации территорий нашей республики, признанных ООН, дать надлежащую правовую оценку преступлениям, совершенным Арменией на территории Азербайджана, и не допустить нарушения международно-правовых норм, а также приложить соответствующие усилия в направлении восстановления основных прав и свобод наших соотечественников, нарушенных в результате нагорно-карабахского конфликта.