Ermənistan silahlı qüvvələrinin atəşkəs rejimini pozması nəticəsində mülki əhalinin qətlə yetirilməsinə dair etiraz bəyanatı
Məlum olduğu kimi, 27 sentyabr tarixindən başlayaraq Ermənistan silahlı qüvvələrinin yaşayış məntəqələrimizi və sosial obyektləri müxtəlif növ iriçaplı artilleriya qurğuları və digər silahlardan atəşə tutması nəticəsində mülki əhali, o cümlədən qadın və uşaqlar qətlə yetirilmiş, yaralanmış, çoxsaylı evlərə və mülki obyektlərə ciddi ziyan dəymişdir.
Ermənistan silahlı birləşmələrinin ölkəmizin dinc əhalisinə növbəti dəfə toplarla atəş açması nəticəsində Naftalan rayonu, Qaşaltı kənd sakini Qurbanov Elbrus İsa oğlu və onun 4 ailə üzvü olmaqla bütövlüklə bir ailə, o cümlədən uşaqlar həlak olub. Eyni zamanda 19 nəfər mülki şəxs müxtəlif növ bədən xəsarətləri alaraq xəstəxanalara yerləşdirilib.
Bu hərbi təcavüz nəticəsində Cenevrə Konvensiyalarının, o cümlədən müharibə zamanı mülki əhalinin müdafiəsi haqqında 1949-cu il 12 avqust tarixli Cenevrə Konvensiyasının, habelə BMT-nin Uşaq Hüquqları Konvensiyasının və insan hüquqları sahəsində digər sənədlərin müvafiq müddəaları kobud şəkildə pozulmuşdur.
Bu hadisələr Ermənistanın təcavüzkar siyasətini, qeyri-insani hərəkətlərini növbəti dəfə təsdiqləyərək, beynəlxalq hüquq normalarına saymazyana münasibət göstərdiyini bir daha sübut edir.
Dünya ictimaiyyəti bu cür qəddarlıq, amansızlıq və qeyri-insani hadisələrə laqeyd qalmamalı, beynəlxalq müharibə cinayətləri törətmiş işğalçı Ermənistanın BMT Nizamnaməsinə müvafiq olaraq cəzalandırılmasına nail olmalı, xüsusi beynəlxalq tribunal yaradılmalı və cinayətkar şəxslər barədə ədalətli qərar qəbul edilməlidir.
Bəyanat BMT-nin Baş Katibinə, BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasına, BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarına, BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarına, BMT-nin İnsan Hüquqları Şurasına, UNICEF-in, UNESCO-nun, Avropa İttifaqının, Avropa Şurasının, ATƏT-in rəhbərlərinə, Beynəlxalq və Avropa Ombudsmanlar İnstitutlarına, Asiya Ombudsmanlar Assosiasiyasına, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına və bu quruma üzv dövlətlərin Ombudsmanlar Assosiasiyasına, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Müstəqil Daimi İnsan Hüquqları Komissiyasına, Avropa Uşaq Hüquqları Ombudsmanları Şəbəkəsinə, Beynəlxalq Sülh Bürosuna, müxtəlif ölkələrin ombudsmanlarına və milli insan hüquqları institutlarına, Azərbaycan Respublikasının xarici ölkələrdəki və xarici ölkələrin respublikamızdakı səfirliklərinə, Azərbaycanın diaspor təşkilatlarına göndərilib.

Омбудсмен Азербайджана выступила с заявлением в знак протеста против очередной провокации Армении
Как известно, с 27 сентября около 06:00 вооруженные силы Армении, осуществив масштабные провокации, продолжают подвергать интенсивному обстрелу позиции азербайджанской армии вдоль всей линии фронта и населенные пункты страны, расположенные в прифронтовой зоне, из крупнокалиберного оружия, минометов и артиллерийских установок различного калибра. В результате обстрелов погибли и получили ранения мирные жители, в том числе женщины и дети, серьезно повреждены многие дома и гражданские объекты.
В результате очередного артиллерийского обстрела мирного населения нашей страны вооруженными силами Армении погибли житель села Гашалты Нафталанского района Гурбанов Эльбрус Иса оглу и 4 члена его семьи, в том числе дети. При этом 19 мирных жителей были госпитализированы с различными ранениями.
В результате этой военной агрессии соответствующие положения Женевских конвенций, в том числе Женевской конвенции о защите гражданского населения во время войны от 12 августа 1949 г., а также Конвенции ООН о правах ребенка и других документы в области прав человека, были грубо нарушены.
Эти события еще раз подтверждают агрессивную политику и бесчеловечные действия Армении, еще раз доказывают ее пренебрежение международно-правовыми нормами.
Мировое сообщество не должно оставаться равнодушным к такой жестокости, бесчеловечности и антигуманным действиям, оккупант-Армения, совершившая международные военные преступления, должна быть наказана в соответствии с Уставом ООН, должен быть создан специальный международный трибунал и в отношении преступников должно быть вынесено справедливое решение.
Заявление было направлено Генеральному секретарю ООН, Совету Безопасности ООН, Верховному комиссару ООН по правам человека, Верховному комиссару ООН по делам беженцев, Совету ООН по правам человека, ЮНИСЕФ, ЮНЕСКО, Европейскому Союзу, Совету Европы, лидерам ОБСЕ, Международного и Европейского институтов омбудсменов, Азиатской ассоциации омбудсменов, Организации исламского сотрудничества и Ассоциации омбудсменов государств-членов этой организации, Независимой постоянной комиссии по правам человека Организации исламского сотрудничества, Европейской сети Уполномоченные по правам ребенка, Международному бюро мира, уполномоченным по правам ребенка различных стран, в национальные правозащитные учреждения, посольства Азербайджанской Республики в зарубежных странах и диппредставительства зарубежных странах в нашей республике, диаспорские организации Азербайджана.